Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Pomagają od dziesięciu lat

Były podziękowania, życzenia, mnóstwo wzruszeń, ale także dobrej zabawy. Wszystko to podczas jubileuszu dziesięciolecia Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Gminy Strzałkowo.

Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Gminy Strzałkowo powstało w sierpniu 2006 roku. Podczas walnego zgromadzenia powołany został zarząd, na którego czele stanęła Grażyna Dzikowska. Funkcję prezesa pełniła ona bardzo krótko, bo nieco ponad rok. Zmarła w wyniku tragicznego wypadku. Jej determinacja i poświęcenie dodatkowo zmotywowały jednak zarząd, którym od 2008 roku kieruje Irena Jaworska. Dziś, ponad 50 rodzin należących do Stowarzyszenia aktywnie korzysta z propozycji i pomocy oferowanej przez SPON. Podopieczni biorą udział w spotkaniach wigilijnych, piknikach rodzinnych czy wycieczkach. Stowarzyszenie prowadzi również działalność terapeutyczną, którą zajmuje się wolontariuszka Marta Graczyk. Terapia bardzo szybko nabrała charakteru scenicznego, czego efektem było powstanie wielu wspaniałych przedstawień. Niepełnosprawni aktorzy nie raz pokazali, że nie boją się wyzwań. Potrafią zarówno wzruszyć, podejmując trudne życiowe tematy, jak i rozśmieszyć do łez podczas skeczów kabaretowych. W ubiegłym roku, wójt Dariusz Grzywiński, nadał grupie teatralnej oficjalną nazwę „Diamenciki Marty”. Warto dodać, że SPON nie ogranicza się tylko do gminy Strzałkowo. Od 2009 roku Stowarzyszenie jest gospodarzem „Integracyjnego Spotkania przy Mikrofonie, które jest świętem osób niepełnosprawnych z całego powiatu.

Uroczystość jubileuszu 10-lecia SPON odbyła się wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzałkowie. Spotkanie rozpoczął przejmujący występ grupy teatralnej pt. „Walka dobra ze złem”. Później, były życzenia od zaproszonych gości i podziękowania ze strony zarządu Stowarzyszenia dla wszystkich, którzy wspierają jego działalność. Nie zabrakło także gości specjalnych. Najpierw na scenie pojawił się Kacper Urbaniak, a na koniec energetyczny koncert dał Paweł „Biba” Binkiewicz. Największe wrażenie na publiczności zrobił jednak drugi tego dnia występ „Diamencików Marty”, czyli kabaret przygotowany specjalnie na jubileusz, pt. „Momy talynt”. Przedstawienie, w którym oprócz podopiecznych wystąpili również przyjaciele Stowarzyszenia znów zrobiło furorę i poderwało wszystkich do wspólnej zabawy. Radość jaką widać było na twarzach aktorów oraz obecnych na sali gości jest najlepszym dowodem na to, że działalność SPON jest bardzo potrzebna. Życzymy więc podopiecznym i władzom Stowarzyszenia kolejnych pomysłów i wszystkiego co najlepsze na następne lata.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz