Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Policja ostrzega przed oszustwami „na pocztę głosową”

Coraz częściej słyszy się o oszustach internetowych, którzy podszywają się pod różne instytucje wysyłając fałszywe linki. Ich celem jest otrzymanie dostępu do kont bankowych oraz kont do mediów społecznościowych.

Ostatnio mieszkańcy naszego powiatu otrzymują sms-y informujące o tym, że w skrzynce głosowej znajduje się wiadomość. Dodatkiem do tekstu jest link. Pod żadnym pozorem nie wchodźcie na niego, gdyż możecie w ten sposób ściągnąć na swój telefon złośliwe oprogramowanie.

Kolejnym pomysłem oszustów internetowych jest podszywanie się pod operatora telekomunikacyjnego. Oszust wysyła wiadomość z linkiem, która sugeruje o nieodsłuchanej poczcie głosowej, oraz podaje link prowadzący na stronę internetową z fałszywym komunikatem o “nowej poczcie głosowej”.

Po kliknięciu na link ściągniemy na swój telefon złośliwe oprogramowanie, co może doprowadzić do kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego. Wiadomości rozsyłane są z różnych numerów, również zagranicznych. Często jeden abonent otrzymuje kilka wiadomości.

Co zrobić gdy kliknąłeś w link i zainstalowałeś podejrzane oprogramowanie? Wyłącz telefon i przełóż kartę SIM do innego telefonu, skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasła. Bliźniacze oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacją dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE, RODO.

Pamiętajcie! Dokładnie czytajcie sms-y! Nie klikajmy w linki z SMS-ów, nie dokonujmy płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajmy aplikacji proponowanych w SMS-ach.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz