Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Powiat Słupecki stawia na drogi. Znamy założenia budżetu na 2023 rok.

Planowane wydatki inwestycyjne na 2023 rok przedstawił dziś Zarząd Powiatu Słupeckiego.

Podobnie jak w ostatnich latach największe środki przeznaczone zostaną na budowę i remont powiatowych dróg. Prawie 85 milionów trafi na budowę tak zwanych „dróg obronnych” w okolicach Powidza. Chodzi o nowy odcinek obwodnicy Powidza i Przybrodzina. Ma on prowadzić od ronda na ulicy Strzałkowskiej w Powidzu, przecinać ulicę Polną oraz tak zwaną „czarną drogę” prowadzącą od jednostki wojskowej na lotnisko, drogę Powidz-Ługi, a także drogę z Przybrodzina do Wylatkowa.

Za Ostrowem wspomniany odcinek wejdzie w skład drogi z Przybrodzina do Somolnik Powidzkich, gdzie powstanie rondo. Prace w tym temacie rozpoczęły się 21 listopada, a mają zakończyć przed końcem 2023 rok. Z kolei jeszcze w tym roku, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne ma się zakończyć remont drogi Powidz-Ługi, na której aktualnie kładziony jest nowy asfalt.

Ostatnim elementem budowy wspomaninuch „dróg obronnych” ma być łącznik z autostradą A2. Będzie on przebiegał od Niezgody przez drogę krajową 92, a także wiaduktem nad torami aż do wjazdu na autostradę przy drodze wojewódzkiej. Umowa na ten cel ma być przygotowana jeszcze w tym roku. Zakończenie realizacji inwestycji to 2027 rok.Jeszcze w 2023 roku mają zostać zakończone prace drogami prowadzącymi ze Słupcy do Zagórowa. Mowa o odcinku z Zagórowa do Lądu oraz wiaduktu w Jaroszynie do Słupcy. Ten drugi ma obejmować także budowę ścieżki rowerowej. Przetargi w tym zakresie zostaną rozstrzygnięte do końca tego roku.

Podobnie będzie z planowaną na przyszły rok budową odcinka drogi Słomczyce-Sierakowo, na którą Powiat pozyskał ponad 5 milionów złotych ze środków zewnętrznych. Także w 2023 roku ruszy remont drogi Orchowo-Osówiec, który jest finansowany z programu Polski Ład oraz budżetu Gminy Orchowo. Całość zadania to około 8 milionów złotych. Dodatkowo w planach jest przygotowanie dokumentacji na remonty innych powiatowych dróg. Jedną z nich jest odcinek w Wierzbocicach.

Złożony został również wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę drogi Powidz-Przybrodzin. Szacowany koszt tej inwestycji to około 18 milionów złotych. Ma w niej również partycypować Gmina Powidz. -Na przyszły rok mamy na inwestycje w Powiecie 112 milionów złotych. Można by powiedzieć, że przy dochodach własnych, które można by przeznaczyć na ten cel, które sięgają niespełna 1,5 miliona to jest jakieś wyciąganie królików z kapelusza, bo tak to w sumie może wyglądać. Bazujemy przede wszystkim na środkach zewnętrznych.

Gdyby nie pieniądze z Polskiego Ładu, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z Programu Rozwoju Inwestycji Lokalnych to tych remontów, tych modernizacji by nie było. Oczywiście duże miasta będą protestować, że Polski Ład zabiera im dochody, natomiast my jesteśmy po tej drugiej stronie mocy i my korzystamy z tych pieniędzy.

Korzystamy z nich po to, żeby unowocześniać, żeby modernizować substancję cywilizacyjną na terenie naszego Powiatu- mówił podczas konferencji prasowej starosta, Jacek Bartkowiak.W przyszłym roku zakończyć się mają także unijne programy związane z doposażeniem szkół średnich w naszym regionie.

Projekt budżetu na 2023 rok został już wysłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany trafi pod głosowanie radnych.


Najnowsze komentarze
 • Wszystko super tylko jak się wybuduje to trzeba o to dbać. Przykład: nowa droga Niezgoda – Kochowo pełno błota (firmy przewożące piasek na budowę zawożą z odkrywek) , pełne kosze śmieci na wiatach przystankowych. Kolejny przykład ścieżka rowerowa Giewartowów – Kosewo piach, liście, śmieci na poboczu. Ścieżka rowerowa Słupca – Strzałkowo prawie zarośnięta chwastami itd. Szkoda tych inwestycji bo są naprawdę potrzebne. Tylko zadbać o nie.

  • Mieszkaniec: Zimą Powiatowy Zarząd Dróg ma inne zadania, niż sprzątanie ścieżki rowerowej, ale dziękuję za sygnał – jeśli nie będzie trzeba posypywać śliskich dróg i odgarniać śniegu, to może i na sprzątanie ludzi i czasu wystarczy. Gwoli ścisłości – ścieżka rowerowa ze Słupcy do Strzałkowa przy drodze krajowej 92 nie jest w gestii powiatu, uwagi przekażemy zarządcy drogi. Pozdrawiam

   • Panie Starosto obiecał pan z burmistrzem w kampanii wyborczej inwestorów. Dlaczego ich nie ma w powiecie?

    • Burmistrz nie obiecywał inwestorów. Obiecywał obecny starosta chcąc zdobyć poparcie. „Załatwił ” nam Wałbrzyską Strefę Ekonomiczną i na tym koniec. Wyniknęły dla mieszkańców powiatu jakieś korzyści z tej Strefy? Nic tylko drogi. Nie samymi drogami człowiek żyje. Za chwilę będą śpiewać „drogi, drogi, drogi… nie mogą drogi wyjść nigdy z mody…”. Jakieś wymierne działania na rzecz osób niepełnosprawnych?

 • Brawo Panie Starosto, pokazaliście PSL-owi i Pyrzykowi, że można zdobyć pieniądze na duże inwestycje i ładnie budować. W miescie nic sie nie dzieje, zrobią parę metrów chodnika i wpadają z samozachwyt.

Dodaj komentarz