Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Ruszyła budowa Hellermanna

Po kilku latach prób i negocjacji wreszcie się udało. Wczoraj w Kotuni dokonano symbolicznego wkopania pierwszej łopaty pod budowę nowej siedziby firmy HellermannTyton.

Pierwszy raz o ściągnięciu do gminy Słupca firmy HellermannTyton- jednego  z największych na świecie producentów produktów do wiązania, mocowania i ochrony przewodów i kabli- zaczęto mówić w 2008 roku. Choć już wtedy udało się zakupić w Kotuni działkę pod inwestycję, ostatecznie do budowy nie doszło. Firma musiała zmienić swoje plany tłumacząc to kryzysem ekonomicznym i trudną sytuacją gospodarczą. Rozmowy wznowiono w 2012 roku i od tego czasu wszystko zaczęło powoli zmierzać w dobrym kierunku. Już rok później firma rozpoczęła produkcję w wynajętej hali w Zagórowie, ale docelową siedzibą miała być Kotunia. Wymagało to jednak wielu działań m.in. ze strony Rady Gminy, która podjęła decyzję o przekwalifikowaniu gruntów w planie zagospodarowania przestrzennego pod aktywizację gospodarczą, scaleniu działek oraz budowie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. – Wiele przeszkód napotykaliśmy przez te lata. Były to utrudnienia natury prawnej, technicznej, nie obyło się bez wielu trudnych rozmów, które zapewne są jeszcze przed nami. Jesteśmy jednak gotowi, aby dotrzymać spółce HellermannTyton kroku i lada chwila móc się cieszyć nowym zakładem na terytorium gminy Słupca– mówiła wczoraj wójt, Grażyna Kazuś. W podobnym tonie wypowiadał się prezes zarządu HellermannTyton, Axel Boywitz. – Dużo pracy jest już za nami, ale jeszcze więcej przed nami – podsumował. W uroczystości udział wzięło wielu gości. Byli wśród nich m.in. wojewoda wielkopolski Piotr Florek, dyrektor biura wojewody Andrzej Plesiński, czy Ryszard Taciak z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Nie zabrakło także przedstawicieli firmy HellermannTyton z Niemiec oraz lokalnych samorządowców. Na zakończenie części oficjalnej dokonali oni symbolicznego wkopania pierwszej łopaty. Choć sprzęt jest już na miejscu od jakiegoś czasu, teraz budowa może ruszyć już pełną parą. Grażyna Kazuś ma nadzieję, że za tą inwestycją pójdą kolejne.

 

 

W obecnej siedzibie w Zagórowie HellermannTyton zatrudnia 45 osób. 90% z nich pochodzi z powiatu słupeckiego, w tym 60% z gminy Słupca. Firma współpracuje z wieloma lokalnymi przedsiębiorcami i dostawcami. W tej chwili produkcja odbywa się na niecałych 3 tys. m2. W Kotuni do dyspozycji będzie teren 80 tys. m2 , z czego prawie 13 tys. m2 stanowić będzie powierzchnia użytkowa budynku. Znajdować się w nim będą: hala produkcyjna, magazyn wyrobów gotowych, pomieszczenia techniczne, biurowe oraz kantyna. Jego budową zajmie się firma Skanska, a koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to blisko 40 mln zł. Uruchomienie zakładu zaplanowano na przełomie maja i czerwca 2016 roku. Docelowo zatrudnienie ma tam znaleźć około 100 osób.

*artykuł sponsorowany


Brak komentarzy

Dodaj komentarz