Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Poszukują rodziny kolejnych byłych więźniów obozów koncentracyjnych

Trwają poszukiwania rodzin więźniów obozów koncentracyjnych z czasów II Wojny Światowej.

-Współpracując z Arolsen Archives – Międzynarodowym Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich, rozpoczęliśmy kolejne poszukiwania. Pani Małgorzata Przybyła z archiwum Arolsen zwróciła się z prośbą. W zasobach tej instytucji znajdują się depozyty po byłych więźniach obozów koncentracyjnych, a w nich rzeczy osobiste miedzy innymi zdjęcia, dokumenty, biżuteria itp.

Pierwszym z nich jest Adam Miara urodzony 01.10.1924 roku w miejscowości Pokoje Powiecie Słupeckim.W czasie wojny był zatrudniony w gminie Holzbalge, powiat Nienburg, następnie przebywał w KL Neuengamme, obóz przeżył. Na początku maja 1945 r. przebywał w obozie DP w Bergen Belsen pod opieką Polskiego Czerwonego Krzyża. Wśród dokumentów obozowych odnaleziono jego numer więźnia P-35997. Archiwum jest w posiadaniu zegarka kieszonkowego pana Miary.

Druga osoba to Jadwiga Janina lub Stanisława KAantek, urodzona 15.10.1910/1915 roku w miejscowości Ciemierów w Powiecie Słupeckim. Ostatni jej adres zamieszkania przed deportacją to Warszawa, ul. „Ludnastr.“ 11/15 m. 48

Pani Jadwiga była z zawodu krawcową, która w latach 1931-1936 pracowała w tym zawodzie. W latach 1937 – 1941 była właścicielką zakładu krawieckiego „Słońce“, który prawdopodobnie znajdował się w Warszawie, przy ulicy Solecstr. 51, chemische Fabrik (tak jest napisane w dokumencie). Od 4.11.44 roku pracowała jako robotnica. Następnie była osadzona w obozie koncetracyjnym Ravensbrück, numer więźnia: 76450 i Neuengamme numer więźnia: 9120. W archiwum znajduje się biżuteria, należąca do pani Kantek Stynisławy (Kautek – tak w dokumentach).

Przedmioty te zostały przekazane do Arolsen – Archives na początku lat 60-tych XX wieku. Pochodzą z obozu Koncentracyjnego KL Neuengamme pod Hamburgiem. Po 1945 roku alianci zabezpieczyli je na terenie byłego obozu.

Pragnąc pomóc Archiwum Arolsen, które za cel postawiło sobie przekazanie pamiątek, prosimy o pomoc w odnalezieniu rodziny Adama Miary oraz Jadwigi Janiny lub Stanisławy Kantek. Każda informacja, każda wzmianka zostanie sprawdzona i pomoże w odszukaniu najbliższych.

Informację prosimy przekazywać drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub pod nr telefonu: +48 797-680-502- czytamy w informacji nadesłanej do naszej Redakcji.

 

 

Szukają rodziny więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *