Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Psychoedukacja dla sześciolatków

Biblioteka Pedagogiczna w Słupcy podsumowała cykl zajęć z psychoedukacji. Zajęcia  skierowane były do uczniów klas pierwszych z słupeckich szkół.

W roku szkolnym 2014/2015 pracownicy Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy i Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Słupcy zainicjowali cykl zajęć psychoedukacyjnych z wykorzystaniem tekstów biblioterapeutycznych dla uczniów pierwszych klas, w których uczą się sześciolatki. Tematyka cyklu obejmowała głównie wspieranie rozwoju dziecka młodszego na pierwszym i kolejnych etapach edukacyjnych w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego oraz profilaktykę agresji i przemocy w szkole.

Zajęcia odbywały się raz na kwartał i podzielone zostały na cztery cykle tematyczne. Ich prowadzeniem zajęły się: Anna Chudzińska i Hanka Kasperska- Stróżyk z Biblioteki Pedagogicznej oraz Maria Jaśniewska- Krawczyk psycholog z Poradni  Psychologiczno- Pedagogicznej w Słupcy. Na zajęciach czytano wybrane teksty dotyczące problemów, o  których później rozmawiano z dziećmi. Zastosowana była technika czytania ukierunkowanego, dzięki czemu zainteresowanie uczestników  koncentrowało się  na  trudnej sytuacji życiowej opisanej w lekturze i angażowało ich emocjonalnie. Zajęcia przeprowadzano stosując odpowiednie formy aktywizujące uczestników, powszechnie wykorzystywane w biblioterapii. Podczas spotkania podsumowującego projekt, dzieci mogły wysłuchać również audiobooka o przygodach Czarownicy Winnie, który powstał z inicjatywy biblioteki. Głosu postaciom użyczyli pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Słupcy.

Podczas spotkania podsumowującego projekt, dzieci mogły wysłuchać również audiobooka o przygodach Czarownicy Winnie, który powstał z inicjatywy biblioteki. Głosu postaciom użyczyli głównie pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Słupcy, m.in. Jarosław Dębski, Krzysztof Raczyński, czy Anna Czerniak. W nagraniach brała udział również Katarzyna Rybicka.

Zajęcia z psychoedukacji spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli dlatego będą kontynuowane w przyszłym roku szkolnym.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz