Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

“Poróżniło się całe nasze społeczeństwo”

Z planowanej reformy oświaty na swoim terenie wycofuje się samorząd Gminy Słupca.

Jest to związane z ostrym sprzeciwem ze strony mieszkańców, którzy nie chcą likwidacji swoich szkół.

Po przeanalizowaniu sytuacji, a zwłaszcza nastrojów w społeczeństwie zdecydowałam, że ten rok będziemy analizować temat ze wszystkimi grupami społecznymi tj. z sołtysami , radnymi , dyrektorami placówek oświatowych, z radami rodziców , a przede wszystkim z mieszkańcami naszej gminy.

To co się stało jest niedopuszczalne, bowiem poróżniło się całe nasze społeczeństwo,dzieci w szkołach, nauczyciele i dyrektorzy. Poprzez cykliczne spotkania we wszystkich grupach społecznych chcemy uświadomić wszystkim dlaczego i co nas zmusiło do reformy, gdyż po pierwszych już spotkaniach mieszkańcy o wielu sprawach nie wiedzą.

Przekazywane są nieprawdziwe informacje, dlatego cały rok będą trwały spotkania i rozmowy. Taką też informację przekazałam wraz z moim zastępcą panu Wojewodzie. Byliśmy osobiście w ubiegły czwartek w Urzędzie Wojewódzkim uznając że temat jest ważny zarówno dla nas jak i dla pana Wojewody, a zwłaszcza dla Kuratorium- tłumaczy wójt Grażyna Kazuś.

Reforma miała ograniczyć koszty utrzymania placówek, które dla Gminy są ogromnym obciążeniem i stanowią znaczącą część jej budżetu.


Najnowsze komentarze
 • To nie mieszkańcy, nauczyciele, rodzice czy też dzieci się porózniły tylko robi to pani wójt gdyby nie wyszło że chce się zamykać szkoły tylko po to aby upchnąć je do Kowalewa więc powinna się Pani Wójt wstydzić tego co robi A nasze dzieci niech zostawi w spokoju !!! A niedopuszczalne jest to że ktoś taki jak pani jeszcze siedzi w gminie już dawno powinna być na emeryturze może nie niech się zajmie tymi stanowiskami fikcyjnymi w gminie siedzi po 2-3 urzędników w jednym pokoju i patrzą na siebie i tam są pieniądze może tym się trzeba zająć płacimy ludziom którzy siedzą w gminie i nic nie robią na to idą nasze pieniądze !!!!

  • A pan Mieszkaniec chyba do szkoły podstawowej chodził w Pciumiu Dolnym… Wypowiedź zajmująca 10 wierszy w dwóch zdaniach? Zero znaków interpunkcyjnych? Wstyd … Ale czego spodziewać się od niedoedukowanego społeczeństwa.

   • Myślę, że wypowiedź zawierająca pewną myśl nawet zapisana bez zasad ortograficznych jest bardziej wartościowa niż zwykły hejt i to nie za samą istotę wypowiedzi.
    Tak to niestety bywa, gdy się nie ma do czego uczepić to wypomina się błędy ortograficzno-interpunkcyjne.
    PS. Pcimie Dolne ? Naprawdę? Chciałabym zauważyć, że wszystkie szkoły w naszej gminie ( z racji, że jest wiejska) znajdują się na wsi, a co więcej na wsiach o których istnieniu nie wie przeciętny Polak, bo też po co.
    Przestańmy tryskać do siebie nienawiścią wkońcu.

 • Zgadzam siłę z ,,mieszkańcem ” w stu procentach

 • Brak funduszy ? Może zacząć od mniejszych pensji, nagród, imprezek, kawek i herbatek. Czy naprawdę urzędnicy i ich rodziny to musi być elektorat wyborczy ? Czy musi być ich aż tyle ? Potem można zamykać szkoły i straszyć całe społeczeństwo !!!

 • A proszę się zainteresować pensjami nuczycieli i dyrektorów ? Zwykly smiertelnik pracuje 40 godzin tygodniowo A cialo pedagogiczne 18 godz tyg.
  Która grupa spoleczna ma 4 miesiące płatnego urlopu ?

  • 18 godzin….. zapraszam w szeregi jak takie cuda są. Mozna sie zawsze przekwalifikowac. Polecam. No i te 4 miesiace wakacji… nie pozaluje Pani.

