Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Praktyki zagraniczne w Dolnej Saksonii

Uczniowie kl. III Technikum Architektury Krajobrazu z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie wraz z opiekunem Katarzyną Jankowską, wyjechali do Niemiec, by odbyć 2-tygodniowe praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus +.

Praktyki te ( tym razem dla 9-osobowej grupy młodzieży) zostały zorganizowane w nowoczesnym niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu. W trakcie odbywania stażu uczniowie realizowali bogaty program pozwalający nabyć umiejętności związane z wykonywaniem zawodu, m.in. opracowywali projekty koncepcyjne i techniczne oraz wykonywali małe formy architektury ogrodowej (schody, palisady, suchy murek).

Doskonalili także swoje umiejętności w zakresie pomiarów terenu z wykorzystaniem niwelatora oraz w zakresie obsługi podstawowych maszyn stosowanych
w budownictwie i ogrodnictwie.

Szczególnie interesujące były zajęcia w szkółce, gdzie praktykanci uczyli się rozmnażać i pielęgnować rośliny; wykonywali również podstawowe prace przy sadzeniu roślin ozdobnych, projektowali nasadzenia roślin na rabatach i kwietnikach.
Nie zabrakło także atrakcji w postaci wielu wycieczek tematycznych – uczniowie w ciągu tych dwóch tygodni zwiedzili m. in. ogrody w Hannowerze i ogrody „ Park der Gärten” w Zwischenahn, zapoznali się także z zasobami szkółek drzew i krzewów ozdobnych, zwiedzając „ Dreher Pflanzen” w Westerstede w Dolnej Saksonii.

Oprócz nabycia nowych umiejętności zawodowych uczestnicy stażu mogli poszerzyć również swoje kompetencje językowe, zwłaszcza w zakresie języka niemieckiego zawodowego.

Praktyki zagraniczne to z pewnością ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników. Pozwalają sprawdzić się w nowej sytuacji, ale są też okazją do poznania nowych miejsc i ludzi, do zacieśnienia więzi w grupie. O ich atrakcyjności decyduje także organizacja wolnego czasu. Weekend zarezerwowany był na wycieczki. Uczniowie  zwiedzali Bremerhaven oraz Bremę, mieli również czas na zabawę, spędzając niezapomniane chwile w parku rozrywki w Soltau.

Architektura krajobrazu jest aktualnie dynamicznie rozwijającym się obszarem, związanym z kształtowaniem przestrzeni życiowej człowieka za pomocą szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych. Dlatego mamy nadzieję, że doświadczenie zawodowe w pracy w Niemczech oraz nowo nabyte umiejętności będą miały kluczowe znaczenie w przyszłej karierze zawodowej naszych uczniów.

Dzięki takim wyjazdom młodzi ludzie stają się bardziej kreatywni i otwarci na nowe wyzwania. Już wkrótce kolejna grupa uczniów wyjedzie na praktykę do Dolnej Saksonii w ramach programu Erasmus +.Koordynatorem projektu jest Marcin Górski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *