Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Podpisali umowę z PKS Konin. Będą podwyżki cen biletów.

Umowę dotyczącą przewozów pasażerskich z PKS Konin podpisało Starostwo Powiatowe w Słupcy. Niestety wiąże się ona z podwyżką cen biletów.

Parafowanie dokumentu podczas ostatniej sesji zapowiadał starosta Jacek Bartkowiak. -Po długich negocjacjach udało się uzgodnić umowę dotyczącą przewozów pasażerskich z konińskim PKS-em. Umowa na kolejnych 16 miesięcy zostanie najpewniej podpisana w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że zapewni ciągłość funkcjonowania transportu zbiorowego na terenie naszego Powiatu. To jest dobra wiadomość. Ta gorsza wiadomości jest taka, że niestety zmuszeni będziemy zgodzić się na podwyżkę cen biletów autobusowych ze względu na wzrost kosztów.

Od 1 października PKS chce wprowadzić taką podwyżkę. Po długich negacjach stanęło na 30 procentach. Nie będę  teraz wchodził w szczegóły, jakie były żądania, jaki był pułap naszych oczekiwań ale niestety na wrześniowej sesji będziemy musieli Państwu przedstawić projekt uchwały dotyczący wzrostu cen biletów. Na szczęście nie od 1 września, czyli w tym okresie kiedy te koszty związane z wyprawkami szkolnymi są najwyższe, no ale od 1 października niestety tak- mówił podczas sesji starosta.

Wspomniana umowa została podpisana we wtorek. -30 sierpnia 2022 roku w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy miało miejsce podpisanie umowy z PKS Konin S.A. na organizację powiatowych przewozów pasażerskich. To już trzecia umowa z tym operatorem podpisana od 2019 roku, kiedy to Powiat Słupecki przejął rolę organizatora w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Wcześniej organizatorem transportu publicznego we wschodniej części województwa wielkopolskiego było miasto Konin na podstawie zawieranych porozumień i umów.

W ramach kolejnej umowy kontynuowana będzie realizacja przewozów na wszystkich dotychczas funkcjonujących 43 liniach komunikacyjnych, w tym 96 kursów. Średnia dzienna liczba przejechanych wozokilometrów utrzymana zostanie na poziomie prawie 2000 wzkm. Od nadchodzącego roku Powiat Słupecki planuje dokonać modyfikacji w zakresie sieci komunikacyjnej na naszym terenie m.in. uzupełniając połączeniami na tych obszarach, gdzie komunikacja autobusowa jest nieobecna pomimo potrzeb mieszkańców.

Nieocenioną pomocą w likwidacji tych białych plam komunikacyjnych jest dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Powiat Słupecki jest jego beneficjentem od momentu powstania, czyli od wspomnianego 2019 roku, uzyskując dopłaty na utrzymanie wszystkich organizowanych linii komunikacyjnych. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 3 zł do jednego przejechanego wozokilometra, a Powiat Słupecki i samorządy gminne z naszego terenu dokładają 0,57 zł ze środków własnych. Na wynagrodzenie operatora składają się ponadto przychody ze sprzedaży biletów ponoszone przez pasażerów i rekompensata za honorowanie ulg ustawowych.

Mając na uwadze efektywność organizacyjną oraz po analizie lokalnego rynku, władze powiatu po raz kolejny uznały, by umowę z przewoźnikiem zawrzeć w trybie bezpośrednim. Skorzystano tym samym
z możliwości zawarcia umowy w takiej procedurze w sytuacji gdy średnia roczna wartość zamówienia nie przekracza 1 miliona euro.

Choć przewozy pasażerskie na naszym terenie są zorientowane przede wszystkim na zapewnienie dojazdów uczniów do szkół ponadpodstawowych – w skali całego roku szkolnego 2021/2022 uczniowie z naszego terenu stanowili 70% wszystkich pasażerów – to Starostwo Powiatowe w Słupcy, a konkretnie koordynujący organizację publicznego transportu zbiorowego Wydział Spraw Społecznych pozostaje otwarty na wszelkie opinie, uwagi i sugestie w tym obszarze. Można składać je pisemnie na adres słupeckiego starostwa, drogą telefoniczną pod numerem tel. 63 275 86 51 lub przesyłając wiadomość na adres andrzej.grzeszczak@powiat-slupca.pl.

Cały czas obowiązuje promocja dla seniorów w ramach której każda osoba powyżej 65. roku życia może podróżować na dowolnej linii na terenie naszego powiatu na podstawie biletu jednorazowego
za 1 zł-czytamy w informacji na stronie Starostwa.

 

FOTO: Starostwo Powiatowe w Słupcy


Najnowsze komentarze
  • A. Co to za połączenia jak w Strzałkowie na przystanku na rozkładzie połączeń jak na lekarstwo. Kierunek Gniezno Września chyba brak,czy do Powidza np.

    • Powiat zapewnia przewozy tylko na swoim obszarze, a więc na pewno nie do Wrześni czy Konina. Połączenia z Powidzem są w rozkładzie jazdy.

  • Bilet m-c do Konina jest już droższy o 60 procent ..

Dodaj komentarz