Powstaną kody QR z informacjami o zabytkach w Zagórowie

W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie, 20 marca, odbyło się zebranie dotyczące przygotowania narracji o zabytkach w Zagórowie i kodów QR.

W spotkaniu wzięli udział: radny Rady Powiatu Słupeckiego i prezes stowarzyszenia TPZZ Grzegorz Cieślewicz, radny Rady Miejskiej Zagórowa Paweł Burdziński, proboszcz Parafii Zagórów ks. Witold Zieliński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie pastor Waldemar Wunsz, bibliotekarka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów oraz prowadząca portal internetowy Zagórów Miejsce z Historią Katarzyna Połom, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Puszcza Pyzdrska Przemysław Kowalski, członek stowarzyszenia TPZZ Henryk Ulatowski, uczeń LO Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie Maciej Wrzesiński oraz członkowie zespołu MGOK Zagórów.

-W ciągu najbliższych 6 miesięcy przy zabytkach i znanych miejscach w Zagórowie zostaną zainstalowane kody QR, które będzie można zeskanować telefonem. Wtenczas wyświetli się w telefonie plik audio z narracją do wysłuchania. Kod QR będzie mieć wielkość 15×15 cm i zostanie wydrukowany na plastikowej płytce. Planujemy dołączyć do niego czarno-białą fotografię. Narrację stworzymy w duchu storytellingu, tj. opowieść będzie niesztampowa, budząca ciekawość i tworząca relację ze słuchaczem. Dziękujemy bardzo Damianowi Piórko Ziębie z Fundacji GraTy w Krośnie za udostępnienie storytellingowych narzędzi.

Realizację nagrań zadeklarował Jacek Burda, wieloletni akustyk MGOK i właściciel firmy JK Sound. Chcemy przygotować kody QR i opowieści z myślą o propagowaniu historii lokalnej i zainteresować, zwłaszcza młodych, zabytkami i wydarzeniami oraz tradycjami Ziemi Zagórowskiej. Wkrótce mieszkańcy Gminy Zagórów i goście, turyści będą mogli odbyć spacer lub wycieczkę rowerową, zeskanować kody i posłuchać wielu ciekawych opowieści.

Kody QR zostaną zainstalowane przy następujących miejscach: kościół parafialny i budynek plebanii, kościół ewangelicki, pastorówka i kantorówka; pomnik św. Jana Nepomucena, budynek piekarni-miejsce dawnej synagogi, Duży Rynek-Pomnik Niepodległości, budynek MGOK-dawna remiza strażacka, budynek młyna, ulica Kolejowa-kolejka wąskotorowa, miejsce, gdzie był wiatrak; budynek DPS-dawny szpital i dom dr. Lidmanowskiego, plac POW-dawne końskie targowisko, przystanek z rudy darniowej w Grabinie-Puszcza Pyzdrska, pomnik w Myszakowie-powstanie styczniowe, miejsce promujące Nadwarciański Park Krajobrazowy).

Rzecz jasna nie zabraknie narracji o podkuwaniu gęsi i jarmarkach w Zagórowie-powiedział po zebraniu Łukasz Parus, dyrektor MGOK, jeden z pomysłodawców akcji. Dziękujemy bardzo uczestnikom spotkania za zainteresowanie tematem i współtworzenie projektu. O pracach dotyczących realizacji akcji będziemy powiadamiać na bieżąco.

 

TEKST/FOTO: MGOK Zagórów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *