Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Sen o Polsce w SP Młodojewo

Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szkole Podstawowej w Młodojewie stanowiła okazję, by przypomnieć trudną drogę Polaków do wolności.

Szkolna uroczystość Święta Niepodległości odbyła się 8 listopada 2019 roku i rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem 4-zwrotkowego hymnu ,,Mazurka Dąbrowskiego”, który w tym samym czasie był śpiewany przez uczniów szkół w całej Polsce.

Fabuła montażu słowno-muzycznego pt. ,,Pisk Białego Orła”, którego prowadzącą była Oliwia Gryc, została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, a która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego ze synów na front. Nie traci jednak nadziei na wolność, którą symbolizuje biały orzeł. W rolę domowników wcielili się: Anna Kołodziejczak, Kamil Raczyński, Zuzanna Jakubowska, Kamil Działak, Julia Radosiewicz, Anna Najdzińska, Krzysztof Kołodziejczak, Kacper Piasecki oraz Wojciech Dranikowski.

Jeremiasz Cybulski grał poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborców, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm wśród Polaków. Jego strofami były: Amelia Kluczyńska, Oliwia Nawrot i Nikola Radosiewicz, które recytując fragmenty utworów bliskie sercu każdego Polaka, podkreślały, że dzięki nim ludzie doświadczali w niewoli duchowej wolności. Natomiast Nikola Chojnacka wystąpiła w roli kota, symbolizującego bierność części wsi polskiej, obojętnej na los ojczyzny.

W trakcie przedstawienia wykonano taniec do opowieści o Białym Orle. Białym ptakiem była Oliwia Wydra, a czarnymi orłami – symbolizującymi trzech zaborców były: Julia Dobrychłop, Oliwia Kaczmarek i Nikola Antczak. Podczas przedstawienia uczennice: Anna Najdzińska, Zuzanna Jakubowska i Julia Radosiewicz wykonały piosenki, które wprowadziły odbiorcę w świat wojny, oddały atmosferę dawnych czasów, kiedy Polakom przyszło żyć w niewoli.

Szkolna uroczystość z okazji Święta Niepodległości z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, ponieważ uświadomiła im, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, pielęgnować i nie zapominać o wolności wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *