Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Radni przyjęli budżet Powiatu na 2023 rok. Dwóch z nich nie poparło projektu.

Niejednogłośnie za budżetem na 2023 rok głosowali radni Powiatu Słupeckiego.

-Dochody budżetu wyniosą 203 604 077,53 zł, wydatki 203 890 954,53 zł. Aż 117 004 930,62 zł wyniosą wydatki majątkowe. Deficyt przyszłorocznego budżetu to 286 877,00 zł zostanie sfinansowany z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym-informuje Starostwo Powiatowe w Słupcy. O najważniejszych inwestycjach i działaniach jakie są planowane pisaliśmy TUTAJ.

Wśród  15 radnych obecnych na sesji  radnych 13 zagłosowało za przyjęciem uchwały. Od głosu wstrzymał się Andrzej Kasprzyk. Przeciwny był Mariusz Król. -Budżet ten jest ze strony inwestycyjnej liderującym w całej Polsce. Nie sposób tego nie powiedzieć i nie sposób tego nie podkreślić. Natomiast trzeba też pamiętać, że są to środki stricte zewnętrzne- mówił radny Kasprzyk, zdaniem którego  to także efekt działań opozycji, między innymi w kwestii votum nieufności dla Zarządu Powiatu.

Po raz kolejny zwrócił on uwagę na sprzedaż majątku należącego do Starostwa.-Kończą nam się zasoby zbywalne. No jeszcze coś tam mamy do sprzedania, ale tak naprawdę tych środków zewnętrznych naszych własnych z majątku do zbycia już mamy niewiele- mówił radny, który jednocześnie pochwalił wykorzystanie w ten sposób zdobytych pieniędzy na kolejne inwestycje. Jak jednak zaznaczył, nie wszystkie trafiają na takie cele. Na koniec zaapelował również o poprawę sytuacji finansowej słupeckiego szpitala. -Wstrzymam się od głosu, ale to nie znaczy, że wam nie kibicują- zakończył.

-Nie sposób się nie zgodzić ze stwierdzeniami pana radnego Kasprzyka, bo liczby w przyszłorocznym budżecie są magiczne, są prawdziwe i trzymam kciuki za ich realizację. Szkoda, że ten majątek na którym bazowaliśmy przez wiele ostatnich lat, z roku na rok się nam coraz bardziej uszczupla, ale na ten temat wielokrotnie rozmawialiśmy, więc nie chcę go już teraz kontynuować i drążyć- mówił Mariusz Król, który jednak zapowiedział, że nie poprze projektu budżetu. -Tylko i wyłącznie dlatego będę głosował przeciw podjęciu tej uchwały z tego względu, że nie ufam Zarządowi, co wyraziłem w głosowaniu przeciwko udzieleniu votum zaufania. Jestem konsekwentny w swoich działaniach, ale mimo wszystko życzę całemu Zarządowi jak najlepiej-powiedział.

-Nie sztuką jest budować pomniki. Dzisiaj my te pomniki będziemy mieli w postaci szpitala i dróg wojskowych, ale sztuką jest żeby o te pomniki dbać i je pielęgnować.  Myślę, że to jest wyzwanie wieloletnie na czas kiedy przyjdą lata suche i kiedy tych środków zewnętrznych nie będzie, a faktycznie w naszym majątku pozostanie wiele pomników, które będą wymagały nakładów finansowych, dbałości i pielęgnowania ich tak, żeby mogły służyć na długie lata- dodał Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gałan.

-Cały Zarząd realizuje budżet dysponując tymi środkami w sposób tak szczęśliwy, jak myślę nikt dotąd. Te środki zewnętrzne, które spływają tutaj, to ja muszę państwu powiedzieć, że to nadal są pieniądze z naszych podatków, natomiast Zarząd zaciągając tak wielkie środki ma tyle szczęścia, że nawet kładąc nakładkę asfaltową na moście w Lądzie mróz ustępuje w ostanim czasie. Powiem tak. Budżet jest obfity, radni zaspokojeni, mieszkańcy Powiatu zadowoleni, jednak na pewno dużym wyzwaniem jest tworzenie tych strategii, o których mówiłem wcześniej, czyli dbanie o to wszystko, co zbudujemy do tej pory w momencie, kiedy środki zewnętrzne się skurczą, albo ich nie będzie- mówił Gałan tuż przed głosowniem nad projektem budżetu.

 

Powiat Słupecki stawia na drogi. Znamy założenia budżetu na 2023 rok.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *