Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Profilaktyka w słupeckim gimnazjum

W Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy zorganizowany został Szkolny Dzień Profilaktyki, obchodzony pod hasłem „Bezpieczny w szkole, na drodze i w grupie rówieśniczej”.

Dzień ten był pełen ciekawych zajęć i wyzwań na różnych polach. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w warsztatach pod nazwą Zdrowe życie – co to dla mnie znaczy? Zajęcia te prowadzone były osobno w każdym oddziale. Następnie wszyscy razem brali udział w pokazie pierwszej pomocy przygotowanym przez strażaków z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Wojtkowiaka, Sławomira Jabłońskiego, Marcina Mikołajczyka i Mariusza Rakowicza, specjalisty do spraw bezpieczeństwa w gimnazjum.

W trzeciej części spotkania uczniowie uczestniczyli w rywalizacji na holu szkoły pod hasłem Profilaktyka na wesoło. Każda klasa wykonywała wyznaczone zadania pod czujnym okiem jury, w którego skład wchodzili Marlena Kukawka rzecznik KPP w Słupcy oraz Marcin Czerniak dzielnicowy, którzy byli ekspertami w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, ze szczególnym akcentem na bezpieczeństwo na drodze. W jury zasiedli również Mirosława Nawrot rodzic i specjalista w zakresie zdrowego odżywiania oraz Maria Żarnecka dyrektor gimnazjum, specjalista w zakresie prawa szkolnego, a także Marcel Kędziora uczeń klasy trzeciej i pani Wioletta Adamczewska nauczyciel plastyki. Uczniowie wspólnie przygotowywali plakat i krzyżówkę profilaktyczną, piramidę zdrowia, a uwieńczeniem rywalizacji międzyklasowej był udział w Wielkim Teście Wiedzy o Zdrowiu i Bezpieczeństwie.

Klasy drugie uczestniczyły z kolei w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, którzy rozmawiali z uczniami o wpływie alkoholu na zachowanie człowieka oraz na temat bezpiecznych zachowaniach na drodze, zarówno ze strony pieszych, jak i rowerzystów oraz motorowerzystów. Po prelekcji policjanci przeprowadzili kilka ćwiczeń z wykorzystaniem alkogogli, by pokazać młodzieży w jaki sposób alkohol wpływa na zdolność postrzegania i ocenę sytuacji na drodze. Później drugoklasiści, podobnie jak młodsi koledzy próbowali swych sił w rywalizacji na holu przygotowanej przez pedagoga Anetę Mizerską i psychologa szkolnego Martę Golimowską. Na koniec dnia każda klasa osobno uczestniczyła w przygotowanych przez nauczycieli warsztatach na temat: Dlaczego nie warto sięgać po używki? Młodzież dobrze się bawiła, chętnie brała udział w przygotowanych zadaniach, panował radosny nastrój, który bardzo udzielił się koleżankom i kolegom z klas III. Oni sami mogli również doświadczyć profilaktycznych wyzwań kilka dni później .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *