Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Rowerzyści chcą być bezpieczni 

Z inicjatywy stowarzyszenia ANMAR oraz Słupeckiej Grupy Rowerowej w Komendzie Powiatowej Policji odbyło się spotkanie dotyczącego bezpiecznego poruszania się rowerzystów po naszych drogach.

Spotkanie zostało zorganizowana w ramach realizowanego przez stowarzyszenie projektu Rowerowa Słupca – sposobem na zrównoważony rozwój transportu drogowego” Oprócz samych rowerzystów pojawili się na nim także przedstawiciele policji oraz władze miasta. W pierwszej części prezentację multimedialną zaprezentowała rzecznik prasowa KPP w Słupcy Marlena Kukawka, która przypomniała wszystkim zebranym najważniejsze przepisy dotyczące rowerzystów. Omawiane były głównie odpowiednie wyposażenie roweru, poruszanie się po ścieżkach rowerowych i jezdniach. Pytań nie brakowało, a wszystkie wątpliwości zostały rozwianie. Ze statystyk policji dotyczących wypadków z udziałem roweru wynika  że najczęściej biorą w nich udział osoby po 60 roku życia. Niestety nie brakuje zdarzeń, które powodują sami użytkownicy dwóch kółek, którzy szczególnie przy skręcie w lewo często zapominają o sprawdzeniu, czy taki manewr mogą wykonać. Rowerzyści zwracali także uwagę na niewłaściwe korzystanie ze ścieżek dla nich przeznaczonych na terenie naszego powiatu. Jak mówią często obserwują sytuacje, w których inni użytkownicy blokują ich przejazd, lub gdy ścieżką spacerują przechodnie.

 

 

Mówiła Marlena Kukawka rzecznik słupeckiej policji.

Podczas rozmów poruszano także problemy nieostrożnego wyprzedzania rowerzystów przez samochody, czy przewozu dzieci na rowerach. Policjanci przełamali też kilka obowiązujących stereotypów dotyczących przepisów jak choćby fakt, że prawo dopuszcza w każdym miejscu jazdę dwóch rowerzystów obok siebie, czy też jazdę po chodnikach i przejazd rowerem przez przejścia dla pieszych. Na koniec zebrani mogli wysłuchać podstawowych informacji na temat konserwacji roweru. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaski, których ważna rola związana z bezpieczeństwem na drodze również była wcześniej omawiana.


Najnowsze komentarze
  • Przepraszam a o jakich to ścieżkach rowerowych mowa? Czy chodzi o tą jedną, która biegnie równolegle do obwodnicy na terenie Słupcy i ulicy Kopernika? naprawdę ilość ścieżek w naszym Powiecie zwala z nóg;))

  • Powiem Wam, że ścieżka rowerowa zrobiona w ubiegłym roku (przebiega pod moim domem) jest piękna, ale…i tu UWAGA! powinna być zrobiona po drugiej stronie ulicy! Tam gdzie chodnik nie jest bezpośrednio połączony z domostwami! Wyjeżdżamy z posesji i nie widzimy rowerzystów! A rowerzysta jest „panem” na ścieżce rowerowej i się nie zatrzyma! Mieszkańcy ulicy Traugutta czekają aż dojdzie do tragedi z udziałem rowerzystów i to na ścieżce rowerowej!…

  • Rowery na chodniki,nikt nie zginie a chociaż na drogach nie bedą blokować

  • Może w końcu panująca nam władza dotrzyma obietnic przedwyborczych i weźmie się za budowę ścieżki do Giewartowa – to jest dobra inwestycja w zdrowie bezpieczeństwo Mieszkańców Słupcy Do roboty Panowie słowo się rzekło.
    Myślę że wielu mieszkańców Naszego Miasta podziela ten projekt inwestycyjny Zobaczcie co się dzieje na ścieżce do Wólki jest tłok czyli jest to potrzebne a liczba rowerów rośnie taj jak i potraceń na drodze do Giewartowa.

  • To ja mam jeszcze takie małe pytanie, kiedy w końcu policja zacznie ścigać rowerzystów, wjeżdżających na przejścia dla pieszych? I jeżdżących po chodnikach? To prawdziwa plaga. Nieznajomość przepisów nikogo nie tłumaczy. Skoro kierowcy są wściekle taryfikowani, dokładnie tak samo powinno być z innymi pojazdami.

Dodaj komentarz