Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Policja apeluje: Nadchodzą chłodne dni, nie bądźmy obojętni wobec potrzebujących

Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nie tylko bezdomnych, ale również nietrzeźwych.

Dlatego prosimy Państwa o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, które w okresie jesienno-zimowym mogą być zagrożone. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112, na który można przekazywać informacje dotyczące osób potrzebujących pomocy.

Kiedy temperatury spadają poniżej zera jednym z zadań prewencyjnych policjantów jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Patrole pojawiają się w rejonach ogródków działkowych, dworców oraz opuszczonych budynków, czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą się próbować schronić przed zimnym wiatrem i niskimi temperaturami. Funkcjonariusze w każdym przypadku napotkania takich osób informują je o możliwości schronienia w specjalnych placówkach i noclegowniach.

Podczas codziennych służb policjanci zwracają również szczególną uwagę na przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby nietrzeźwe. Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że taka osoba bez naszej pomocy może zamarznąć. Z dnia na dzień temperatury będą coraz niższe, dlatego apelujemy do wszystkich, aby reagowali widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą na klatce schodowej, w piwnicy, czy pod gołym niebem. Powiadamiając o sytuacji odpowiednie służby, możemy uratować ludzkie życie.

Prosimy również, aby w okresie zimowym nie być obojętnym na los osób starszych wymagających pomocy, czy samotnych sąsiadów. Bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich, jak chociażby zakupy czy ogrzanie domu. O trudnej sytuacji sąsiada można powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

 

TEKST/FOTO: Policja Słupca/Poglądowe


Brak komentarzy

Dodaj komentarz