Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Powiat pozyska środki na budowę hospicjum w Rokoszu?

Pismo dotyczące budowy hospicjum w Rokoszu do Zarządu i Rady Powiatu skierowało Stowarzyszenie Michałki.

-Stowarzyszenie Michałki zwraca się w wnioskiem o podjęcie współpracy w utowrzeniu hospicjum stacjonarnego lub oddziału paliatywno-hospicyjnego wspólnie ze szpitalem w Słupcy na działce w Rokoszu. Pragniemy nadmienić, że stowarzyszenie posiada własną działkę pod budowę, projekt architektoniczny i pozwolenie na budowę.

Ponieważ w naszym  Powiecie nie ma hospicjum stacjonarnego, szpital nie posiada odziału paliatywno-hospicyjnego, a chorym potrzeba poszukiwać z wielką trudnością miejsc w tego typu ośrodkach poza naszym regionem prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i zaangażowanie się w wyżej wymienione dzieło-czytamy w piśmie, które na ostatniej sesji Rady Powiatu przytoczył ksiądz Hieronim Szczepaniak. Jak tłumaczył po kontaktach w władzami na szczeblu centralnym, w celu pozyskania dofinansowania na budowę obiektu stowarzyszeniu polecono zwrócić się w tej kwestii właśnie do Rady Powiatu, która mogłaby wnioskować o środki na ten cel.

-Myślę, że temat jest warty rozważenia, natomiast wymaga dogłębnej analizy. Taką analizę we współpracy z Zarządem i szpitalem na pewno przeprowadzimy i wrócimy do dyskusji, aby skonkretyzować te działania- mówił przewodniczący Rady Powiaty, Piotr Gałan.

-Temat jest na pewno społecznie istotny i chyba nie ulega wątpliwości, że hospicjum jest na terenie naszego Powiatu potrzebne zwłaszcza w kontekście tych przemian demograficznych, które nieuchronnie zwiększają liczbę osób potrzebujacych takiej opieki, czy to będzie opieka paliatywna, czy długoterminowa opieka medyczna. Kwestia podstawowa to jest kwestia pozyskania środków na ten cel. Mamy tutaj kilka wariantów, kilka możliwości. To w sumie Państwa decyzja, na który z tych wariantów będzie można się zdecydować.

Pierwszy pomysł to złożenie wniosku w przypadku kolejnego naboru Polskiego Ładu, czyli tego rządowego programu inwestycji strategicznych. Do tej pory składaliśmy wnioski głównie, choć nie przede wszystkim na inwestycje drogowe. Tych potrzeb jeśli chodzi o drogi w naszym Powiecie jest co niemiara, bo pewnie jeśliby policzyć kilometry, to jeszcze co najmniej sto kilometrów naszych powiatowych dróg wymagałoby remontu, ale to tak jak mówię kwestia wybrania priorytetów i zadecydowania co w tym momencie jest ważniejsze. Jeśli zrezygnujemy powiedzmy ze złożenia wniosku na przebudowę, czy zrobienie drogi na przykład Giewartów-Siernicze, czy dokończenie przebudowy drogi do Zagórowa, a w zamian za to będziemy zabiegać o to, aby został uwzględniony wniosek dotyczący hospicjum, pewnie jakieś szanse są, choć stuprocentowej pewności mieć nie można.

Drugi pomysł, o którym wspomniał ksiądz Hieronim Szczepaniak to kwestia wykorzystania środków unijnych. Jutro będę rozmawiał z pełnomocnikiem marszałka i prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie na temat możliwości ubiegania się o te środki, choć z tymi pieniędzmi unijnymi to może ja za duże nie będę mówił, bo Państwo i tak oglądacie telewizję i wiecie jak jest. Jakieś źródła finansowania, przynajmniej w niektórych sektorach już w najbliższych miesiącach powinny się pojawić.

Więc wracając do pytania księdza prałata kiedy odpowiemy, teraz nie odpowiem, ale na pewno do następnej sesji przygotujemy propozycje związane z tym tematem. Czy to będzie we współpracy ze szpitalem, czy jako osobne zadanie. Też trudno powiedzieć, pewnie musimy to przedyskutować z panem dyrektorem jak to jest możliwe, bo możliwości prawne, jeśli chodzi o jakąś formę partnerstwa między SPZOZ, Powiatem, a stowarzyszeniem istnieją, o ile jest możliwe stworzenie dodatkowego oddziału szpitalnego. Jak mówię są to kwestie dość skomplikowane. Do tej pory pomagaliśmy stowarzyszeniu prywatnie, bądź też duchowo, natomiast jak sądzę rzeczywiście przychodzi taki moment, że wymagać to może zaangażowania organizacyjnego z naszej strony- tłumaczył starosta, Jacek Bartkowiak.

 

FOTO: Starostwo Powiatowe w Słupcy

 

Kamień węgielny pod hospicjum wmurowany

 

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *