Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Pilarski: Czy w świetle liczb pokazujących odpływ mieszkańców i przedsiębiorców działania burmistrza są wystarczające?

Temat przedstawionego przez burmistrza, Michała Pyrzyka raportu o stanie Gminy Miejskiej Słupca podczas sesji obszernie skomentował radny, Ryszard Pilarski.

-Miniony rok 2021 był trudnym rokiem. To czas jaki zapamiętamy przez pandemię COVID-19. Mimo zakładanego pierwotnie deficytu w kwocie ponad 3 000 000 złotych, a zmniejszonego w trakcie roku do kwoty 1 400 000 zł osiągnęliśmy nadwyżkę w wysokości prawie 2 300 000 zł.

Tak jak pan burmistrz w swoim sprawozdaniu napisał osiągnięto to dzięki niższemu tempu realizacji inwestycji i środkom zdobytym przez mieszkańców w konkursie „Najbardziej odporna gmina” oraz innym pozyskanym dotacjom.

Zaglądając jednak głębiej widać jak ogromną pracę musiały wykonać służby finansowe z panią skarbnik na czele żeby wskaźniki z ustawy o finansach publicznych zostały spełnione. W tym miejscu podam dwie liczby znajdujące się w tym raporcie.

Pierwsza to 12 910,a druga 1139. Pierwsza to liczba mieszkańców, która kolejny rok spadła, tym razem o 172 osoby, a druga to liczba firm działajacych na terenie naszego miasta, których z kolei ubyło 10. Dla przypomnienia w 2015 roku miasto liczyło ponad 1000 osób więcej.

Bardzo cieszą piękniejące tereny zielone, o które zresztą potrafiły dbać. Cieszą również zadania realizowane z inicjatywy radnych, a tak naprawdę mieszkańców, bo my jesteśmy ich głosem, czy też z inicjatywy władz. Pytanie, jednak w tym miejscu nasuwa się takie.

Czy w świetle tych ważnych liczb pokazujących odpływ mieszkańców i przedsiębiorców te działania pana burmistrza są wystarczające?

Czy cytując klasyka, polityka ciepłej wody w kranie przy tych realiach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą wojna w Ukrainie, przy biernej postawie Rządu, który z każdym rokiem i wszelkimi metodami próbuje marginalizować rolę samorządu w życiu Polaków, przerzucając jednocześnie na jednostki samorządu terytorialnego więcej zadań, a pomniejszając ich udział w dochodach budżetowych, czy ta polityka jest słuszna?

Być może to jest ten czas panie burmistrzu, kiedy trzeba realnie przyjrzeć się tematowi połączenia Miasta i Gminy. Ten został zainicjowany po raz kolejny zresztą przez mieszkańców miasta, a storpedowany skutecznie niestety przez panią wójt, został przez pana w zasadzie przemilczany. Może to jest szansa na realny rozwój jednej dużej Gminy?

Miejmy liczby uciekających stąd młodych ludzi przed oczami, bo każdy, komu dobro tego miasta leży na sercu, nie może z roku na rok przechodzić nad tymi danymi do porządku dziennego- mówił radny Ryszard Pilarski.

Zaraz potem radni jednogłośnie udzieli Votum Zaufania burmistrzowi, Michałowi Przykowi.

-Zawsze można powiedzieć, że można by było więcej, lepiej, szybciej. Nie mniej jednak obracamy się w takiej rzeczywistości. Jeszcze na dodatek utrudnianej przez takie sprawy jak ogólnoświatowa pandemia, wybuch wojny, galopująca inflacja i w tych czynnikach można powiedzieć „makro” obejmujących wszystkie dziedziny musimy się niestety poruszać.

Dlatego jeszcze raz serdecznie państwu dziękuję za to udzielone Votum Zaufania, ale przede wszystkim dziękuję za zrozumienie, za chęć współpracy dla dobra naszego miasta, naszej Gminy- skomentował burmistrz po głosowaniu.

 

FOTO Archiwum

 

Budżet z nadwyżką. Burmistrz z jednogłośnym Absolutorium.

 

 


Najnowsze komentarze
 • Jeżeli kogoś ciągnie do życia w dużym mieście, to żeby nie wiem jakie warunki zapewnić takiemu obywatelowi tu w Słupcy, to i tak stąd ucieknie. Mój syn jest tego najlepszym przykładem. W kwestii klasyka i pytania, czy działania Burmistrza są wystarczające przy biernej postawie rządu, sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i pandemią, odnoszę wrażenie, że według radnego Pilarskiego Burmistrz powinien mieć lekarstwo na wszystkie bolączki naszego kraju. Nie zapominajmy, że to rząd poprzez celową politykę zmierza do pogorszenia sytuacji finansowej samorządów. Nie wiem czy radnemu Pilarskiemu nie pomyliły się referenda. Burmistrz niczego nie przemilczał, podobnie jak wójt Grażyna Kazuś nie storpedowała inicjatywy referendum. Storpedowali ją sami pomysłodawcy przeprowadzenia referendum, albowiem… „Były to przede wszystkim – błędy w numerach PESEL” – tłumaczy Tomasz Chojnacki – jeden z pomysłodawców referendum. „Bierzemy to na klatę i działamy dalej” – mówi Chojnacki, dodając, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Ponadto inicjatorzy o opinię pytali tylko mieszkańców miasta. „Teraz – podpisy zbierzemy i w gminie” – zapewniał Chojnacki. Panie Pilarski, wniosek o przeprowadzenie referendum został rozpatrzony, a składający ten wniosek zostali poinformowani o powodach jego odrzucenia.

 • Radny Pilarski = demagog. Zamiast liczyć się z faktami, uprawia Pan politykę pod publikę.

  • Ale rozumiem,że anonim zadzwoniles na podany przez radnego Pilarskiego i powiedziales mu to.Aaa niee????Właśnie. Bez komentarza.

 • Karierowicz Pilarski skrytykuje wszystko.

  • Z jednej strony Pilarski głosuje za udzieleniem absolutorium burmistrzowi, a za chwilę krytykuje działania burmistrza sprowadzając je do polityki ciepłej wody w kranie. Rozdwojenie jaźni?

   • Widać, że pojęcia nie masz człowieku o tym,co się dzieje w samorządzie.Udzielenie absolutorium nie jest jednoznaczne ze 100 % zadowoleniem z pracy Burmistrza.Uwazasz,że lepiej obłudnie głosować jak większość i mówić za plecami ,że nie jest wszystko dobrze?Zastanów się człowieku ,co Ty w ogóle wypisujesz.

    • Mieszkańcu Słupcy…
     Całkowicie się z Tobą zgadzam, że głosowanie za udzieleniem absolutorium nie musi być jednoznaczne ze stuprocentowym zadowoleniem z pracy Burmistrza. Jednakże kontekst całej wypowiedzi radnego Pilarskiego wskazuje na chwiejność jego poglądów. Nie dosyć, że poglądowo się chwieje w tym przypadku, to jeszcze zafałszowuje rzeczywistość przywołując nieprawdziwe okoliczności nie dojścia do skutku przeprowadzenia referendum. Poza tym… Jakie radny Pilarski w trakcie sprawowania mandatu radnego poczynił działania w temacie skutecznego zapobieżenia zmniejszaniu się liczby mieszkańców Słupcy? Ile razy radny Pilarski jako „głos mieszkańców” podjął działania w kierunku zapobieżenia zmniejszaniu się liczby firm na terenie Słupcy?

  • Nr podany.Dzwon i powiedz Pilarskiemu,że jest karierowicz.A jeżeli nie to on karierowicz a Ty tchórz .

 • Jeśli mam z kimś dyskutować to pod nazwiskiem, a nie ukrytym nick-iem. Nie odpowiadam na anonimowe komentarze. Jeśli jednak ktoś ma ochotę z otwartą przyłbicą porozmawiać to zapraszam: Słupca, ul. Źródlana 8 lub 691377307 (e-mail jak wyżej). Pozdrawiam serdecznie (i proszę czytać ze zrozumieniem).

  • Obawiam się, że nie ma Pan nic do powiedzenia, bo gdyby było inaczej, to nie przeszkadzałoby Panu czy ktoś podpisał się z nazwiska czy skorzystał z opcji użycia nicka. Wie Pan, jakie Sienkiewicz w usta Zagłoby włożył pod adresem osób tak chwiejnych w poglądach jak Pan określenie? Ni mniej, ni więcej… „ciepła woda”. Pozdrawiam.

   • Ale bzdurny komentarz.Nie chodzi,że komuś przeszkadza czy ktoś używa nick.Tylko te osoby ,które tylko go używają ,krytykując działania innych są tchórzami.I dlatego merytorycznie można porozmawiać konkretnie dzwoniąc i podając swoje imię i nazwisko.Ale myślę, że Orr tego nie zrozumiesz niestety,patrząc na Twój komentarz.I lepiej dać sobie spokoj z Sienkiewiczem,jak nie rozumie sie Go w ogóle.Pozdrawiam.

    • Raczej trudno nie rozumieć Sienkiewicza mając szeroko zakrojoną wiedzę historyczną. Zagłoba o Chrapowickim, jednym ze stronników wolnej elekcji, na której na króla Polski wybrano Michała Korybuta Wiśniowieckiego, użył określenia „ciepła woda” z powodu chwiejności poglądów Chrapowickiego. Nie dostrzegasz tej chwiejności u radnego Pilarskiego? Merytorycznie można dyskutować w każdych okolicznościach. Trzeba tylko chcieć. Problem pojawia się wtedy, gdy potencjalny rozmówca jest kiepską baletnicą… Bo kiepskiej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy.

 • Pan Pilarski ma racje. wstyd na całe województwo, najwyższe bezrobocie w regionie.

  • yankes, startuj do starosty z tymi pretensjami. W końcu sam swego czasu przyznał, że sprowadzenie inwestora, to niekoniecznie miasto. To zadanie dla powiatu. Możliwości terytorialne nieporównywalne. Do czego sprowadziły się działania starosty w tym temacie? Do wprowadzenia powiatu do Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Jakiś wymierny efekt tej przynależności? Żaden.

 • Pan Ryszard ma rację i odwagę. Połączenie Miasta z Gminą to priorytet ale reszta bezradnych i Burmistrz oraz Miss Wójt z uwagi na własne interesy torpedują ten pomysł. Łatwiej podnieść podatki i wmawiać wszystkim że jest GIT a nie jest. Długo by o tym można pisać ale najkrócej jak się da powuem.SLUPCA SIE PUSOSZEJE SRAJAC SIĘ JEDNYM WIELKIM DOMEM SENIORA !!!

  • Jakie torpedowanie? Gdyby pomysłodawcy zebrali wymaganą ilość podpisów dla swojej inicjatywy, to nie byłoby innej możliwości, jak przeprowadzić referendum. No ale ty chyba z tych od reasumpcji głosowania jesteś. Dla ciebie nie jest istotne, że brakowało podpisów. Ty zadziałałbyś wbrew literze prawa.

 • UCHWAŁA NR XXV/193/2021
  RADY MIASTA SŁUPCY
  z dnia 19 sierpnia 2021 r.
  w sprawie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego – radny Pilarski głosował „za”, „przeciw”, wstrzymał się od głosu? Storpedował czy przemilczał rzekome „przemilczane storpedowanie”? Jest też opcja, że był nieobecny na sesji.

 • Radny zapomniał, że burmistrz to władza wykonawcza, a rada miasta to władza uchwałodawcza. Czy w świetle tych ważnych liczb pokazujących odpływ mieszkańców i przedsiębiorców te działania pana burmistrza są wystarczające? Równie dobrze można zapytać, czy w świetle tych ważnych liczb pokazujących odpływ mieszkańców i przedsiębiorców działania rady miasta są wystarczające.

  • Radny po prostu zaliczył klasyczne wystąpienie wzorując się na elementach wystąpień w czasach minionej epoki a więc wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wszystkie one po trochu zawierają elementy pochwalne z odrobiną krytyki, również pod swoim adresem jako radnego, a najważniejsze, dają satysfakcję, że też widzę nieprawidłowości, zapominając, że za nie również odpowiadam! Myślę, że chciał zadbać o pozycje skarbnika a może wykreować dla niego podwyżkę!

 • Uważam, że Pilarski ma rację w kwestii nieróbstwa burmistrza. Przecież jego działania to wyłącznie autopromocja z wykorzystaniem socjotechniki. Udzieleni absolutorium to zasługa bardziej skarbnika, bo potrafi tak poprzesuwać pieniążki w odpowiednim czasie, że wszystko wygląda dobrze. Miasto Słupca umiera pod rządami burmistrza Pyrzyka i jego świty. Ileż to już kadencji burmistrzuje?
  Potrzeba zmiany.

  • Michał Pyrzyk „burmistrzuje” tyle kadencji, ile zażyczyli sobie w demokratycznych wyborach mieszkańcy Słupcy.

Dodaj komentarz