Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

„Przed nami 12 miesięcy intensywnej pracy.” Strażacy z Kamienia po walnym zebraniu.

2023 rok na swoim zebraniu podsumowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu.

– Miniony rok był był dla nas wyjątkowo spokojny. Nasza Jednostka Operacyjno-Techniczna interweniowała łącznie 24 razy. Do pożarów wyjeżdżaliśmy 6 razy. 17 zgłoszeń dotyczyło likwidacji miejscowych zagrożeń. 1 alarm okazał się fałszywy. Nasi druhowie brali udział w licznych szkoleniach, podczas których zdobywali cenną wiedzę i umiejętności, aby jeszcze lepiej nieść pomóc potrzebujących. Dh Jarosław Kusiołek i Zbigniew Rachuba ukończyli kurs naczelników. Recertyfikację kwalifikowanej pierwszej pomocy w tym roku odbyła druhna Greta Maciejewska oraz dh Miłosz Kujawa, Tomasz Jakubowski i Wojciech Młodożeniec.

Druhna Katarzyna Kusiołek i dh Zbigniew Rachuba uczestniczyli w szkoleniach dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Kurs instruktorki First Responder zakończył dh Wojciech Młodożeniec. Oprócz tego wspólnie z druhami z OSP Piotrowice przeprowadziliśmy szkolenia z ratownictwa drogowego na szrocie w Kozarzewku. Tradycyjnie – już kolejny rok z rzędu – wzięliśmy udział we wspólnych szkoleniach ze studentami medycyny zorganizowanych przez Uniwersytet Opolski w Mikorzynie. W październiku uczestniczyliśmy w ćwiczeniach przeprowadzonych przez funkcjonariuszy PSP w Słupcy. Dotyczyły one zarządzania zaopatrzeniem wodnym podczas pożarów, budowa magistrali wodnej oraz organizacja łączności na terenie działań. W szkoleniach wzięły udział jednostki OSP z miasta i gminy Słupca oraz gminy Lądek. Poza tym zorganizowaliśmy wewnętrzne zbiórki szkoleniowe dla członków JOT i MDP.

W 2023 roku pozyskaliśmy dwa komplety ubrań specjalnych, pięć hełmów, defibrylator AED, piłę szablastą, rękawice dielektryczne, dwie pary nakładek antypoślizgowych, 20 kompletów umundurowania koszarowego dla MDP.⛑
Nasza działalność nie ograniczała się tylko do spraw bojowych. Stawiamy na prewencję społeczną. Wizytowaliśmy w szkołach, gdzie przeprowadzali zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wiedzę tę przekazywaliśmy także podczas festynów, gdzie prezentowaliśmy również swój sprzęt i przybliżaliśmy swoją pracę. We wrześniu w Kowalewie Opactwie uczestniczyliśmy w Gminnym Dniu Profilaktyki.

Pod koniec czerwca na boisku w Gółkowie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Naszą jednostkę reprezentowały trzy drużyny. Najlepiej spisała się dziewczęca drużyna MDP w składzie: Sara Zaporowska, Julia Woś, Julia Rachuba, Magdalena Andrzejak, Maja Golimowska, Lena Gorzelańczyk, Kamila Pigłowska, Julia Przybylska oraz Izabela Dębowska. Chłopcy z kolei zajęli trzecie miejsce.

W skład drużyny wszedł: Wojciech Pietrowicz, Adam Kalecki, Paweł Kalecki, Filip Wróblewski, Hubert Wróblewski, Aleks Budziak, Dominik Wesołowski, Ksawery Rosiak, Robert Dębowski, Tomasz Andrzejak. Seniorzy uplasowali się na siódmej pozycji. Naszą OSP reprezentował: Piotr Gurgas, Patryk Zawodniak, Łukasz Zawodniak, Leszek Czerniejewski, Michał Nierychły, Miłosz Kujawa, Marcin Wróblewski i Wojciech Młodożeniec. Nasi druhowie: Tomasz Jakubowski i Mateusz Walczak pod opieką Władysława Kujawy zajęli trzecie miejsce na I Zawodach Operatorów Pilarek OSP – Wycięty Cienin. Dodatkowo w styczniu rywalizowaliśmy w hali w Kowalewie Opactwie w turnieju siatkarskim dla jednostek OSP z terenu gminy Słupca. Naszą jednostkę reprezentował: Jakub Banaszewski, Georg Chargazia, Przemysław Działak, Tomasz Jakubowski, Bartosz Walczak, Mateusz Walczak i Michał Zalewski.

Po raz drugi wspólnie z OSP w Szyszłowie zorganizowaliśmy II Mistrzostwa Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Ochotniczych Straży Pożarnych. Tym razem to my byliśmy gospodarzami. Już teraz możemy potwierdzić, że planujemy kolejną edycję, która tym razem odbędzie się w Szyszłowie. Więcej informacji podamy niebawem. Ponadto nasi strażacy sędziowali II Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla szkół podstawowych z terenu gminy Słupca. Wspólnie z PCK Słupca zorganizowaliśmy Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK szkół ponadpodstawowych z powiatu słupeckiego.

W 2023 roku dokończyliśmy ocieplenie i elewację naszych garaży. Zrobiliśmy generalne porządki w pomieszczeniach nad garażami. Przy naszej OSP działa Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża ,,Strażak Kamień”. W ubiegłym roku wspólnie z KGW Kamień i RCKiK w Kaliszu. przeprowadziliśmy zbiórkę krwi, podczas której zebraliśmy 14,4 litry tego bezcennego leku. Tradycyjnie pod koniec roku wspólnie z Oddziałem Rejonowym PCK w Słupcy zorganizowaliśmy Powiatowe Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Nie możemy zapomnieć o naszej działalności kulturalnej. Tradycyjnie z paniami z KGW zorganizowaliśmy zabawę choinkową, Dzień Kobiet, festyn na rozpoczęcie i zakończenie wakacji. Braliśmy udział w uroczystościach kościelnych i państwowych takich jak: rezurekcja, Boże Ciało, odpust parafialny, czy Święto Niepodległości. Zabezpieczaliśmy imprezy sportowe i kulturalne na terenie miasta i gminy Słupca. W styczniu hucznie powitaliśmy i eskortowaliśmy uczestników Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy.

Walne zebranie było doskonałą okazją do wręczenia podziękować. Za wieloletnią współpracę podziękowaliśmy staroście Jackowi Bartkowiakowi, wójt Grażynie Kazuś, sołtysowi Marianowi Balcerzakowi, naszej druhnie Małgorzacie Ruminkiewicz, która jest przewodniczącą KGW w Kamieniu, Spółdzielni Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie, druhnie Katarzynie Kusiołek za opiekę nad naszą MDP oraz naszej księgowej Justynie Ciesielskiej, która prowadzi dla nas nieodpłatne usługi.

Nie mogliśmy również zapomnieć o naszych druhach. Im również podziękowaliśmy i wyróżniliśmy tych najbardziej aktywnych. Za działalność społeczną i udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych zostali nagrodzeni: Władysław Kujawa, Miłosz Kujawa, Patryk Kujawa, Zbigniew Rachuba, Łukasz Łuczak, Marcin Balcerzak, Łukasz Graczyk, Hubert Graczyk, Greta Maciejewska, Piotr Maciejewski, Wojciech Młodożeniec, Mateusz Walczak, Bartosz Walczak, Krzysztof Sypniewski i Radosław Berda. Z kolei za działalność społeczną uhonorowaliśmy: Jarosława Kusiołka, Henryka Marchlewicza, Franciszka Szramę, Annę Pigłowską, Katarzynę Kusiołek, Andrzeja Ruminkiewicza, Kazimierza Kaliskiego, Henryka Zawodnego, Michała Nierychłego, Łukasza Gołdycha, Marka Błażejewskiego, Małgorzatę Ruminkiewicz i Jarosława Kusiołka.

W tym roku planujemy wykonać kapitalny remont kuchni, modernizację toalet oraz zaadoptować pomieszczenia na Biuro Zarządu. W planach jest również pozyskanie ubrań koszarowych, hełmów bojowych i dla MDP, oraz umundurowania dla najmłodszych druhów. Cały czas chcemy dzierżawić pomieszczenia firmie Tech Poż.

Na zakończenie walnego zebrania głos zabrali zaproszeni goście. Po części oficjalnej na wszystkich czekał poczęstunek. Przed nami 12 miesięcy intensywnej pracy. Optymistycznie patrzymy w przyszłość i wierzymy, że uda nam się zrealizować jak najwięcej zamierzonych planów na ten rok – czytamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu.

 

 

FOTO: OSP Kamień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *