Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Podwyżka cen sposobem na letników?

Radni gminy Powidz zdecydowali wczoraj o podniesieniu stawek opłaty śmieciowej od nieruchomości niezamieszkałych. Oznacza to, że więcej zapłacą przede wszystkim letnicy, którzy na terenie gminy przebywają tylko w okresie wakacyjnym.

Zmiana wysokości dotychczasowych stawek podyktowana została rozstrzygnięciem nowego przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Powidz. Jak się okazało, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie, który się tym zajmuje, w ubiegłym roku niedoszacował ilości odpadów jakie wytworzone zostały w domkach letniskowych i w kolejnym przetargu złożył już znacznie wyższą ofertę. W związku z tym, że żadna inna firma nie była zainteresowana odbiorem śmieci z terenu gminy, samorząd zdecydował się przyjąć cenę zaproponowaną przez operatora, czyli 39,5 tys. zł miesięcznie. Do końca czerwca 2014 r. gmina płaciła firmie 28 tys. zł na miesiąc. – Z informacji uzyskanej od spółki kleczewskiej wynika, że te ceny zostały tak bardzo podniesione, właśnie ze względu na letników, a nie mieszkańców stałych. W związku z tym zdecydowaliśmy o zmianie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od nieruchomości niezamieszkałych. Na pewno będzie ciśnienie, presja i niezadowolenie ze strony letników, ale musimy się z tym zmierzyć – mówił wójt gminy Powidz, Ryszard Grześkowiak.

Wg nowych stawek właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, będą musieli płacić miesięcznie: 45 zł za pojemnik o pojemności 120 litrów, 60 zł za pojemnik o pojemności 240 litrów i 1050 zł za tzw. kontener KP 7, czyli pojemnik o pojemności 7000 litrów. Zgodnie z ustawą śmieciową, gmina ustaliła także niższe stawki w przypadku odpadów zbieranych w sposób selektywny. Każdy kto będzie prowadził taką zbiórkę, zobowiązany będzie do uiszczenia miesięcznej  opłaty w wysokości: 30 zł za pojemnik o pojemności 120 litrów, 40 zł za pojemnik o pojemności 240 litrów i 7000 zł za pojemnik o pojemności 7000 litrów. W porównaniu do cen obowiązujących do końca czerwca 2014 r. podwyżka wynosi ok. 40%.

Z takim rozwiązaniem nie zgadza się radny Grzegorz Nawrocki. – Myślę, że podwyższenie stawek spowoduje, że jeszcze więcej będzie składanych deklaracji zerowych i letnicy i tak nie będą płacić. To są wyliczenia tylko na papierze, a tak naprawdę nie będzie skąd tych pieniędzy brać. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyłącznie ich z systemu – mówił Nawrocki. Wg wójta gminy jest to jednak rozwiązanie połowiczne. – To jest tylko teoretyczne pozbycie się problemu, a tak naprawdę problem śmieciowy pozostaje, bo to my jako gmina jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie czystości i porządku. Odpady powstające na terenie danej gminy są jej własnością i nawet jak wyłączymy z systemu letników, nie możemy powiedzieć, że ich śmieci nas nie interesują. Moim zdaniem nie ma innego, lepszego sposobu, niż posiadanie w systemie właścicieli nieruchomości rekreacyjnych i dokonywanie notorycznych kontroli w celu uszczelnienia tego systemu – przekonywał wójt.

Po dość długiej dyskusji, przyszedł czas na głosowanie. Ostatecznie Rada Gminy Powidz przy jednym głosie przeciwnym przyjęła uchwałę podnoszącą stawki opłaty śmieciowej od nieruchomości niezamieszkałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *