Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Rajd Pieszy z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Kolejną edycję Rajdu Pieszego z okazji 105. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego zorganizowali strażacy z OSP Bielsko w Gminie Orchowo.

– Wyjątkowa edycja Rajdu Pieszego za nami! Tradycyjnie już Ochotnicza Straż Pożarna w Bielsku zorganizowała Rajd Pieszy z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego „Cześć i Chwała Bohaterom”. Tym razem współorganizatorem rajdu została zaprzyjaźniona jednostka OSP KSRG Wilczyn (pow. Koniński), z którą to spotkaliśmy się „na trasie”, w miejscowości Suszewo.

Dnia 28 grudnia 2023 roku o godzinie 15:00 przy remizach OSP w Bielsku oraz OSP w Wilczynie nastąpiły zbiórki wszystkich uczestników. Około godziny 15:30 spod remiz OSP w trasę wyruszyły obie grupy – z Bielska niespełna 50 osób oraz z Wilczyna ok. 80 osób.

Nasza trasa rajdu przebiegała początkowo przez miejscowość Linówiec, trasa z Wilczyna przez Mrówki. Wspólnie spotkaliśmy się w miejscowości Suszewo na wspólnym ognisku z kiełbaskami i ciepłej herbacie. Dalej wyruszyliśmy razem, w kierunku miejscowości Szydłówiec aż do Anastazewa (całość około 13,5 km).

Punktem docelowym Rajdu była Granica Zaboru Prusko-Rosyjskiego w Anastazewie. Po dotarciu oddano cześć Powstańcom, w miejscu, gdzie 105 lat temu miała miejsce potyczka powstańców wielkopolskich. Na koniec wszyscy skosztowali pysznej grochówki przygotowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielsku. Transport powrotny został zapewniony przez podstawione autobusy. Wsparcie finansowe w organizacji tegorocznej edycji Rajdu Pieszego zapewnił Urząd Gminy Orchowo oraz Urząd Gminy Wilczyn, za co serdecznie dziękujemy.

Rys historyczny: W Anastazewie miała miejsce potyczka powstańców wielkopolskich z siłami pruskimi, do której doszło 28 grudnia 1918 roku we wsi Anastazewo, która była kolejowym (Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa) i drogowym przejściem granicznym na teren wolnej już wtedy Polski.

Konieczność opanowania strategicznego przejścia granicznego zapadła podczas narady dnia 28 grudnia 1918 roku, tuż po wybuchu powstania w Poznaniu. Konieczne było zlikwidowanie oddziałów Grenzschutzu rozlokowanych zarówno w Anastazewie, jak i Szydłówcu. Po zdobyciu pewnej ilości broni oddziały powstańcze wyruszyły na Anastazewo, zwróciwszy się wcześniej o pomoc do Wojska Polskiego stacjonującego za granicą – w Budzisławiu i Lipnicy.

Siły polskie stanowiło około 70 żołnierzy (ochotników) pod dowództwem Józefa Bilskiego. Oddział tyralierą otoczył zabudowania stacyjne, uderzając frontalnie na Anastazewo. Ostatecznie rozbił i rozbroił Niemców a powstańcy wzięli do niewoli 120 Niemców oraz zdobyli duże ilości broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego, a także otwarto drogę do całkowitego przejęcia władzy przez Polaków w Powidzu. Już po zakończeniu szturmu przybył do wsi oddział 43 żołnierzy Wojska Polskiego pod dowództwem chorążego Bognera z III batalionu 29. pułku piechoty.

Powstańcy Wielkopolscy z terenu Gminy Orchowo:Stanisław Spochacz, Andrzej Kaszyński, Marcin Trudziński, Kazimierz Szymański, Jakub Wiśniewski, Adam Laskowski, Stanisław Chwiłka, Władysław Świtek, Władysław Lorkiewicz, Karol Banaszak, Wincenty Wesołowski „Cześć i Chwała Bohaterom”

Dziękujemy wszystkim za liczny udział – czytamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku.

 

 

FOTO: OSP Bielsko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *