Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Rozmawiali o problemach z wojskami USA

Obecność wojsk amerykańskich i uniedogodnienia z tym związane były głównym tematem Forum Gmin, które odbyło się w Powidzu.

Z inicjatywy wójta, Jakuba Gwita do Powidza przyjechali przedstawiciele gmin Bolesławiec ,Słupsk, Toruń, Osiecznica, Łask, Witkowo, Strzałkowo i Skwierzyna.

Tam podobnie jak w naszym powiecie stacjonują wojska USA i podobnie jak u nas oprócz korzyści wiąże się to ze wieloma niedogodnościami dla mieszkańców danych miejscowości.

Celem spotkania była dyskusja i wypracowanie wspólnych kierunków działań, które w najbliższej przyszłości pozwolą samorządom ubiegać się o pomoc Rządu w tych kwestiach.

 

 

Jak podkreślali zaproszenie goście do tej pory było to praktycznie niemożliwe. Chodzi między innymi o wsparcie poprawy dróg, które poprzez ruch pojazdów ulegają szybszemu niszczeniu,  a także o środowisko, które jest degradowane przez rozwój obszarów wojskowych.

Problemem dla gmin jest też brak pobierania podatków od środków transportowych wojsk amerykańskich. -W tych działaniach potrzebujemy wsparcia ze strony administracji Rządowej – mówił wójt, Jakub Gwit.

– My nie chcemy z nikim walczyć, chcemy prowadzić dialog, który doprowadzi do rozwiązania tych problemów- dodawali zebrani, którzy podkreślali, że pobyt wojsk sojuszniczych w naszym kraju nie został wcześniej odpowiednio przygotowany.

Kolejne forum odbędzie się w Powidzu w maju. Mają się na nim pojawić również przedstawiciele wojska i strony Rządowej.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz