Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Śledztwo w sprawie Wiśniewskiej umorzone

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie byłej dyrektor SPZOZ, Iwony Wiśniewskiej. Na podstawie zgromadzonych dowodów stwierdzono, że nie doszło do przestępstwa.

Postepowanie w tej sprawie rozpoczęło się w marcu ubiegłego roku. Zawiadomienie do prokuratory o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą dyrektor SPZOZ Iwonę Wiśniewską złożył starosta, Jacek Bartkowiak.

Liczne nieprawidłowości miał wykazać audyt przeprowadzony w SPZOZ. Dotyczyły ono głównie kwestii niewywiązywania się przez szpital z umów z Narodowym Funduszem Zdrowia takich jak między innymi niewypłacanie podwyżek ratownikom i pielęgniarkom, a także nieuzyskanie środków za nadwykonania medyczne od NFZ-u i naruszanie praw pracowników.

Śledztwo  jednak tego nie potwierdziło i zostało umorzone, a prokurator uznał, że Wiśniewska nie popełniła przestępstwa menadżerskiego. Z taką decyzją nie zgadzają się autorzy zawiadomienia, którzy podkreślają, że na tym sprawa się nie skończy.

-Oczywiście złożymy zażalenie na postanowienie prokuratury. Jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe, jak można w ciągu trwającego 9 miesięcy śledztwa zignorować przedstawione przez Starostwo i SP ZOZ wnioski po kontroli szpitala, przeprowadzonej po odwołaniu Iwony Wiśniewskiej z funkcji dyrektora.

Prokuratura ograniczyła zakres postępowania niemal wyłącznie do zarzutów, które były podstawą dyscyplinarnego zwolnienia, natomiast w ogóle nie odniosła się do stwierdzonych przez zespół kontrolny i audytora nieprawidłowości (fałszowanie dokumentacji itd. – o szczegółach informowałem na sesjach Rady Powiatu, obszerne materiały zostały też udostępnione organom ścigania).

Warto zauważyć, że Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych wystąpił 20 grudnia 2019 r. z wnioskiem o ukaranie Iwony W. za naruszenie dyscypliny finansów publicznych- komentuje starosta Jacek Bartkowiak.

O komentarz chcieliśmy poprosić również samą zainteresowaną, jednak nie udało nam się z nią skontaktować.

Przypomnijmy, że wcześniej Wiśniewska wygrała sprawę w Sądzie Pracy w Koninie dotyczącą jej dyscyplinarnego zwolnienia. Sąd zadecydował, że Starostwo będzie musiało wypłacić byłej już dyrektor prawie 54 000 zł odszkodowania, czyli wartość jej 3 miesięcznego wynagrodzenia.


Najnowsze komentarze
 • Znowu Pan Jacek dostał w pędzel. Oj jaka szkoda. Co się jeszcze musi wydarzyć, żeby radni odwołali Starostę ? Pan Jacek trzeci raz przegrał i pewnie trzeci raz zapłaci za swoje prywatne porachunki z kasy powiatowej. Zresztą nie tylko za swoje porachunki ale również za rachunki Przemysława Usypiacza. Choć w jednym muszę się z nimi zgodzić obaj nie muszą zgodnie z obietnicami wyborczymi daleko jeździć do pracy. Brawo Panowie. Nam nauczycielom odbieracie kasę, żeby zapłacić za swoje porachunki. Tak trzymać!!

 • Niech mi ktoś powie. Rozumiem wszystko, rozumiem, że zmiana władzy w Starostwie po latach urzędowania przez PSL była wskazana. I dobrze, że tak się stało, zmiany są potrzebne wszędzie ale na Boga. Czy zmiana polega na oczernianiu poprzedników? Przecież nic nie trwa wiecznie. Czy Pan Bartkowiak również chce być rozliczny przez sądy, prokuratury, czy inne służby? Z całym szacunkiem dla rządzących: Zamknijcie rozdział oczerniania poprzedników i zróbcie coś nowego, coś Waszego. Coś z czego Was będzie można rozliczyć i pochwalić. Nie wyobrażam sobie, że dalej będziecie płacić za własne widzimisię z pieniędzy na budowę dróg np. Z moich pieniędzy – Podatnika.

  • Ile kosztował podatnika pełnomocnik procesowy starostwa we wszystkich sprawach, które wyniknęły z wojny Bartkowiaka i jego rycerzy z Iwoną Wiśniewską?

 • Jak pójdą wnioski byłej dyrektor do sądu o zniesławienie w trybie cywilnym to Przemkowi Usypiaczowi nawet obecne wysokie podwyżki w słupeckim szpitalu nie pomogą! Nie ma jak to idzie się po powiatu tylko i wyłącznie po to by zaspokoić swoje prywatne interesy. Brawo Panowie. Jacku, Przemku jesteśmy z Was dumni. Czekajcie tylko na rozwój wypadków…Radę torby do pakowania już sobie kupować!

  • Po pierwsze Niezbecki będąc radnym i pracując w szpitalu łamie prawo. Podobnie jak starościna Bobrowska i Dropiński tylko z PSL u dupy są a nie radni. Nie pociągnęli tematu dalej. Wystawia faktury z własnej działalności na szpital, ta jak może nie pracować na majątku szpitala? Więc Przemuś powinien dawno być spakowany i wyjazd. Gdzie się nie pojawi jest zamieszanie. Spytajcie ludzi w szpitalu, jak się pan radny zachowuje. Furiat i desperat, który traktuje personel jak własność. Tak wygląda działalność pana radnego. Ale póki będzie ta klika rządzić w szpitalu to dobrze nie będzie. Zarządzanie szpitalem też pozostawia wiele do życzenia. Doniczki kupują za tysiące złotych na koszt nfz -u. A teraz podobno organizują zbiórkę dla psów i kotów, które mieszkają na terenie szpitala. To są jaja!!! Księgowy jest do d…y. Gdzie rada społeczna szpitala? Siedzą i kasę biorą.

 • Jakie zignorowanie wniosków? Odmienna ocena od dzisiaj ma oznaczać ignorancję? Wnioski były poddane ocenie, tyle, że prokurator ich nie podzielił. A to daje do myślenia, że wynik audytu w szpitalu był z góry przesądzony, albowiem przeprowadzony był przez osoby pozostające w zależności służbowej od zlecającego, czyli od starosty i jego rycerzy z zarządu powiatu. Zresztą, niektórzy z audytorów ostatnio awansowali. Złożenie wniosku przez Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych nie oznacza, że zostanie on uznany za trafiony. Dotychczasowe rozstrzygnięcia wymiaru sprawiedliwości wskazują, że zarzuty pod adresem Iwony Wiśniewskiej są z palca wyssane, czy jak kto woli, patykiem na wodzie pisane.

 • To było do przewidzenia. Nikt z PSL – u w Słupcy i w Koninie żadnej sprawy nie przegra. Wszyscy wiedzą, że powinna być ukarana za to wszystko zło, które wyrządzila szpitalowii i pracownikom, za niegospodarność. Taka prawda!

  • ten komentarz wcale nie został sponsorowany przez Jedyną Słuszną Partię. wcale

  • Dokładnie. Wszyscy wiedzą jak było, ale na papierze jest wszystko OK. Niestety…

   • przecież to prokuratura umorzyła śledztwo, sprawa nawet do sądu nie trafiła. pretensje miejcie jedynie do Człowieka Zwanego Zerem

 • Panie Starosto, niech Pan robi zażalenie na słupeckie postanowienie prokuratury.W Słupcy pan nie wygra, za mocno zakorzeniony układ z czasów władzy PO-PSL.

 • Tego sadu bronil jasnie Jewgieniej wiec musza oddac w wyrokach. Ot taka sedziowska sprawwiedliwosc.

  • Bronili ale sądu, nie prokuratury. Nawet lista była i z ambony apelowali!

   • 13 tysięczne miasto jest zbyt małe zeby funkcjonowal tu sad na zasadach prawa. Sedzia, prokurator i adwokat zasiadaja przy jednym stole wigilijnym wiec jak ma tu być dobrze?

Dodaj komentarz