
Trudno wyobrazić sobie Wawrzynki Słupeckie bez Odpustowych Spotkań w Muzeum Regionalnym. W tym roku impreza odbyła się po raz siedemnasty.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor muzeum Beata Czerniak, która powitała gości i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Chwilę później, wzorem lat poprzednich, dokonano symbolicznego wkopania wawrzynu, poświęconego tym razem księciu Przemysłowi II. W ten sposób, przed muzeum rośnie już pięć krzewów upamiętniających osoby, które odegrały ważne role w historii Słupcy. Spotkania odpustowe to także dobra okazja do tego, by nagrodzić osoby wspierające muzeum. Tym razem statuetkami św. Wawrzyńca placówka uhonorowała Referat Promocji i Rozwoju Lokalnego Urzędu Miasta w Słupcy oraz Kamila Świątka. Ten drugi, wspólnie z Pawłem Konińskim otrzymał też specjalne wyróżnienie od burmistrza Michała Pyrzyka.
W tym czasie, na placu obok muzeum trwał wieli odpust. Twórcy ludowi i rękodzielnicy z całego regionu prezentowali swoje wyroby artystyczne, można było zobaczyć pokazy ginących zawodów, a także samodzielnie wybić odpustową monetę, czy zrobić koszyk z wikliny. Tradycyjnie nie brakowało ciastek wawrzynkowych, które wypiekane są tylko raz w roku, specjalnie na tę okazję. Muzyczną atrakcją wieczoru był występ kapeli folkowej Góralska Hora.
Brak komentarzy