Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Radni podzieleni w sprawie wozu strażackiego dla OSP Wilczna

Dłuższą dyskusję podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy Słupca wywołała temat zakupu nowego wozu dla OSP Wilczna.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Chodzi o średni samochód pożarniczy, którego zakup ma być dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego koszt ma w sumie wynieść około 1 050 000 zł.Część pieniędzy na ten cel, bo około 550 000 zł wyłożyć ma jednak samorząd Gminy Słupca. Między innymi ta zmiana w budżecie była głosowana podczas ostatniej sesji.

Nie wszyscy radni byli w tej sprawie jednogłośni. Zdaniem niektórych zakup wozu częściowo powinien być sfinansowany z Funduszu Sołeckiego miejscowości Wilczna. Na ten cel dla Sołectwa wcześniej wyodrębnione zostało około 30 000 zł. -Jeśli Wola Koszucka Parcele kupiła z Funduszu Sołeckiego samochód, z tego co wiem Rozalin tez już podjął taką decyzję, więc chciałem się zapytać, czy Wilczna podjęła już taką decyzję, że przekazuje cały Fundusz Sołecki na ten samochód-pytał radny, Kazimierz Spławski.

-Panie radny rozmawialiśmy wcześniej i obiecałem, że ten temat poruszę. Mamy teraz walne zebranie strażackie i wtedy przekażę tę sugestię. Będziemy myśleć i podejmować jakieś działania, choć nie chcę się tutaj wypowiadać, bo to nie ja decyduje o Funduszu Sołeckim, a wszyscy mieszkańcy, którzy mogą takiej zmiany dokonać- odpowiadał radny Sławomir Wesołek.

-Droga Pani wójt, powiem tak. Pani hipokryzja nie zna granic. Najpierw mówi Pani, że nie ma na kredę w szkołach, później, że musimy oszczędzać i wyłączać oświetlenie uliczne. Nie mamy na remonty, na budowę dróg choćby na wkład własny do programu rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, dawniej Fundusz Dróg Samorządowych, a nagle znajdują się pieniądze na zakup nowego samochodu strażackiego. Bo pożyczy się z tego paragrafu, z innego, a później jak się sprzeda ziemię w Gminie to się odda. A o jeśli się nie sprzeda? Sugerowałem pani, żeby brać przykład z sąsiadów w Gminie Ostrowite, ale nie przykład z kupowania nowych aut strażackich, a przykład z gospodarki odpadami komunalnymi- mówił radny, Łukasz Graczyk.

-Jeżeli inne jednostki kupują auta naprawdę niedrogie i posiłkują się Funduszem Sołeckim, to było by wielkim nieporozumieniem, z całym szacunkiem do tego co robią strażacy w Wilcznej, bo tego nikt absolutnie nie neguje, aby Fundusz Sołeckim Wilcznej nie został przeznaczony na to auto. Ja osobiście uważam, że powinno się to zrobić dużo wcześniej zanim jeszcze to zebranie i ta sesja nastąpiła, bo nie było problemu, żeby zrobić zebranie wiejskie i te pieniądze na ten cel przeznaczyć- podkreślała radna, Joanna Przybylska.

-Fundusz sołecki jest na działalność sołectwa, a nie zakup samochodu strażackiego, on nie będzie tylko jeździł po Wilcznej. Kochani ten samochód strażacki będzie po całej gminie jeździł i wszystkim pomagał- odpowiadał radny, Józef Włodarczyk.

Na 15 obecnych na sesji radnych 12 było za poprawką do budżetu zawierającą między innymi dofinansowanie do wozu dla OSP Wilczna. Przeciw głosowali Łukasz Graczyk, Kazimierz Spławski i Leszek Woźniak.

 

Strażacy z Orchowa i Wilcznej dostaną nowe wozy

 


Najnowsze komentarze
  • ehhh… Ta gmina wiejska Słupca to jest jedna wielka pomyłka i wałek. Przez ostatnie lata gmina ciągle ma problemy finansowe, ciągłe kontrole NIK’u, ogromne problemy z domykaniem budżetu itp, itd. Ciągły lament wójtowej (tak specjalnie przez małe w), że nie ma pieniędzy na szkoły, że trzeba je pozamykać, ciągle brak pieniędzy na transport, na drogi i na utrzymanie tych dróg. A tu nagle pieniądze na wóz się znalazły? Myślę, że radni nie są świadomi tego co przegłosowali albo nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Uchwała, którą tak lekko, bezproblematycznie przegłosowali jasno mówi, że te ponad pół miliona złoty zostało zabrane z budżetu dróg (Transport i łączność – drogi publiczne gminne) w wysokości 300 000 zł XD. Dalej zabrano pieniądze z budżetu oświaty i wychowania w wysokości ponad 234 000 zł ! Zaraz znowu na sesjach będziemy słyszeć lament, że nie ma pieniędzy na tamto, na sramto itd. Kolejna sprawa, która mnie dziwi to ta, że 04.04.2022 r. jednostka OSP Wilczna otrzymała już nowsze auto od PSP w Słupcy, za które gmina też musiała zapłacić i jeszcze w tym roku (2023) dostaną fabrycznie nowe auto za ponad milion złotych!

    • przepraszam, zamiast NIK’u powinno być RIO :)

  • Chcielibyśmy w mieście Słupca mieć tylko takie problemy. Burmistrz pozoruje działania, nic się w tym mieście nie robi, na nic nie ma pieniędzy.

Dodaj komentarz