Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Przeciw nielegalnemu poszukiwaniu zabytków

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy chcąc przeciwdziałać procederowi nielegalnego poszukiwania zabytków przygotowali prewencyjno-kontrolne działania polegające na ujawnianiu i zatrzymywaniu sprawców takich przestępstw.

Przedsięwzięcie było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz przy udziale przedstawiciela Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Akcja przeprowadzona 13 maja była kolejnym z działań podejmowanych przez słupecką policję przeciwko przestępczości archeologicznej. Na terenie powiatu występują stanowiska, gdzie zdarzają się incydenty związane z nielegalną eksploracją artefaktów. Do funkcjonariuszy wpływają zgłoszenia o osobach, które przeszukują pola, łąki, czy lasy przy pomocy urządzeń elektronicznych i technicznych oraz bez wymaganych prawem zezwoleń.

Policyjne działania miały zwrócić uwagę mieszkańców powiatu na pojawiający się problem nielegalnego poszukiwania zabytków, zwłaszcza przy pomocy wykrywaczy metali. W szczególnym zainteresowaniu policjantów były osoby łamiące w ten sposób prawo.
Przed wyjazdem w teren policjanci uczestniczyli w odprawie szkoleniowej prowadzonej przez asp.sztab. Artura Kamińskiego przy udziale przedstawiciela NID z Warszawy Marcina Sabacińskiego oraz insp. Henryka Gabryelczyka z KWP w Poznaniu. Funkcjonariusze zostali zapoznani z tematyką ochrony dziedzictwa narodowego.

Następnie patrole policyjne w pojawiły się w dolinie Warty, w rejonach stanowisk archeologicznych cennych dla dziedzictwa naradu polskiego, które szczególnie zagrożone są zniczczeniem przez nielegalne wykopaliska oraz rabunkiem.
W dniu działań wylegitymowano napotkane tam osoby nie stwierdzając naruszeń prawa.

Należy nadmienić, że od stycznia 2018 roku nielegalne poszukiwania zabytków przy użyciu wykrywaczy metali zostały zakwalifikowane jako przestępstwo, zagrożone karą do 2 lat wiezienia. Na poszukiwania zabytków przy pomocy urządzeń technicznych i elektroniczynych, a także na badania archeologiczne należy uzyskać urzędowe pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszelkie przypadkowe znaleziska, które mogłyby być zabytkami, należy przekazać właściwemu miejscowo staroście, gdyż sanowią one własność Skarbu Państwa. Mówi o tym art.189 Kodeksu Cywilnego.


Najnowsze komentarze
 • Chciałem pogratulować policji skupiania uwagi na kolejnym szkodliwym procederze przestępczym !!! Łapać tych społecznych degeneratów którzy za darmo i bez żadnych korzyści majątkowych usuwają z pól , jezior i kompielisk stare kapsle , gwoździe , puszki , nakrętki , fragmenty silników od motorynek , połamanych drzwiczek od pieca , złom od sprzętów rolniczych , połamane sztućce , zniszczone łuski itp . Tak to jest około 98% tego co się wykopuje z ziemi przy szukaniu sprzętem do wykrywania. Ukończyłem studia na akademii sztuk pięknych, pisałem magisterkę z historii sztuki (z zabytków ) i doskonale znam definicje zabytku, artefaktów i wszelkiej masy obiektów , których policjant nawet nie wskaże na hałdzie złomu . Nieprecyzyjne przepisy dają tym znudzonym życiem mundurowcom narzędzie do ganiania po lasach pasjonatów w oczyszczaniu środowiska . Pole ziemnioków które od ostatnich 10 wieków jest cały czas orane jest napewno niesamowicie wartościowym obszarem archeologicznym zróbmy wiec z każdej polskiej wsi rezerwaty ! To może rolnicy to tez przestępcy ! bo bardzo ingerują w ziemie ! Ej policjanty ganaijcie tez rolników – jak wszyscy to wszyscy ! ( jak za gierka równo ale w gówno) Życzę każdemu policjantowi który wypisze mandat albo będzie ścigał detektorystow żeby wdepnąć w wakacje na stary zardzewiały gwóźdź , ( który ja mogłem znaleść ) żeby jego lekarz (rozwniez z gwoździem w stopie) mógł mu zapisać serie antybiotyków itp. Życzę żeby wbijał sobie w koła auta i motorynki (w tym również policyjnych pojazdów ) gwoździe i żeby kupował na targu marchewkę z fragmentami złomu rolniczego . Żelazo jest dobre dla zdrowia . Jak nie łapanie nastolatków z trawką to teraz to… boje się kolejnych pomysłów . Wstyd

  • Szacunek ! Nic dodać , nic ująć . W samo sedno . Zamykać rolników , bo na pewno robią więcej szkody niż poszukiwacze . Ich brony , czy inne lemiesze sięgają dużo głębiej niż wykrywacze metali , a zniszczenia robią dużo większe , jeżeli chodzi o potencjalne artefakty .

  • Brawo brawo brawo chory kraj chore prawo wszystko podciągnięte pod jeden z z idiociały przepis najprościej łapać wszystko co popadnie i tego co kopie na cmentarzu i tego co szuka guzików na nikomu nie znanym polu do jednego worka i jednakowo potraktować kara śmierci dla poszukiwaczy

  • LUBIĘ TO !

  • POPIERAM KOMENTARZ W 100%

  • Zgadzam sie z kolegą. Jeden dzik więcej wykopie przez noc niż 10 redemptorystów przez tydzień.

  • No Ba taki zwykły kowalski zazwyczaj nie ma “pleców” takich taj ministerstwo kultury tam przekręty się robi na milionach a tu cię posadzą na 2 lata za srebrną monetę o wartości 10 zł i w TV Będą trąbić że na światową skalę zatrzymali Przestępcę ! i

   jak będziecie we 3 to już grupa przestępcza.

  • Dobre.

  • niezle , a szczegolnie, w poswieceniu pieniedzy i czasu podatnikow w lapaniu palaczy konopi, wrecz bardzo nizbezpiecznych przestepcow!

  • Jacy wysportowani ?? funkcjonariusze aparatu ???? bardzo mnie ciekawi jak zaliczaja testy sprawnościowe???? Ten z gwiazdkami po prawej to się dwa razy nie pociągnie a 1000metrów to tylko samochodem zrobi ,wyglądają jak BLOK EKIPA

 • Partyjne przydypasy beda infiltrowac lasy. Szkoda słow…Na szuksniu kluczy zgubionych na grzybobraniu mam miec pozwolenie konserwatora??? Lobuzy…

 • Skoro zajmują się takimi “przestępstwami” widać jaki jest poziom NIEkompetencji wydziału kryminalnego … i to z naszych podatków. Żenada na poziomie dna mułu

 • Teraz bezpieczniej chyba ludziom kraść . Mało kiedy policja łapie złodzieji … mimo że sam nie szukam . To uważam, że puki coś leży w ziemi i gnije to śmieć…. i tym zostanie bo przez taki chory system nikt nic nie znajdzie .

 • No to moze Pan redaktor i Pan z NID przytoczy definicje zabytku. A Panom policjantom gratuluje pomyslu, moze nabyta w pogoniach za bandytami z pola kartofli kondycja pomoze sprawniej lapac mordercow i wariatow . A szanownym informatorom na emeryturach “…zgłoszenia o osobach…” moze pom9ze lepiej wypatrywac dilerow narkotykow pod szkolami. Co za chory kraj.

 • Przestępstwem jest marnowanie pieniędzy na poszukiwanie poszukiwaczy skarbów którzy kopią złom kapsle i guziiki… Kolejna debilna akcja policji…

 • Nic dodać nic ująć, przedmówca wyczerpał temat. Tak to jest jak Komendant sam nie mógł zostać archeo (nie wyszło mu), to tetaz mści się na pasjonatach i organizuje takie akcje. Wstyd że żal d**e ściska.

 • Kolejna policyjna żenada…

 • Kradzież smartfona za 500,00 zł – WYKROCZENIE
  Wykopywanie zgniłego złomu na polu – PRZETĘPSTWO.

  Chapeau bas, Polsko.

 • Oddychać jeszcze można bez pozwolenia? Milicyjne państwo PiS…. Oj rozliczymy w najbliższych wyborach.

 • szkoda że ich nie pouczyli że jednak w tym kraju poszukiwania z wykrywaczem nie sa zabronione a jedynie poszukiwania na stanowiskach

  • poszukiwanie poza stanowiskiem samo w sobie nie jest nielegalne, ale jak coś znajdziesz i tego nie zgłosisz to juz wtedy jest problem

 • Możecie być z siebie dumni bydlaki, no nie? Może belka za nic przybędzie. zwłaszcza ten z nadmiarem tłuszczu w okolicy pasa się wykaże bo prawdziwego przestępcy w życiu by nie dogonił.
  Porządku na ulicach pilnować a nie niewinnych ludzi za kapsle i drut ganiać.

 • Oj ci nasi sprytni policjanci, chciałbym zapytać jak wielka jest szkodliwość czynu gdy pasjonat kopie sobie stare guzik które dzięki niemu nie zgniją w ziemi?

 • Brawo brawo, nareszcie coś potrzebnego!
  Jak nie dzieci z marihuaną, to hobbyści ze złomem!
  A np pobicie to wykroczenie nie ścigane z urzędu.
  CHWała Dzielnym Policjantom!

 • Wstyd co za durnie z tej polskiej Policjii.

 • Żenada! To że policja ochrania stanowiska archeologiczne to fajnie ale że łapią ludzi z wykrywaczami gdzie popadnie to jest jakaś parodia! W świetle takiego prawa to cała Polska to jedno wielkie stanowisko archeologiczne! A wystarczyło by wprowadzić ustawę która pozwala poszukiwań poza oficjalnymi stanowiskami archeologicznymi i poszukiwacze sami by taki nowe stanowiska i skarby zgłaszali. A tak to co? Policjanci gonią po polach poszukiwaczy myśląc że wykonują swoją służbę dla narodu a tak naprawdę gonią ludzi którzy kopią dziury na mniejszej głębokości niż rolnik zdoła przeorać. PARADOKS!

 • Dla informacji powiem tak. Mam w D….wasze głupawe przepisy ,dlatego kopalem, kopie i nie zamierzam rezygnować OVER!!

 • Panowie oficerowie czy wam do reszty odbiło co za idiotyzm biegać po polach. Niech archeolodzy oznaczą swoje miejsca bo przecież każde pole nie jest zabytkiem a normalni ludzie dla których hobby to chodzenie po polach z wykrywaczem mało tego że niczego nie niszczą to jeszcze coś może przypadkiem wykopią co i tak by zgniło bo przecież ani archeolog ani policjant nie będzie grzebał w ziemi na jakimś polu kompletny debilizm wstyd mi za policję i debilne przepisy ale to tylko w Polsce może się zdarzyć.

 • Chciałbym zauważyć, że nieoficjalnie jest ponad 100tys detektorystow. Sam uwazam, ze duzo wiecej bo w mojej miejscowosci co trzeci dom ma wykrywacz metali. W kazdym domu srednio 3 odoby dorosle. (U mnie 5)Czyli PiS straci przynajmniej 300tys glosow w wyborach. Ale jak im nie zalezy skoro wprowadzaja panstwo policyjne. Kto wpadł na taki głupi pomysł?! Skoro wypowiadają sie konserwatorzy zabytkow, profesorowie itd. Że to beznadziejna ustawa. Strasznie brakuje policjantów, a tu każą im po polach ganiac. Nastepni będą wędkarze? Rolnicy? Ciekawe jakby 100tys chlopa wybrało się pochodzić pod sejmem… a wybory niedlugo.

 • A do czego innego nadają się ci policjanci? Prawdziwego przestępcy nigdy nie złapią, zostaje ściganie pijanych rowerzystów i detektorystów.

 • Świetna akcja, pączkowe obżartusy w za ciasnych mundurkach będą mogli teraz za nasze publiczne pieniądze hasać po łąkach i spacerować po lasach w celu łapania tych jakże groźnych przestępców – wstyd i żenada . Powinniście przeprosić społeczeństwo za takie marnotrawstwo !!!!!!!!!!

 • No cóż nie ma to jak nabijac policyjna statystykę wykrywalnosci przestępstw kosztem ludzi z pasją….

 • Chciałbym jedynie zwrócić uwagę że policja jest jedynie narzędziem a prawdziwe gorzkie słowa należą się twórcą ustawy i tym dzięki którym ustawa została przyjęta – czyli posłom którzy byli na tyle głupi żeby głosować na coś o czym nie mają zielonego pojęcia . Policja nie może nas nie widzieć albo nie łapać nas bo uzna że przepisy są głupie przecież ocena ich nie należy do niej . Pamiętajcie że gó.. zawsze leci z góry i podziękować należy ramieniu które trzyma młotek a nie młotkowi . Bardzo proszę nie przesuwajmy odpowiedzialności bo ci debile na górze będą się cieszyć – przesuńcie celownik na twórców ustawy i posłów – debili

 • Słabo się robi od takich debilnych przepisów. Komentarze są jednogłośne- Debilizm.

 • Witam
  Kopałem, kopię i będę kopać- to jedno.
  Dwa- pamiętajmy jak głosowali ci przy korycie:
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=8&nrposiedzenia=44&nrglosowania=56
  Trzy – ciekawe, ilu naprawdę znajdzie się na tyle głupich policjantów, aby w mokasynach gonić nas po zaoranym polu…
  Zapewne tacy będą, zapewne też nie będzie ich dużo.
  Cztery -Bogu dzięki mieszkam w województwie, gdzie takich cyrków nie ma.

 • Nie powinno się w ogóle pokazywać policjantów z takimi kałdunami. Jak oni mają pomóc człowiekowi albo dogonić bandytę? – kolką?

 • Tylko nocą do lasu pójść z wykrywką do rana to jest blues :) Noktowizor to dla mnie coś siedzieć nie chciałem kupiłem goooo :) Wale archeo to złodzieje są nic nie znajdują w Niemczech fanty lądują ech tylko nocą do lasu pójść :)

 • Wdtyd

 • Łapali za przejście na czerwonym świetle teraz za chodzenie po polu..policmajstry żenada

 • Panowie policjanci nie róbcie z siebie kija do bicia swoich sąsiadów i braci, bo za za kilka, kilkanaście będziemy was wspominali jak dziś wspomina się UB

 • Chciałbym zobaczyć testy sprawnościowe tych “policjantów”. Jak to te brzuszki jakie nabyli zapewniają pełną sprawność. Nic dziwnego złapią jakiegoś poszukiwacza, ale prawdziwego złodzieja już nie bo szybciej zawału by się spaślaki narobiły. :P

 • Problem w tym kolego, że chociaż detektorystów jest jak piszesz ok. 100tys. osób a z rodzinami i znajomymi których mają po swojej stronie to co najmniej x 20 osób, czyli lekko licząc 2 mln osób, to niestety nikt tyłka nie ruszył, żeby agitować przeciwko głosowaniu na PiS-landzką UB. Wszelkie próby dogadywania się z tymi oszołomami wyjdą Wam bokiem. Dlatego wszelkie drobne próby dogadywania się z MKiDN nie mają sensu. Poza tym Policja dostaje premie za to, że Was nakryje, więc bardzo łatwo im się wcielić w typowych szpicli ubeckich, co więcej propaganda wszędzie głosi, że każdy z wykrywaczem to złodziej. A w dobie komórek bardzo wielu uprzejmie doniesie, sądząc że ci ludzie na polu, rzeczywiście dorabiają się kosztem narodu i ograbiają go jak Niemcy z Ruskimi w czasie wojny.

Dodaj komentarz