  • 18 godzin to nie jest 18 godzin przepierdziane w stołek tak jak ty to robisz. To praca i nauka
   i jednocześnie opieka może i nad twoim dzieckiem. A nie spijanie kawy przed komputerem czy praca na taśmie. Więc puknij się w te pusta głowę i na drugi raz zastanów co piszesz. Mieszkanko która pewnie siedzisz w domu i oglądasz seriale dla inteligentów.

   • Tak tak … wy się narobicie nauczyciele ;) Kilka godzin dziennie i wielce wspaniała praca – wszystkie przywileje, dodatki motywacyjne, demotywacyjne, imprezki, delegacje, roczny płatny urlop i jeszcze miliard innych rzeczy. Nie pierdziel mi o pierdzeniu w stołek bo to WY to robicie nauczyciele !!! I wspomnę jeszcze o hańbie jaką był strajk nauczycieli.

    • ty chodziłeś na imprezy, żłopałeś browary, latałeś za laskami, rozbijałeś się autem ojca … a ja pięć lat uczyłam się na uniwerku żeby uczyć w szkole… odwal się

  • Na stronie UG Słupca można znależć ile wynoszą pensje dyrektorów szkół .
   I tak : Koszuty-73 tyś., Cienin Kościelny-110 tyś., Cienin Zaborny-100 tyś., Młodojewo-80 tyś., Kotunia-87 tyś., Drążna-90 tyś.,Kowalewo-75 tyś.
   Podaję dane oświadczeń za rok 2018.

   • Nauczyciel stażysta zaczyna z pensja 2002 zł. W przedszkolu ma 25 albo 23 h. Jeżeli ktoś uważa, że mgr po dwóch kierunkach, kilku podyplomowkach i innych kursach ma tyle zarabiać, to ok.
    Proszę sprawdzić ogłoszenia o pracę w dużych miastach, tam już biją się o nauczyciela, bo taki woli być zwykła sekretarka czy ekspedientka w kiosku za te same pieniądze i wielokrotnie mniejsza odpowiedzialność.

    • Do ONS-a.
     Podaję średnie zarobki nauczycieli za rok 2019, po podwyżce 10.4% ( wystrajkowanej ). Stażysta- 3045 zł., kontraktowy – 3380 zł., mianowany- 4385 zł., dyplomowany – 5600 zł.
     Niestety po szczebelkach trzeba się piąć
     Możesz iść do pracy na kasę do marketu, tam cię docenią.

  • Bardzo chętnie! Gdzie ten KP? Już się robi! Pracuje od 7 do 15 i wracam do domu. Nie ma żadnych wycieczek po 15, biwqkow 3dniowych,koncetrow i festynów w sobotę czy niedzielę. Spotkania z rodzicami będą odbywać się w godzinach mojej pracy, czyli od 7 do 15. Pracujesz? Trudno, weź wolne, tak samo jak bierzesz by zarejestowac auto czy opłacić podatek w US. Oprócz tego proszę mi zagwarantować komputer, drukarkę i ksero, bym w godzinach pracy mogla się przygotować do zajęć. Oczywiście proszę też o odpowiednie fundusze, bym nie musiała że swojej wypłaty kupować papieru ksero, bloków, gumek czy ołówków dla dzieci…
   Wszak nie widziałam by Pani z posty chodziła do pracy że swoją pieczątka, a pani w banku że swoim komputerem do pracy.
   Godze się na takie warunku, oj tak!

 • A ja rozumie p. Wójt. Tnie niepotrzebne koszty jak każdy dobry szef firmy. Powinniście mieć pretensje do swoich radnych bo z tego co wiem to oni głosują i decydują np. w sprawie hali gdzie powstała. Oglądam sesje rady gminy i naprawde niektórzy nie mają kompetencji nawet żeby buty mi zawiązać.

 • Ja bym oddał te wszystkie placówki w ręce tych dyrektorów i nauczycieli niech założą stowarzyszenia , niech działają… ,szukają pieniędzy. resztę dołożą im radni ze swoich diet bo myślę, że nadal będą ich wspierać… Skończy się karta nauczyciela, zacznie kodeks pracy. Zapewne rzesza chętnych w tym ci najbardziej krzyczący będą wspierać finansowo szkoły. Jakoś do tej pory żadna ze szkół nie wykazała takiej inicjatywy. wszyscy tylko krzyczą i krzyczą no i żądają wszystkiego!!!!!! Kochani radni narobić szumu i podburzyć społeczeństwo to każdy umie, ale znaleźć rozwiązanie konstruktywne, przynoszące korzyści i zadowolenie ogółu to cecha wielkich ludzi. Pozdrawiam i życzę Wam zgody, o ile potraficie jeszcze sobie podać dłonie.

 • Jaja

 • Mieszkaniec powiedział to co myśli 80% mieszkańców, pewnie niektórych to bardzo boli, ale żeby zrozumieć treść czytaną, czasem trzeba się domyśleć i nie potrzeba znaków interpunkcyjnych, choć na pewno pomagają w zrozumieniu tekstu. W tym jednak przypadku najładniej napisany tekst nie uzdrowi ami Pani mieszkanki ani Gminy Słupca ani Pana Marcina który wraz z mieszkanką mógł doradzić Pani Wójt kilka lat temu co ma zrobić, jak co to podpowiem… zwalić wine na nienarodzone dzieci, na tych co żyją- ale nie chcą chodzić do szkół w gminie, na dyrektorów, na rodziców, na sołtysów, ale najlepiej na radnych – bo to głos wyborców przecież. Wiem że czasu się nie cofnie, nie zatrzyma ani decyzji nie zmieni, a Pan Wojewoda chętnie pewnie wysłuchałby drugiej strony. Właściwie nie musi bo wystarczy że przyjrzy się jak przez 5 kadencji Gmina Słupca się stacza w dół. Coś jeszcze trzeba dopowiedzieć????????

 • Dlaczego nikt nie pisze co jest prawdziwą przyczyną konfliktu (moim zdaniem). Przecież to jasne że jeżeli są bardzo duże koszty oświaty to należy coś z tym zrobić. Lecz dla czego likwidacji mają podlegać szkoły które mają najniższe koszt a mają najwięcej dzieci, najmniej nauczycieli, natomiast pozostać ma szkoła która generuje najwyższe koszty, ma najwięcej nauczycieli i najmniej uczniów. Dlaczego Pani wójt nie jest w stanie tego logicznie uzasadnić (nierentowna sala gimnastyczna nie jest argumentem). Jestem też ciekawy czy na spotkaniu w urzędzie wojewódzkim przedstawiła Pani te wyliczenia. Ja rozumiem że Kowalewo jest Pani Wójt miejscowością rodzinną, lecz jeżeli Pani zapomniała to przypominam że Pani jest wójtem wszystkich mieszkańców gminy, pobiera Pani pensje z podatków płaconych przez wszystkich mieszkańców gminy. Jeżeli chce Pani uprawiać prywatny folwark to proszę powołać gminę w Kowalewie, zostać tam wójtem i tam pracować dla dobra tej miejscowości.

  • Brawo! W końcu głos rozsądku!

  • Uważam, że likwidacji powinny podlegać szkoły, które mają niski stopień nauczania oraz te, których dyrektorzy nic nie robią, tylko dyrektorują. Są szkoły które mają mniejszą liczbę dzieci, ale dyrektorzy się dwoją i troją, aby pozyskiwać pieniądze na remonty oraz pomoce dydaktyczne. Biorą udział w różnych projektach i konkursach. Tak jest w szkole moich dzieci, gdzie Pani Dyrektor pozyskała m.in. 75 tysięcy na pomoce dydaktyczne (Gmina takiej kwoty na jedną szkołę by nie dała, no bo skąd by miała). Ponadto rodzice bardzo mile są widziani w szkole oraz zachęcani do brania udziału w różnych wydarzeniach szkolnych. Pani Dyrektor jest osobą otwartą, obrotną oraz kreatywną i bardzo chętną do współpracy osobą.
   Trzeba też zaznaczyć, że szkoła to nie tylko instytucja, ale w pewnym sensie przedsiębiorstwo. Tak naprawdę bardzo wiele zależy od Dyrektora, jak Dyrektor się stara, pozyskuje dodatkowe środki na szkołę, to wszystko się dobrze kręci. A jak się nie stara to niestety ale jest … .

 • Teraz pewnie przez ten rok zrobia wszystko by w Kowalewie nagle przybyło dzieci jakby co żeby był argument za pozostawieniem tej szkoły.

Dodaj komentarz