Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Perełka w strzałkowskiej bibliotece

Od kilku dni w Bibliotece Publicznej Gminy Strzałkowo oglądać można niezwykłą kronikę. Opisuje ona dzieje nieistniejącej już Szkoły Podstawowej w Brudzewie, poczynając od roku 1848.

15 czerwca kronika Publicznej Szkoły Podstawowej w Brudzewie trafiła do wójta gminy Strzałkowo z rąk mieszkańca Brudzewa, Józefa Gibowskiego. Następnego dnia wójt przekazał cenne zapisy do biblioteki. Co ciekawe, od początku czyli od 1848 roku do maja 1919 roku kronika prowadzona jest w języku niemieckim, a dopiero później w polskim. Jeden z pierwszych wpisów w języku ojczystym dotyczy obchodów ustanowienia Konstytucji 3 maja. – Po raz pierwszy wywieszono w tutejszej szkole sztandar Polski i godło polski, które zdobiły ścianę szkolną. Dzieci z zapałem odśpiewały polskie pieśni – czytamy. Z kolei ostatni wpis pochodzi z roku 1939 i mówi o wakacjach. – Wakacje letnie rozpoczęły się 21.VI.1939 r. W czasie wakacji wykonano następujące prace: pomalowano wszystkie okna oraz drzwi, odnowiono korytarz i klatkę schodową oraz sufit w klasie- pisał Pan Błonowski, ówczesny nauczyciel i kierownik szkoły. Choć biblioteka posiada w swojej kolekcji ponad 20 tomów kronik dotyczących historii gminy Strzałkowo, ta jest z pewnością najcenniejsza.

Małgorzata Grzelak, dyrektor placówki

 

 

Najnowszy nabytek strzałkowskiej biblioteki oraz kroniki samorządu gminy prowadzone od 1998 roku, będzie można zobaczyć podczas jutrzejszych XXI Dni Strzałkowa. Na stoisku biblioteki dostępne będą również gazetki wydawane od 1990 roku przez Komitety Obywatelskie Gminy Strzałkowo, takie jak: „Echo Strzałkowa”, „Głos Gminy”, czy „Ziemia Strzałkowa”. Zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z nimi.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz