Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Słupczanin promuje swoją nową książkę

Słupczanin, ksiądz Tomasz Chlebowski spotkał się z mieszkańcami Słupcy na wieczorze autorskim w Miejskim Domu Kultury. Ksiądz promował w ten sposób swoją nową książkę „Horyzonty spotkań Ryszarda Kapuścińskiego”.

Ksiądz Tomasz Chlebowski urodził się 1 stycznia 1974 roku w Słupcy, jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1999 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, jednak od lat swoją posługę duszpasterską pełni za granicą, głównie we Włoszech. To właśnie tam poznał Ryszarda Kapuścińskiego, legendę polskiego i światowego reportażu, który zafascynował go swoją wizją świata i człowieka.  Ks. Tomasz zaczął więc zagłębiać się coraz bardziej w jego dzieła, rozmawiał z nim, czego efektem jest książka, która niedawno ukazała się na naszym rynku, pt. „Horyzonty spotkań Ryszarda Kapuścińskiego”. Będąc w Słupcy, autor postanowił zaprezentować ją także w swoim rodzinnym mieście, zapraszając mieszkańców na spotkanie w Miejskim Domu Kultury.

Książka „Horyzonty spotkań…” porusza dwa główne tematy: Twórczość Ryszarda Kapuścińskiego oraz filozofia dialogu i spotkania. To książka o tym, że spotkania czynią życie warte przeżycia, jak powiedział kiedyś Guy de Maupassant. – Poznając człowieka wchodzimy w inny świat. Jedyny w swoim rodzaju świat myśli, odczuwania, doświadczeń oraz historii życia Innego. Każde spotkanie czyni nas bardziej ludźmi, gdy tylko zechcemy zaprosić Innego do naszego świata, jednocześnie przyjmując w darze inność świata spotykanego człowieka. W taki sposób rodzi się rzeczywistość wzajemnie ubogacającego dialogu. Tylko dzięki spotkaniom możemy głębiej wejść w obszar poznawania samych siebie, innego człowieka, świata i Stwórcy. Owo poznawanie sprawia, że życie człowieka staje się fascynującą przygodą, cudowną podróżą ku temu, co najważniejsze oraz ku Temu, który najważniejszy – tłumaczy ks. Chlebowski.

Wieczór autorski w Miejskim Domu Kultury także przybrał formę spotkania i rozmowy pomiędzy ks. Tomaszem, a prowadzącym spotkanie Marcinem Olejniczakiem, socjologiem i kulturoznawcą, podobnie jak on zafascynowanym twórczością Kapuścińskiego. W dyskusję włączyć się mogła również publiczność, która nie unikała trudnych pytań i tematów. Rozmowa przerywana była odczytami fragmentów książki oraz muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Stróżyka, wieloletniego przyjaciela ks. Tomasza Chlebowskiego. Na zakończenie każdy mógł kupić książkę „Horyzonty spotkań…” oraz porozmawiać z autorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *