Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Rośliny lecznicze w pałacu w Sierniczu Wielkim

W czerwcu, w otoczeniu rewitalizowanego, zabytkowego dworskiego parku, przy stawie w Sierniczu Wielkim Fundacja Zielone Wzgórze przeprowadzi warsztaty z edukacji ekologicznej dla dzieci z regionu – Zielone Warsztaty z Gardensami. Tematyka zajęć jest niecodzienna. Edukatorzy, poza aspektami środowiskowymi wzięli sobie na cel promowanie właściwości roślin leczniczych z najbliższego otoczenia. 

Siernicze Wielkie to wieś Powiatu Słupeckiego, która dotąd nie przyciągała wiele uwagi. Najciekawszym obiektem w tej miejscowości jest zabytkowy zespół dworski z XIX wieku z przylegającym do niego terenem i stawem. Dwór w pamięci okoliczności mieszkańców to przede wszystkim szkoła, działająca tam do początków XXI wieku.

W kolejnych latach obiekt uległ dewastacji, a okalający go park stawał się coraz bardziej zarośnięty. Bogata historia zabytkowego dworu, sięgająca połowy XIX wieku stanowi ważny element historyczny i tożsamościowy miejscowości, a ostatniego dziedzica i jego działalność pamiętają jeszcze najstarsi mieszkańcy wsi. W 2022 roku obiekt zmienił właścicieli, którzy systematycznie prowadzą działania mające na celu przywrócenie obiektowi dawnej świetności. 

Pierwsze efekty prac we dworze już są widoczne. Obiekt przywracany jest lokalnej społeczności. W czerwcu odbędą się tam warsztaty ekologiczne dla dzieci szkół podstawowych z okolicy organizowane przez Fundację Zielone Wzgórze prowadzoną przez nowych właścicieli obiektu. Celem warsztatów będzie zwiększenie świadomości dzieci na temat zrównoważonego korzystania z otaczającego środowiska naturalnego i znaczenia bioróżnorodności w zakresie pozytywnych, leczniczych właściwości otaczających roślin. 

Fundacja Zielone Wzgórze przygotowała podczas Zielonych Warsztatów z Gardensami wiele atrakcyjnych elementów i przystępną formę zajęć. Warsztaty terenowe wokół okalającego zabytkowy dwór stawu, sadzenie roślin w systemie ogrodów wertykalnych, prezentacje multimedialne wraz z elementami wirtualnej rzeczywistości i wydawnictwa dydaktyczne dostosowane do wieku. A to wszystko przy czerwcowej pogodzie w której czuć wyraźnie zapach zbliżających się wakacji.

„Fundacja Zielone Wzgórze ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć o tematyce ekologicznej z dziećmi. W naszej długiej historii przeprowadzaliśmy konkursy plastyczne, współpracowaliśmy z jednostkami samorządu i instytucjami państwowymi. Mnie osobiście niezmiernie cieszy fakt, że przez naszą działalność możemy przywrócić życie w tym wspaniałym obiekcie. Jestem pewna, że tegoroczne warsztaty to dopiero początek wspaniałej przygody Fundacji Zielone Wzgórze i społeczności ziemi słupeckiej.” – podsumowuje Danuta Garbarek, Prezes Fundacji.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapraszamy do zapisów grupy dzieci z przedziału wiekowego szkół podstawowych z powiatu słupeckiego. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej www.fundacjazielonewzgorze.pl. 

 

Przedsięwzięcie: „Innowacyjne warsztaty o lokalnych roślinach leczniczych przy wykorzystaniu nowej ścieżki ekologicznych dla zrównoważonego korzystania ze środowiska naturalnego” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 

*Artykuł sponsorowany