Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Policyjny dron patrolował słupeckie ulice. 19 wykroczeń kierowców.

W drony wyposażone są jednostki wojewódzkie policji, jednak w ramach działań służących poprawie bezpieczeństwa na drogach, te bezzałogowe statki powietrzne pojawiają się również na terenie powiatów w całej Wielkopolsce.

Dzisiaj policyjny dron monitorował jazdę kierowców po słupeckie drogach w okolicach ulicy Kopernika, Sienkiewicza oraz drogi krajowej K92.

Najczęściej dron wykorzystywany jest przez policjantów ruchu drogowego przy ujawnianiu wykroczeń polegających m. in. na niestosowaniu się przez kierujących do znaków i sygnałów drogowych, w tym do nieprawidłowego wyprzedzania, niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, ale również korzystania przez kierowców z telefonów komórkowych podczas jazdy, czy niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz wykroczeń popełnianych w okolicach przejść dla pieszych.

Nagrania z drona są całkowicie legalnym materiałem dowodowym.

 

Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Urządzenie pozwala na rejestrowanie zachowania uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. Do obsługi drona niezbędnych jest dwóch funkcjonariuszy.

Jeden z nich odpowiada za sterowanie dronem, a drugi kamerą. Operatorzy drona współpracują z patrolem drogówki, któremu przekazywane są informacje o zarejestrowanych wykroczeniach i to ten patrol zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej oraz wyciąga konsekwencje wobec sprawcy.

Podczas czterogodzinnych działań policjanci zanotowali 19 wykroczeń drogowych m.in. wyprzedzanie pojazdów na linii podwójnej ciągłej, korzystanie przez kierowców z telefonów komórkowych podczas jazdy, czy niestosowanie pasów bezpieczeństwa.

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz