Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Rozłam w powiatowej koalicji. Poszło o drogę wojskową.

Długa i burzliwa była czwartkowa sesja Rady Powiatu Słupeckiego. Najwięcej emocji wywołał punkt zamknięcia tak zwanej betonki, z której od tej pory mogło by korzystać tylko wojsko na rzecz rozbudowy bazy USA w Powidzu. Ostatecznie uchwała nie została podjęta.

Wspomniana droga ma być zastąpiona nową z Powidza do Niezgody, oprócz niej ma powstać droga z Niezgody do Kochowa. Obie inwestycje zostaną wykonane do końca 2021 roku, a ich koszt to około 62 miliony złotych.

W tym czasie wyremontowane mają zostać również drogi w Gminie Powidz ( ul. Strzałkowska do cmentarza, droga od Powidza przez Polanowo w kierunku Kochowa) i Gminy Słupca (droga przebiegająca przez Kochowo), tak by zapewnić dojazd do Słupcy. Przetargi dotyczące tych inwestycji Powiat ogłosił w środę. Zaplanowana na ten cel kwota opiewa na około 10 milionów złotych. Prace mają się zakończyć do grudnia 2020 roku.

Oprócz tego od lutego 2021 mają rozpocząć się prace związane z wyremontowaniem drogi  od Powidza do miejscowości Ługi w kierunku Witkowa. Oo 2023 roku zbudowana zostanie obwodnica nowej bazy wojskowej oraz Powidza i Przybrodzina, na którą w planach uwzględniono kwotę 10 milionów złotych.

Osią sporu w głosowaniu nad zamknięciem betonki okazał się być brak formalnych zapewnień dotyczących budowy drogi z Niezgody prowadzącej do Autostrady A2. Jak tłumaczyli sprzeciwiający się takim działaniom radni wcześniejsze ustalania pomiędzy zainteresowanymi stronami zakładały ten odcinek.

Jak tłumaczył przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gałan pierwotna koncepcja budowy dróg wojskowych zawierała zgodę na takie działanie tylko i wyłącznie przy całkowitym zapewnieniu finansowania całości inwestycji bez dzielenia jej na etapy. -Moja wątpliwość jest taka, że zagrożona jest budowa odcinka Niezgoda-Autostrada-mówił. -Takie dostaliśmy wytyczne, że tak ma być to realizowane i tak to realizujemy- odpowiadał wicestarosta, Czesław Dykszak.

-My nie możemy mieć pretensji o to, że pewne inwestycje nie zostały wpisane literalnie w roku 2019, bo one nie mogły być wpisane do Funduszu Dróg Samorządowych, który finansuje działania na lata 2019-2020- odpowiadał starosta, Jacek Bartkowiak.

-Mamy zapewniania, że to wszystko nastąpi w kolejnych okresach budżetowania, ale nie my jeszcze tego na piśmie-dodawał starosta.

-Pewne decyzje zapadły gdzie indziej, a my możemy albo je zaakceptować i w związku z tym dostać jeszcze nagrodę, może to jest na zasadzie psa aportującego jeśli chcecie Państwo takich porównań- albo jej nie dostać- tłumaczył Bartkowiak. Wspomnianą nagrodą miałoby być pozytywne rozpatrzenie wniosku, jaki wkrótce Powiat chce złożyć, aby pozyskać dofinansowanie na remont drogi ze Słupcy do Zagórowa.

-Żyjąc w Państwie prawa zakładam, że do Białorusi jeszcze nam daleko, do Turcji i innych. Strona samorządowa jest partnerem w rozmowie, a nie wykonawcą czyichś pomysłów. To ktoś podjął decyzję na górze o tym, że sfinansuje bazę amerykańską w Powidzu i znalazł narzędzia do realizacji tego zadania. Ale my nie jesteśmy narzędziami, jesteśmy stroną w negocjacjach i dzisiaj reprezentujemy interes Powiatu, zabezpieczenie łącznika z A2 po to, żeby tonaż poszedł drogami nie lokalnymi, a finansowanymi z naszych podatków na infrastrukturę wojskową. Jeżeli nie będzie łącznika z autostradą to tracimy możliwość rozwoju, rozwoju na który Słupca czeka od lat- odpowiadał Gałan, który podkreślał, że wspomniany łącznik stworzyłby nowe tereny pod inwestycje.

Uchwała ostatecznie nie weszła w życie. 9 radnych, a wśród nich Piotr Gałan, Przemysław Niezbecki i Andrzej Kasprzyk byli przeciw zamknięciu betonki.

Pod koniec sesji Gałan apelował o porzucenie interesów i logotypów partyjnych. -W pierwszej kolejności jesteśmy reprezentantami społeczności lokalnej wybieranymi w wyborach powszechnych. Nie przechodzę do opozycji, chcę wspierać Zarząd w kierunku, w którym będzie podążał ale merytorycznie oceniać i recenzować- mówił Gałan.

To spotkało się ze stanowczą odpowiedzią starosty.-Nie wydaje mi się, żeby te piękne słowa miały jakikolwiek sens w sytuacji jeśli głosując w sprawie wyrażenia zgody na zamknięcie odcinka drogi powiatowej na której objazdy otrzymaliśmy w tej chwili 200 milionów złotych, a w trakcie procedowania są kolejne umowy na następne odcinki, żebyście Państwo kierowali się czymś innym niż interes partyjny. W tej sytuacji wykorzystaliście Państwo to głosowanie tylko i wyłącznie po to, żeby ten projekt uchwały przepadł. (…)

-Ryzykujecie wy, ja nie muszę być starostą. Ryzykujecie tym jak wasi wyborcy, panie radny Zieliński panie radny Orchowski, wyborcy z Gminy Lądek ocenią fakt, że wniosek jaki złożymy dotyczący remontu drogi ze Słupcy do Zagórowa nie zostanie uznany jako potrzebny do realizacji w tym momencie. I nie mówię o tym po to, żeby Was szantażować, tylko mówię o tym, że istnieje coś takiego jak odpowiedzialność za decyzje podejmowane wcześniej.

Teraz możecie udawać, że o niczym nie wiedzieliście, że w momencie kiedy zaczynano budować szpital i decydowano się zacząć tę budowę na wariata, bez uwzględnienia w jakichkolwiek kalkulacjach finansowych projektu znalezienia środków na wyposażenie tego szpitala. Nas będziecie rozliczać z tego, że nie ma w tej chwili na to, żeby ten szpital otworzyć? Nas? Macie taką odwagę na to? Trzeba po prostu wstydu nie mieć- mówił Jacek Bartkowiak.

-Jesteśmy opozycją, będziemy Państwu patrzeć na ręce i będziemy Państwa rozliczać mimo, że rządziliśmy przez wiele ostatnich lat- odpowiedział Mariusz Król.

Na ponowne pochylenie się nad uchwałą dotyczącą zamknięciu betonki radni mają czas do końca września. Kolejna nadzwyczajna sesja Rady Powiatu odbędzie się w środę.

 

Znamy przebieg nowej drogi do Powidza

 

 


Najnowsze komentarze
 • Pojęcie wstydu, a przede wszystkim odpowiedzialności jest obce PSL-owi. Partia buraczana nie widzi dalej niż krawędź koryta.

  • Kłócą się o pierdoły , Powidz to będzie jak na Okinawie w Japonii, tam nasz następny strategiczny sojusznik ma swoją bazę, lokalna społeczność jest traktowana jak indianie w rezerwatach, nie mają nic do gadania, to samo czeka nas okolicznych mieszkańców Powidza, lokaj Błaszczak już podpisał umowę o eksterytorialnym charakterze bazy.

 • Oj nie ładnie Panie Dykszak. 10 baniek w zamian za aprobatę na niecne plany wojska mające na celu zamknięcie ludziom drogi do pracy i domu na pewnie długie lata. A tak Pan sobie już robi kampanie wyborczom obudowując powidz. Halo jednak powiat to nie tylko powidz. A tak naprawdę powidz żyje 2 msc w roku. Drogi w całym powiecie wołają o pomstę do nieba a Pan sobie upiększasz tylko powidz. Wstydź się Pan. Ale na szczęście rada cie zatrzymała. Tak trzymać.

  • Radny Kukulski stwierdził, że ludzie dojeżdżający do pracy, będą mieli do przejechania 6 km więcej, co zajmie im 10 minut. W tą i z powrotem to już 12 km dziennie i 20 minut. W skali pięciodniowego tygodnia pracy to już 60 km i ponad półtorej godziny. W skali miesiąca 250 km i dobre 6 godzin. A gdzie koszty na paliwo i amortyzacja samochodu? Ktoś, kto nie dojeżdża do pracy, ma w czterech literach to, co czeka dojeżdżających.

 • W nawiązaniu do stwierdzenia pana starosty, o zasadzie psa aportującego, widzę raczej psa ogrodnika, który to pies zjada własny ogon. Może i starosta wygląda jak starożytny grecki senator, łysy mówca na Agorze, ale w konsekwencji „jego” planów jego postępowanie jawi się, jak zachowanie wspomnianego przeze mnie psa ogrodnika zjadającego własny ogon, dlatego, że brak środków na wybudowanie łącznika Niezgoda – A2 spowoduje degradację terenów znajdujących się w Kochowie, Polanowie, w Zdrojach i w Powidzu.
  Pan starosta chce odnieść pyrrusowe zwycięstwo. Przypomina Pyrrusa, który zachłysnął się własnym sukcesem, że niby osiągnął szczyty możliwości związanych z inwestycjami w infrastrukturę drogową w powiecie, a w rzeczywistości zdegraduje atrakcyjne miejscowości nad jeziorem powidzkim i odniesie pyrrusowe zwycięstwo. Za 40 mln na drogę Słupca – Zagórów dopuści się ekologicznej degradacji Kochowa, Polanowa, Niezgody i Powidza. Zamknięcie „betonki” bez łącznika Niezgoda – A2 uśmierci te miejscowości ekologicznie. Intensywny ruch samochodowy spowoduje zanieczyszczenie powietrza.
  Jest jeszcze kwestia techniczna polegająca na tym, że drogi które prowadzą przez Kochowo i Polanowo są niedostosowane do przejazdu dla samochodów ciężarowych, dla tirów i dostosowanie tych dróg dla samochodów ciężarowych jest mało realne. Zniszczą te drogi puszczając ruch dwupasmowy dla tirów.

 • Panie starosto, argument o braku wstydu powinien pan skierować pod własnym adresem. Dopuszcza się pan emocjonalnego
  szantażu, że nie będzie 40 mln na drogę Słupca – Zagórów, jeśli „betonka” nie zostanie zamknięta. Co komu po zrobionej drodze Słupca -Zagorów, jak wasz szalony pomysł puszczenia tirów przez drogi nieprzystosowane do tonażu tych samochodów, doprowadzi do rozjeżdżenia tych dróg?

 • Jeszcze dobrze nie powstanie droga, a już bazy nie będzie.

Dodaj komentarz