Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Słupczanie parkują gdzie popadnie

Kolejną akcję dotyczącą prawidłowego parkowania przeprowadzili w minionym słupeccy policjanci i strażacy.

Działania miały uświadomić mieszkańcom Słupcy, jak ważne jest prawidłowe parkowanie samochodów w strefie zamieszkania. Przy użyciu wozu bojowego straży pożarnej oraz radiowozów mundurowi sprawdzali przejezdność dróg osiedlowych, zwracając głównie uwagę na pojazdy blokujące przejazd i drogi ewakuacyjne.

Nieprawidłowe parkowanie stanowi jedno z najczęstszych zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Bardzo często auta są zaparkowane na chodnikach, czy zakrętach, co bardzo utrudnia przejazd innym, a zwłaszcza pogotowiu ratunkowemu, strażakom, czy policji.

Aby zwrócić uwagę na powyższy problem i uzmysłowić niektórym kierowcom, jakie błędy popełniają, kolejne już działania prowadzono na os. Niepodległości. Uczestniczyli w nich policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wraz z dzielnicowym mł.asp. Łukaszem Jarząbkiem przy wsparciu strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy.

Przykładów łamania przepisów nie brakowało. Policjanci w większości upominali kierowców źle zaparkowanych samochodów. Tłumaczyli, czym jest strefa zamieszkania i jak właściwie parkować na ich terenie pojazdy.

Przypominamy, że zgodnie z zapisami Kodeksu Drogowego w strefie zamieszkania postój pojazdów jest dozwolony tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Parkując pojazd przed klatkami schodowymi, w miejscu dla niepełnosprawnych,na drogach pożarowych, chodnikach ryzykujesz nie tylko otrzymaniem mandatu karnego! Być może ryzykujesz pozbawieniem czyjegoś zdrowia lub życia blokując dojazd karetce pogotowia, straży pożarnej lub policji!

Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania skutkuje nałożeniem mandatu karnego w kwocie 100 zł i otrzymaniem 1 punktu karnego. Jeżeli nie posiadasz stosownych uprawnień i zajmiesz miejsce wyznaczone dla pojazdu osoby niepełnosprawnej zostaniesz ukarany mandatem karnym w kwocie 500 zł i otrzymasz 5 punktów karnych.

Pojazd jest usuwany na koszt właściciela w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto pojazd może być usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.


Najnowsze komentarze
 • 1. Wywal kilkadziesiąt miejsc parkingowych przy os. Niepodległości w związku z remontem drogi
  2. Nie zapewnij żadnych alternatywnych rozwiązań dla mieszkańców w kwestii parkingu na czas remontu
  3. Ludzie parkują gdzie popadnie
  4. Rób jakieś naloty i nauczaj o prawidłowym parkowaniu

  Genialne, gratulacje dla policji za wspaniałą inicjatywę. I tylko żal, że pod coś takiego podpięli się strażacy, posądzani zwykle o większą inteligencję oraz budzący zdecydowanie większą sympatię niż miśki z kebabami w autach.

  • tylko żal takich ludzi jak zdzisław

 • Panie Zdzisławie wystarczy zaparkować samochód dalej 3 czy 4 bloki gdzie jest wolne bezpieczne miejsce parkingowe i dojść sobie ale nie ludzie się robią za wygodnie najlepiej parkować pod samą klatka a jeszcze lepiej jak by samochód pod same dzwi mieszkania mógł podstawić wasze dupska. Proste jak nie ma miejsca pod blokiem szukać gdzie indziej. Każdy samochód zapakowany w nieprawidłowym miejscu powinien być odstawiamy na parking policyjny może by się ludzie nauczyli.

  • Panie kierowco jestem mieszkanka bloku na Kilińskiego i codziennie nasz parking jest zapchany autami ze szkoły podstawowej nr3, jarzebinka, szkoła zawodowa i dodatkowo parkuja ludzie którzy jeżdżą do pracy do vv. A ja mam niespełna czteromiesieczne dziecko i codziennie muszę zaprowadzić starsza córkę do przedszkola i nie wyobrażam sobie biegać z nosidelkiem cztery bloki dalej tak jak Pan radzi. Acz kolwiek różniez jestem za tym żeby na drogach pozarowych itp nie były parkowane
   auta. To może jakaś mądra rada? Gdzie ja mam parkować auto? Będąc mieszkanka bloku

 • Ciekawe czy pan Zdzisław nie zmieni zdania jak (nikomu tego nie życzę) będzie mu potrzebna pomoc np. straży czy pogotowia a nie będą mogli do niego dotrzeć bo jakiś baran zablokuje przejazd. Drogi ewakuacyjne są po to by ułatwić służbom ratowanie zdrowia i mienia a nie dodatkowymi miejscami parkingowymi dla leniwych.

 • Zdzisław przypomnji mi gdzie mieszkasz ? Jak nie będę mógł dojechać do Ciebie karetką to będziesz mógł podziękować takim baraną jak Ty pozdro

  • jak spali ci się chata zdzichu, a straż nie dojedzie to żebyś pamiętał i drogach dojazdowych i pożarowych nie nauczał i nie miał pretensji…
   gadasz jak ten cwaniak co zaparkował na kilińskiego i strażacy nie mogli się ze sprzętem rozłożyć jak się paliło… może to ty co? czy mandat dostałeś?
   jak będą do ciebie jechali to sam chętnie pod klatką zaparkuje… na końcu powiem jak wszyscy: “no gdzie miałem zaparkować?” no bo przecież nie na wolnych miejscach które trzeba poszukać i 2 czy 3 bloki dalej ZAWSZE są

Dodaj komentarz