Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Słupecka biblioteka z nowoczesnym systemem

Nowoczesny system ułatwiający korzystanie z jej usług osobom niedowidzącym zakupiła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy.

-TOTUPOINT. Eliminacja barier dostępności przez system nawigacyjno-informacyjny.Sięgamy po najnowsze technologie w zwalczaniu barier utrudniających dostęp osobom niepełnosprawnym do korzystania z jej zasobów.

W trosce o osoby niewidome i z dysfunkcją narządu wzroku zainstalowliśmy nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT. Aby z niego skorzystać, wystarczy pobrać na swój smartfon specjalną aplikację. Gdy jej użytkownik znajdzie się w pobliżu budynku biblioteki, aplikacja odczyta głosowy komunikat kierujący go do wejścia.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy jest pierwszą instytucją w Słupcy korzystającą z systemu TOTUPOINT. Korzystanie z systemu jest bezpłatne i nie wymaga połączenia z siecią Internet. Aplikację można pobrać odwiedzając internetowe sklepy z aplikacjami App Store lub Google Play.
TOTUPOINT (TTP), to system znaczników, którymi można oznaczyć przestrzeń, ułatwiając w ten sposób osobom niewidomym samodzielne poruszanie się.

Znakowanie przestrzeni publicznej znacznikami TTP jest łatwe, a zastosowanie najnowocześniejszej technologii bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu sprawiło, że system znaczników TTP to najlepszy sposób rozpowszechniania informacji miejscowej. Jednocześnie sprawia, że publiczna przestrzeń staje się bardziej bezpieczna dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z dysfunkcją narządu wzroku, przyczyniając się do eliminacji barier dostępności.

Na stronie TOTUPOINT można wysłuchać nagranego komunikatu i przeczytać instrukcję wejścia do biblioteki, jaka po aktywacji aplikacji i funkcji syntetycznego czytania w telefonie będzie odtwarzana automatycznie.

System TOTUPOINT zainstalowany został dzięki grantowi z PFRON-u, w ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego KULTURAlna Biblioteka, finansowanego z projektu Kultura bez Barier.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz