Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

„Razem Przeciw Przemocy – przemoc widziana oczami dziecka”

W piątek policjanci Komendy Powiatowej Policji w Słupcy wspólnie z Zespołem Szkół Zawodowych w Słupcy, Starostwem Powiatowym w Słupcy oraz Kancelarią SZS Partners „Sokołowski, Zdrojewski, Ścibisz Radcy Prawni” zorganizowali konferencję pn. „Razem Przeciw Przemocy – przemoc widziana oczami dziecka”.

Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnego samorządu i instytucji pomocowych z terenu powiatu, dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, policjanci oraz specjaliści w dziedzinie psychologii i prawa. Wydarzenie zostało objęte patronatem Starosty Powiatu Słupeckiego.

Tuż przed obchodami Dnia Dziecka oraz w roku wejścia w życie tzw. Ustawy Kamilkowej (czyli nowelizacji szeregu ustaw mających na celu zwiększenie ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy) Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wraz z partnerami zorganizowała konferencję „Razem Przeciw Przemocy – przemoc widziana oczami dziecka”.

Do współpracy zaproszono gości, którzy przedstawili uczestnikom wydarzenia zagadnienia związane z przemocą wobec dzieci od strony psychologicznej i prawnej. O traumach dotykających dzieci i ich wpływie na rozwój oraz późniejsze życie mówiła psycholog Agata Popielarska. Kwestię zmian w przepisach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej poruszyła adwokat Marta Nawrocka. Przedstawicielka Policji mł. asp. Joanna Papelbaum z KWP w Poznaniu omówiła zadania Policji w zakresie przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci, przemocy w rodzinie oraz prawach dziecka.

Gośćmi wydarzenia byli: Starosta Powiatu Słupeckiego dr Marek Dąbrowski i wicestarosta Piotr Kowalski, Komendant Powiatowy Policji w Słupcy insp. Roman Ciesielczyk, Burmistrz Miasta Słupcy Jacek Szczap, Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Marzenna Lubańska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupcy Anna Kubicka, Kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Słupcy Justyna Lisowska oraz dyrektorzy szkół średnich z powiatu słupeckiego na czele z głównym organizatorem Stanisławem Kłanieckim.

Po wykładach odbyły się warsztaty dla uczestników konferencji „Budowanie przymierza z rodzicami do wychowania bez przemocy”, które prowadziła psycholog Agata Popielarska. Podczas konferencji odbyło się podsumowanie VII edycji projektu „Razem Przeciw Przemocy” realizowanego przez ZSZ w Słupcy. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości młodzieży na temat przemocy domowej oraz kształtowanie i promowanie prawidłowych postaw moralnych wobec problemu, tak aby wchodząc w dorosłość nie powielali stereotypów związanych z przemocą w rodzinie.

W ciągu roku szkolnego młodzi ludzie uczestniczyli w licznych wykładach i warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli różnych instytucji zajmujących się wspomnianą problematyką m.in. prokuratorami, policjantami, kuratorami, pracownikami socjalnymi i otrzymali kompleksową wiedzę dotyczącą przeciwdziałania przemocy. W czasie trwania projektu ogłoszono dla uczniów szkół średnich konkurs na plakat związany z tematem przemocy i praw dziecka.

Laureaci konkursu zostali nagrodzeni podczas piątkowego spotkania: I miejsce zajęła Zuzanna Kujawa z LO w Słupcy, II miejsce Piotr Matusiak z ZSE w Słupcy, III miejsce Kinga Świderska z SOSW w Słupcy.

 

 

TEKST/FOTO: Policja Słupca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *