Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Słupczanie na pielgrzymkowym szlaku

Po raz XVII odbyła się w tym roku polsko-niemiecka pielgrzymka ekumeniczna Gniezno-Magdeburg.

-Rozpoczyna się ona oficjalnie od św. Jana (24 czerwca) a kończy się do św. Piotra i Pawła ( 29 czerwca) szlakiem cesarza niemieckiego Ottona III, który w 1000 roku udał się z Magdeburga do Gniezna by odwiedzić grób św. Wojciecha a przy okazji spotkać się wtedy z księciem Bolesławem Chrobrym późniejszym królem Polski.

Ten czas był jednym z niewielu, gdy między sąsiadami Polakami a Niemcami panował pokój. Ten fakt i ideę dobrosąsiedzkich relacji postanowili wskrzesić niemieccy katolicy i protestanci w 2003 roku ,gdy w Gnieźnie spotkali się z abp Henrykiem Muszyńskim . To spotkanie było milowym krokiem i podjęto wtedy decyzję, by od 2004 roku wspólnie iść. Ze strony polskiej koordynatorem ekumenicznej pielgrzymki został wtedy ks. Jan Kwiatkowski, który od 1.07.2009 do 30.10.2014 roku był wikariuszem w parafii św. Wawrzyńca w Słupcy. W 2010 roku wraz ze ks. Janem ze Słupcy wyruszyli pierwsi pielgrzymi spotykając się w Gnieźnie a kończąc pielgrzymkę w Magdeburgu.Ot taki był początek tego historycznego wydarzenia.

W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki było „Ojcze Nasz”. Na nim skupione były codzienne modlitwy i rozważania religijne pielgrzymów.W tym roku prolog pielgrzymki odbył się w parafii św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie – (a dokładnie w Wojnowie jednej z 9 wiosek, gdzie za patrona ma św. Jana Chrzciciela ) u księdza proboszcza Jana Kwiatkowskiego.

Po wieczornych nieszporach i puszczaniu wianków na miejscowym jeziorze pielgrzymi udali się na nocleg do miejscowych parafian by wczesnym rankiem udać się do Poznania a tam pociągiem z przygodami do Brandenburga. Podczas tegorocznej ekumenicznej pielgrzymki w trasie pątnicy zatrzymali się w Riewand ( ośrodek „Fazenda” tutaj odbyła się wspólna ekumeniczna Msza Święta), wędrówka do Nauen, pobyt we Frankfurcie nad Odrą ( wieczór w parafii św. Jerzego), pobyt w Słubicach, w pocysterskim opactwie w Obrach za Poznaniem ( gdzie mieści się seminarium księży oblatów), Miłosławiu ( modlitwa przed dawnym ewangelickim kościołem). Dalszym etapem było sanktuarium maryjne w Biechowie koło Wrześni, Września ( a w niej pobyt w Muzeum Dzieci Wrzesińskich), Poznań ( VII Fort -miejsce kaźni Polaków i pierwszy założony tutaj obóz koncentracyjny), Lednica (Szkoła Wiary), Ostrów Lednicki i kulminacyjny punkt kończący pielgrzymkę pierwsza stolica Polski Gniezno.

Tutaj doszło do tradycyjnego spotkania pielgrzymów w katedrze z abp Wojciechem Polakiem Prymasem Polski. Tutaj dekretem ksiądz Jan Kwiatkowski mianowany został na opiekuna duchowego ze strony polskiej a Agata Skotnicka awansowała z sekretarza pielgrzymki na koordynatora ze strony polskiej ze strony niemieckiej od kilku lat jest pastor Justus Verdin. A później Msza Święta na miejscowym cmentarzu, gdzie mieści się kościół św. Piotra i Pawła. Po niej pielgrzymi autokarem udali się do Sławicy na Festiwal Szant. A na zakończenie i zarazem ostatnim etapem było późnym wieczorem w Murowanej Goślinie w Parku Dzieje spektakl plenerowy ” Orzeł i Krzyż” z elementami zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Z racji tego, że w tym roku mija 80 rocznica wybuchu II wojny światowej nie zabrakło miejsc związanych ze wspólną historią Września i Poznań. I tak po 8 dniach wspólnego wędrowania i pielgrzymowania zakończyła się owocna pełna wspomnień i wzruszeń pielgrzymka. Za rok kolejna już dorosła i dojrzała bo XVIII a zarazem wspólne wędrowanie i pielgrzymowanie polskich i niemieckich katolików i ewangelików.

TEKST/FOTO: Andrzej Kiełbowicz/Bernadeta Kruszyk/Przewodnik Katolicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *