Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Miasto wsparło renowację zabytkowego kościoła

 

Rada Miasta Zagórów przyznała 8 tys. zł dotacji dla parafii rzymskokatolickiej w Trąbczynie. Pieniądze przeznaczone zostały na renowację drzwi w zabytkowym kościele.

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Trąbczynie został wybudowany na początku XX wieku, w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni. Budynek jest murowany, neogotycki, z wysoką wieżą. Wewnątrz znajdują się 3 ołtarze neogotyckie i ambona w tym samym stylu. Kościół wraz z plebanią są wpisane do krajowego rejestru zabytków. W latach 1993– 1994 wnętrze świątyni było malowane, wtedy też sprawiono nowe ławki, a w 1998 r. wybudowana została dzwonnica. Teraz przyszedł czas na drzwi, które były już w bardzo złym stanie.

Renowacja drzwi już się zakończyła i kosztowała 14 tys. zł. O wsparcie i pomoc w dofinansowaniu inwestycji, proboszcz parafii ks. Jan Walczak zwrócił się do burmistrza. Sprawą zajęli się radni na wczorajszym posiedzeniu Rady Miasta. – Cały czas mieliśmy wyrzuty sumienia, że wcześniej dołożyliśmy pieniądze do modernizacji cmentarza w Zagórowie, a teraz nie możemy tego samego zrobić w Trąbczynie. Tamtejszy cmentarz nie jest bowiem wpisany do rejestru zabytków, a tylko w takim przypadku moglibyśmy zaangażować się finansowo. Ksiądz proboszcz zgłosił się jednak do nas z prośbą o dofinansowanie renowacji drzwi w zabytkowym kościele i myślę, że możemy chociaż tę symboliczną kwotę na ten cel przeznaczyć – tłumaczył Wiesław Radniecki.

Kwota, o której mówił burmistrz to 8 tys. zł. Rada do prośby ks. proboszcza się przychyliła i jednogłośnie opowiedziała się za przyznaniem dotacji.

FOTO: wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *