Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Sanepid apeluje o odpowiedzialność: “Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli”

Państwowa Inspekcja Sanitarna apeluje o odpowiedzialne zachowanie w okresie Świąt Wielkanocnych i przypomina o obowiązujących zasadach

-Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli. Każdy powinien pamiętać o stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi.

Każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. W czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych należy podawać wszystkie istotne informacje.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że osoba skierowana na kwarantannę może pracować 
w formie zdalnej. Jeśli nie jest to możliwe – wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego.

Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy 
z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP w związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji.
Przypominamy, że na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami.

W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu – do niego powrócić. Dla osób, które są niesamodzielne, w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

Dziękujemy wszystkim, którzy mimo uciążliwości ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii traktują je poważnie i przestrzegają zaleceń w pełni je respektując- czytamy w komunikacie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.


Najnowsze komentarze
  • I są kpmpletnie bezprawne i bez podstaw naukowych ale to tylko szczeguł.

  • Karetka wymazowa??? Lekarz skierował syna na test, ale zaznaczył że na karetkę wymazowa czeka się 2 tygodnie!!!!!!!
    Więc ja chora z pozytywnym wynikiem musiałam jechać z dzieckiem i czekać w kolejce przed szpitalem….Takie bzdury wypisują że szkoda gadać…..tak to wszystko pięknie wygląda w artykule w gazecie, ale nie w realu.

Dodaj komentarz