Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Rozbudowa szpitala pod znakiem zapytania

30 czerwca minął termin, w którym poszczególne samorządy powiatu słupeckiego miały zadecydować, czy dołożą do rozbudowy słupeckiego szpitala. Dziś wiemy, że tak się nie stanie. W ostatniej chwili Gmina Strzałkowo, Gmina Słupca, Gmina Powidz oraz Gmina Zagórów wycofały te punkty z porządku obrad swoich sesji.

Rozbudowa i modernizacja szpitala konieczna
Przypomnijmy, że budowa nowego bloku operacyjnego w szpitalu to w ostatnim czasie temat numer jeden. Jeśli placówka nie zostanie dostosowana do wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia, nie otrzyma kontraktu i jej funkcjonowanie będzie praktycznie niemożliwe. Powiat słupecki, który jest organem prowadzącym szpitala, nie jest w stanie z własnych środków sfinansować tak potężnej inwestycji, dlatego poprosił o pomoc gminy. Przewidywany koszt tej inwestycji to 27 000 000 zł. Wg koncepcji starosty 17 000 000 miał wyłożyć powiat wspierając się kredytem, a pozostałe 10 000 000 solidarnie miały dołożyć wszystkie gminy. Decyzja miała jednak zapaść do końca czerwca, aby rozbudowa w trybie zaprojektuj i wybuduj była możliwa starosta musiał mieć deklarację, że otrzyma potrzebne środki.

Zmiana decyzji w ostatniej chwili
Większość samorządów do końca zwlekała z podjęciem decyzji tłumacząc się między innymi tym, że to zadanie powiatu, a ich budżety nie wytrzymają takiego obciążenia. Jak się okazało środki na ten cel ostatecznie zabezpieczyły jedynie Miasto Słupca i Gmina Ostrowite. Już wcześniej odmowną decyzję w tej sprawie podjęła Gmina Orchowo. Wczoraj swoje stanowisko miały przedstawić trzy pozostałe samorządy, które podczas sesji miały przegłosować pomoc dla szpitala. W ostatniej chwili okazało się jednak, że Zagórów, Strzałkowo, Powidz i Gmina Słupca wycofują ten punkt z porządku obrad.

Starosta przeoczył terminy?
Podczas sesji w Strzałkowie wójt Dariusz Grzywiński tłumaczył, że między gminą, a powiatem miało zostać podpisane porozumienie, na mocy którego w zamian za pomoc szpitalowi w gminie wyremontowane zostaną określone drogi i chodniki. Pomimo przygotowania stosownego dokumentu, nie doczekało się ono jednak podpisania.- Bardzo długo dociekaliśmy dlaczego tak się dzieje i po głębokiej analizie okazało się, że w obiegu prawnym jest ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która nakłada na wnioskodawcę, czyli w tym wypadku powiat słupecki, obowiązek uzyskania pozytywnej opinii w trybie decyzji administracyjnej o finansowaniu zadań inwestycyjnych przekraczających 3 000 000 zł – tłumaczył. Jak się okazuje, ustawa opublikowana w kwietniu 2016 roku zaczęła obowiązywać od wczoraj, czyli 30 czerwca. -To oznacza, że pan starosta oczekując od nas decyzji do 30 czerwca przeoczył terminy. Ten 30 czerwca to jest czas, kiedy on powinien rozpocząć proces inwestycyjny, a nie czas, kiedy gminy powinny złożyć deklarację w tej sprawie-mówił wójt Dariusz Grzywiński. Takie samo stanowisko prezentują pozostałe gminy, które twierdzą, że chciały pomóc, jednak nie bez koniecznej ich zdaniem opinii wojewody.

Pomoc w sprawie rozbudowy szpitala deklarują w dalszym ciągu również strzałkowscy samorządowcy, jednak podczas sesji wójt Grzywiński nie szczędził gorzkich słów pod adresem działań powiatu. –Oczywiście ja nie chce wyciągać wniosków. Nie chce się pytać, gdzie była Rada Społeczna, gdzie był Zarząd, gdzie była Rada Powiatu. To nie są pytania na które ja chce odpowiadać, ale o trybie i sposobie zarządzania powiatu słupeckiego odpowiedzcie sobie Państwo sami – zakończył.

Zgoda wcale nie jest potrzebna?
Zupełnie inne stanowisko w tej sprawie ma starosta Mariusz Roga. Jego zdaniem wspomniana zgoda nie jest potrzebna. Byłoby tak tylko w przypadku, gdyby miał powstać nowy szpital lub nowe oddziały w dotychczasowej placówce. Tłumaczy także, że 29 czerwca wysłał pismo do wojewody, informujące o planowej inwestycji, a nie pytające o zgodę na jej realizację. Roga zapytany o sprawę szpitala na czwartkowej sesji przez radnego Waldemara Miernika otwarcie skrytykował samorządy, które nie przegłosowały sprawy słupeckiej lecznicy.

Czas na plan „B”
W związku z tym, że modernizacji szpitala nie można już wykonać w trybie zaprojektuj i wybuduj konieczne będzie ogłoszenie przetargu na tę inwestycję. Starosta nie wyklucza jednak pomocy gmin, które wczoraj nie zdecydowały się  podjąć takiej decyzji. –Spróbujemy porozumieć się najpierw z miastem Słupca i gminą Ostrowite ile z tej kwoty w chwili, w której zasada solidaryzmu upadła są skłonni w puli pozostawić, natomiast do wszystkich pozostałych samorządów na pewno zwrócimy się z prośbą o przedstawienie możliwości wsparcia tego dzieła– mówi starosta. Nie krył on jednak rozczarowania.- W takich głosowaniach ktoś tam zawsze patrzy kto wygrał, kto przegrał. W moim przekonaniu przegraliśmy wszyscy. Jak ktoś się cieszy, że wygrał, to jemu współczuje. To co zaplanowaliśmy w imieniu Zarządu Powiatu Słupeckiego na pewno nie złożymy broni i nie zamykamy tego zadania, dlatego, że obiecaliśmy to wszystkim i dopniemy swego– dodał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *