Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Śledzili kulisy Rajdu Dakar

Zespół Kamena Rally Team wrócił z Arabii Saudyjskiej, gdzie przez dwa tygodnie miał okazję zaglądać za kulisy najtrudniejszego rajdu świata, jakim jest niewątpliwie Rajd Dakar.

W ślad za zawodnikami rajdu, razem z ekipą OFFSTAR oraz land4travel, pokonali blisko 9 tys. km – od plaż Morza Czerwonego, przez największy na świecie obszar pustyni piaszczystej Empty Quarter, po metę rajdu w mieście Dammam nad Zatoką Perską.

-Dla nas rajdy to przede wszystkim perspektywa kierowcy i pilota z kokpitu naszego pojazdu. Podczas Rajdu Dakar mieliśmy okazję zobaczyć jakie emocje towarzyszą uczestnikom, a przede wszystkim kibicom. Sami również mieliśmy okazję doświadczyć często zmieniających się warunków na trasie – upał i trudne wydmy, ale też ulewne deszcze, zalane przejazdy i grząski piasek – mówi kierowca Kamena Rally Team, Tomasz Białkowski.

Emocje i klimat rajdu to jedno. Natomiast załodze Orlen Teamu najbardziej zależało na tym, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o logistycznym przygotowaniu do tego rajdu.-Do tej pory startowaliśmy w rajdach, które trwały kilka dni. Rajd Dakar to długie zawody, wymagające dobrej kondycji, jeszcze lepszego sprzętu i najlepszych mechaników. Potrzebne jest też sporo szczęścia – zaznacza Białkowski.

-Mieliśmy okazję obserwować, jak wielkiego obciążenia fizycznego doświadczają uczestnicy rajdu, i jak dużej wymaga to koncentracji, dlatego wiemy jak ważne jest przygotowanie kondycyjne, żeby poradzić sobie z dużą różnorodnością terenu czy wysoką temperaturą. Ale sam udział w wyścigu wymaga ogromnych umiejętności, nie tylko technicznych.

Sprawdziliśmy też, co powinno znaleźć się na wyposażeniu zespołu, jak dobrać odpowiedni sprzęt i całe zaplecze logistyczne, liczbę osób w zespole i zakres obowiązków. Przed nami sporo pracy, ale jesteśmy na to gotowi” – podkreśla pilot, Dariusz Baśkiewicz.

Na trasie 45. Edycji Rajdu Dakar nie brakowało awarii, wypadków i innych niespodziewanych zwrotów akcji, co tym bardziej pokazuje jak nieprzewidywalny jest ten rajd i samo osiągnięcie mety jest już dużym sukcesem.

-Kategoria SSV w której się ścigamy, jest młodą kategorią w historii rywalizacji Rajdu Dakar. Dodatkowej rozpoznawalności nada jej z pewnością zwycięstwo Eryka Goczała i Oriola Meny podczas tegorocznej edycji. Gratulujemy całej załodze Energylandia Rally Team doskonałego wyniku, a także wszystkim reprezentantom z Polski, którzy startowali w rajdzie – dodaje Baśkiewicz.

Jak podkreślają rajdowy z Kamena Rally Team, do Polski wracają pełni energii i głodni kolejnych wyzwań w nowym sezonie. Kalendarz startów w rajdach, a przede wszystkim postępy zespołu w drodze na Rajd Dakar 2024 w ramach projektu #NASInaDAKAR, można śledzić na ich profilach społecznościowych.

 

TEKST/FOTO: Kamena Rally Team

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *