Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Ostatnie warsztaty Szkoły dialogu

W poniedziałek miały miejsce czwarte, ostatnie już warsztaty realizowane w ramach programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu”. Teraz uczniom pozostaje wytężona praca nad przygotowywaniem projektu finalnego, czyi filmu o Leonie Jedwabie, Żydzie z Zagórowa. 


Zajęcia rozpoczęły się od prelekcji zaproszonego gościa, Damiana Kruczkowskiego z Konina. Jest on z wykształcenia socjologiem, na co dzień pracuje w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a w wolnych chwilach aktywnie działa społecznie w Towarzystwie Przyjaciół Konina i Akcja Konin zajmując się między innymi koordynowaniem renowacji zabytkowych nagrobków i kultywowaniem pamięci historycznej o Koninie i okolicach.

Gość bardzo ciekawie opowiedział młodzieży o charakterze pracy społecznej, dotychczasowych dokonaniach i sugestywnie zachęcał ją do działalności na rzecz małej ojczyzny. – Wy kiedyś odejdziecie, ale film o panu Leonie, który przygotowujecie, zostanie. Zatem wasza praca nie pójdzie na marne. Będzie waszym świadectwem i źródłem informacji historycznych dla następnych pokoleń-powiedział. Po wykładzie „Dialogowicze” przystąpili do rozwiązywania zadań i ćwiczeń koordynowanych przez edukatorki Marię Pawlak i Katarzynę Niewczas. Tematyka spotkania dotyczyła między innymi wielokulturowości i jej wpływu na społeczeństwo oraz religijności Żydów i innych narodów. Uczniowie mieli również za zadanie napisać list do Leona Jedwabia. Na koniec warsztatów wypełniono ankiety i wykonano pamiątkową fotografię.


Podczas czterech warsztatów wiele się dowiedzieliśmy o Żydach i kulturze żydowskiej, rozbudzono w nas tolerancję i poczucie, że inne, często na pozór odmienne narody, są takie same. Szkoda, że zajęcia „Szkoły Dialogu” już się skończyły. Były miłą odskocznią od codziennych lekcji. Po majówce rozpoczynamy pierwsze zdjęcia do filmu Leonie Jedwabie– podzieliła się wrażeniami uczennica Anna Klimczak z klasy I Technikum Obsługi Turystycznej. Koordynator „Szkoły Dialogu” w zagórowskim ZSP Łukasz Parus serdecznie dziękuje edukatorkom Marii Pawlak i Katarzynie Niewczas za interesujące zajęcia oraz gościowi specjalnemu Damianowi Kruczkowskiemu za zaprezentowanie ciekawej i inspirującej prelekcji.

TEKST/FOTO: Łukasz Parus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *