Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Przedłużają obowiązujące obostrzenia

Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń.

Przypomnijmy, że początkowo miały one obowiązywać do 17 stycznia. Wiemy już, że zostaną przedłużone co najmniej do końca miesiąca.

-Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dotyczącej dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę- mówił Minister.

-Jesteśmy w trakcie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wymaga on od nas pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej- tłumaczył Niedzielski.

Tym samym do 31 zostaną utrzymane wszystkie dodatkowe obostrzenia oprócz uruchomienia nauki stacjonarnej w klasach I-III.

-Myślę, że ten dwutygodniowy okres pozwoli nam stopniowo podejmować decyzję, natomiast nie należy liczyć, że przy sytuacji około 10 000 zachorowań dziennie dokonamy jakiegoś odważnego kroku w sprawie luzowania obostrzeń- dodał Adam Niedzielski pytany o to, czy można spodziewać się znacznego poluzowania zakazów od 1 lutego.

 

Aktualnie obowiązuję obostrzenia:

-Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe

-Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

– Zamknięte stoki narciarskie

-Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego

-10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

-Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

-Ograniczenia w transporcie zbiorowym: – 50% liczby miejsc siedzących, albo -30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

-Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2

-Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób

-Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji

-Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki

-Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2

-Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00

-Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

-Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz