Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Radni przeciw podwyżkom dla sołtysów w Gminie Strzałkowo

Burzliwą dyskusję podczas ostatniej sesji Rady Gminy Strzałkowo wywołał wniosek dotyczący poniesienia diet sołtysów z terenu Gminy.

Na ręce radnych złożyła go przewodnicząca Gminnego Koła Stowarzyszenia Sołtysów, Irena Maciejewska. Aktualnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł, a co za tym idzie dieta dla jednego sołtysa w Gminie Strzałkowo to 602 zł. Dla Gminy to roczny koszt w kwocie 122 808 zł. Podwyżka sprawiłaby, że dieta sołtysa wynosiłaby 752 zł, co w ciagu roku daje 153 408 zł,

-W związku z kryzysem w kraju, który również dotyka naszą Gminę. Chodzi tu o wzrost cen energii, gazu myślę, że zasadnym jest pozostawienie diety sołtysów w wysokości 20% minimalnego wynagrodzenia., które w ostatnim czasie ulega ciągłemu podwyższaniu- mówiła podczas sesji skarbnik Gminy Strzałkowo, Teresa Jóźwiak, która dodała również ze inne Gminy Powiatu Słupeckiego w większości wypłacają niższe diety.

-Zmniejszył się dochód sołtysów ze względu na to, że teraz większość osób wpłaca podatek do Urzędu Gminy, w związku z czym zmniejszyła się prowizja od wpłat. Sołtys ma tyle obowiązków, w nocy w dzień w święto i zawsze jest do dyspozycji mieszkańców. Ma dużo pracy i dużo do załatwiania. W Gminie Września sołtysi otrzymują 1000 zł, gdzie nie roznoszą nakazów, nie przyjmują podatków i mają taką dużą kwotę- tłumaczyła wniosek o podwyżkę radna, Irena Maciejewska, która prosiła o przychylność radnych.

-Czekają nas duże oszczędności. W mediach mówią, że samorządy muszą zacząć oszczędzać. Idzie duży kryzys energetyczny. W tym momencie podwyżka dla sołtysów nie jest na miejscu. Moim zdaniem zawiesimy to na jakiś czas, może na rok na dwa, ale myślę, że w tym momencie nie jest to zasadne- odpowiadał radny Olech Głodkowski, który podkreślił, że budżet Gminy Września jest o wiele wyższy od tego w Gminie Strzałkowo.

-Mamy w tej chwili kryzys energetyczny pani Ireno. Za chwile będziemy musili wyłączać światła, ograniczać zużycie energii. Ja na przykład sobie nie wyobrażam, że dzisiaj podnosimy pensje, a za dwa dni mówimy mieszkańcom, że musimy im wyłączyć lampy. To nie jest dobry moment. Temat powinien zostać otwarty, ale nie w tym momencie- dodała radna, Katarzyna Pikos.

-Może radni zrezygnują ze swoich diet skoro jest taka oszczędność, państwo zabiegacie o oszczędność, to może nie chcecie diet radnych i pieniążki się przydadzą- skomentowała Maciejewska.

-Pani Ireno, praca w samorządzie jest pracą społeczną to, że dostajemy za to diety to jest tak jakby dodatkowe. Proszę mi wierzyć staram się w każdym miesiącu pomagać z tej diety ludziom, którzy potrzebują i jeżeli będzie taka potrzeba, żeby oddać tą dietę na jakieś cele to to zrobię-zakończyła radna Pikos.

W głosowaniu nie brało udziału 3 radnych będącymi jednocześnie sołtysami: Irena Maciejewska, Wojciech Staszak i Emilia Tejs. Od głosu wstrzymał się Marek Hejna. Pozostały 9 radnych było przeciw podwyżce.

Od stycznia minimalne wynagrodzenie na podstawie którego wyliczane są diety sołtysów wzrośnie do 3490, a sama dieta do 698 zł. Od pierwszego lipca będzie to kolejno 3600 i 720 zł. Roczny koszt wypłat tych diet wyniesie 144 638 zł.

Gdyby proponowna podwyżka została przegłosowana od 1 stycznia dieta sołtysów wynosiłaby 872 zł do końca czerwca, a 900 zł od 1 lipca. Dałoby to roczny koszt rzędu 180 744 zł.


Najnowsze komentarze
 • Ciekawe dlaczego tak skrupulatni nie wyliczają i le wynosi rocznie dieta wszystkich radnych, pensja Wojta, jego zastępcy, sekretarza itd. Tam napewno są kwoty pokaźne….. Ale o tym nie mówią że stanowią pokaźne obciążenie budżet gminy.

  • diety są rekompensatą za czas na pracę „społeczną” tak to wygląda i jest dobrze policzone , ale dlaczego Pani SOŁTYS I RADNEJ IRENIE MACIEJEWSKIEJ brakuje kasy i robi zamęt

   • Praca społeczna w godzinach pracy……. haha, czas tej zapłaconej pracy społecznej radni np nauczyciele mają potrącane ze swego miesięcznego wynagrodzenia???????? Sołtysi w w takiej sytuacji nie są.

 • Szkoda że tak burzliwych dyskusji wśród radnych Rady Gminy w Strzałkowie nie było podczas ustalania ostatnich wynagrodzeń wójta Grzywińskiego, diet radnych oraz zasadności zatrudniania zastępcy wójta ( wystarczył by chyba w tak małej gminie jak Strzałkowo etat sekretarza gminy ). Ponadto nikt z radnych Rady Gminy tak skrupulatnie liczących pieniążki nie zadał pytania ile będą kosztowały wybory uzupełniające związane z powołaniem zastępcy wójta a tym samym koniecznością zmian personalnych w Radzie Gminy Strzałkowo – chyba że radni chcą pokryć ten koszt ze swoich diet ?

  • Już nie mogę doczekać się wyborów sam zrobię skok na kasę radnych sołtysów i urzędasów
   Pieniądze są do wzięcia tylko kto bedzie pracował

 • Wszędzie tylko skakanie sobie do gardeł i walka o kasę, już się brzydzi o tym słuchać…. weźcie się ludzie do roboty a jak za mało Wam się widzi za pierdzenie w stołki to nikt Was nie zmusza do pełnienia tych funkcji.

  • Kasia masz rację – zamiast 'pierdzieć w stołki” niech samorząd gminy Strzałkowo (wójt wraz ze swoją świtą, radni oraz sołtysi) wezmą się do konkretnej roboty i zajmą się dystrybucją i sprzedażą węgla dla mieszkańców naszej gminy skoro proponowana cena w tym wypadku ma być dużo niższa niż u sprzedawców pozostałych i wynosić tylko 2 tys. zł za 1 tonę.

   • to mógł wymyślić tylko geniusz z nowogrodzkiej – firmy handlujące węglem mają wieloletnie doświadczenie w handlu, logistykę, transport, kierowców, wagi, place, a idiota sasin chce jeszcze pogłębić chaos w branży. Jak się za to gminy wezmą to będzie jeszcze większy bałagan. Niech kazdy robi to co umie i do czego jest stworzony. Firmy będą handlowac węglem, tylko on musi być dostępny

    • Odezwał się jeden z hochsztaplerów który chce się szybko dorobić na wojnie oraz kryzysie energetycznym , kupując tonę węgla wraz z transportem za około 2 tys. zł a sprzedając odbiorcom za 3300-3500 zł

   • PODOBNO PiS MA DAĆ MOŻLIWOŚĆ KUPNA WĘGLA PO TYSIĄC ZŁOTYCH, ALE W PUNTKACH SPRZEDAŻY MASOWEJ W GS I FARMERZE , A TEN W GMINIE BĘDZIE PO DWA TYSIĄCE

    • Za tysiąc złotych to możesz sobie kupić w Farmerze lub Gs-ie 300 kg węgla z Kazachstanu o wątpliwej kaloryczności a nie jedną tonę.

 • Wszyscy tylko widzą wszędzie pieniądze i pieniądze. Słuchajcie, za rok czy dwa wybory – nic nie szkodzi na przeszkodzie wystartować na radnego czy sołtysa. Będzie i władza i ogromne pieniądze. Najłatwiej komentować anonimowo w internecie, a jak przychodzi do zaangażowania się w coś czy pomocy to nie ma nikogo….

 • dają podwyżki – niedobrze, nie dają podwyżek – tez nie dobrze ! widzę, że na FB niektóre osoby juz zaczynają kampanię wyborczą na przyszłe wybory do rady gminnej.

 • Samorzady oburzają się jak Rząd robi coś co zabiera im kompetencje ale jak mają się wykazać operatywnością i zaangażowaniem w sytuacjach wyjątków, kryzysowych to przed tym się bronią… Czyli co wygodne im to jak najbardziej tak ale co innego nie nie… Nie mamy środków itd. Wola jak ktoś tu już napisał „siedzieć i pierdziec w stołek” Spokojna głowa, wszystko poukładane, zadania stałe rozdane. Żyć nie umierać….

Dodaj komentarz