Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Powstanie słownik gwary mieszkańców Gminy Zagórów

Ciekawa publikację przygotowuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórówie.

-18 lutego odwiedził Zagórów dr hab. Błażej Osowski z Pracowni Dialektologicznej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z naukowcem spotkali się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Łukasz Parus, dyrektor MGOK, i Grzegorz Cieślewicz, prezes stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej. Celem spotkania było ustalenie zrębów współpracy dotyczącej powstania „Słownika języka i kultury mieszkańców Gminy Zagórów”.

Profesor Błażej Osowski pochodzi z pobliskiej Goliny i od lat zajmuje się badaniem języka mieszkańców północno-wschodniej i południowo-zachodniej Wielkopolski. Natknął się na Facebooku na stronę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej i zapytał, czy miejscowi działacze są zainteresowani powstaniem słownika gwary mieszkańców Gminy Zagórów. Odpowiedź od razu była pozytywna, gdyż już od jakiegoś czasu toczyły się rozmowy, aby ponagrywać na dyktafon starszych mieszkańców Ziemi Zagórowskiej i ocalić od zapomnienia wyrażenia gwarowe, których praktycznie już się nie używa.

Gwara zanika i stanowi niematerialne dziedzictwo kultury, zatem pomysł profesora Osowskiego spotkał się z dużym entuzjazmem. Poza tym używanie gwary w nieoficjalnych sytuacjach bywa zabawne, a coraz częściej zdarza się, że młodsze pokolenie nie rozumie znaczenia niektórych słów, np. ploży, antrejka, ryczka, smug, gielejza, itp.

Naukowiec wkrótce prześle wzór ankiety zaadresowany do mieszkańców Gminy Zagórów. Będziemy chcieli indywidualnie dotrzeć do osób mających powyżej 70 lat, mieszkających na stałe w Gminie Zagórów.

Przeprowadzenie ankiety będzie polegać na przeprowadzeniu rozmowy (ok.100 pytań) i zarejestrowaniu jej na dyktafonie w telefonie. O szczegółach wkrótce powiadomimy. Zapraszamy do współpracy lokalne szkoły, instytucje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i sołectwa. Włączenie się w powstanie publikacji niewątpliwie będzie niezapomnianą przygodą intelektualną. Im więcej przeprowadzimy ankiet/rozmów, tym więcej zgromadzimy ciekawego słownictwa, które znajdzie się w słowniku, a co najważniejsze nie ulegnie zapomnieniu.

Jeśli znacie Państwo osoby posługujące się gwarą i idealnie nadające się do przeprowadzenia rozmowy, prosimy o kontakt na adres e-mail: parus.mgokazagorow@op.pl.

Dziękujemy bardzo profesorowi Błażejowi Osowskiemu za wizytę i propozycję stworzenia wspólnego projektu- czytamy na stronie MGOK-u


Najnowsze komentarze
 • gynsioże i jagloże chyba ma pierwszym miejscu w gwarze. Na drugim pany i chamy i dworoki krórzy które podam na życzenie.

 • No kuźwa na co idą te podatki.

 • jaglorze to mieszkańcy Skokumia ,z kolei dworoki to mieszkańcy Kopojna – Parcele nie mylić z Kopojnem

  • ju Gat nas .tyś na pewno jednym z tych z Kopojna,boś zapomniał że co ostatni to chamy,bo pany to sąsiedzi ich.

 • mieszkańcy Kopojna to nie chamy tylko ludzie wolni nie świadczyli oni pracy na rzecz jaśnie pana i nie byli jego poddanymi . Posiadali własne gospodarstwa i ziemię nadaną z ukazu cara . reasumując po dziś dzień widać na Parcelach tę murzynskosc w ludziach

 • ju Gat nas to że chamy to wielebny proboszcz parafii Zagórów określił w czasach jak kaplice mu te chamy budowały .a on ma na pewmno ,,racje”

  • Były pleban to typowy burżuj i nie raz ciskał w ludzi takimi zwrotami … to może wyjaśni mi Pan skąd te chamy się wzięły ?

   • Nie mnie to ustalić, jako jeden z nich aby sie odchamić jade do miasta Zagórowa

Dodaj komentarz