Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Słupecka Policja przypomina zasady dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych

Szeroką dyskusję wywołał poruszony przez nas w ostatnich dniach temat użytkowania hulajnóg elektrycznych w naszym regionie.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Najważniejsze przepisy dotyczące tej kwestii przypomina KPP w Słupcy.

– Dostrzegając sytuacje, w których zachowanie użytkowników hulajnóg elektrycznych zagraża bezpieczeństwu innych osób, przypominamy podstawowe przepisy i zasady poruszania się tymi pojazdami po drogach. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i młodzież, zwłaszcza te nieposiadające swoich pierwszych uprawnień – karty rowerowej. W tym aspekcie ogromną rolę odgrywają rodzice.

Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów zawarte są w Ustawie Prawo o ruchu drogowym w art. 33 i 33a-d.

Hulajnoga elektryczna , to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe – czytamy na stronie słupeckiej Policji.

 

Miejsce na drodze dla hulajnóg elektrycznych

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza) z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów może korzystać z jezdni, ale tylko wtedy, gdy ruch pojazdów na niej jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. W praktyce oznacza to, że jazda hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie funkcjonuje ruch pojazdów, jest możliwa jedynie w przypadku dróg osiedlowych lub wewnętrznych, czyli w strefie zamieszkania lub „strefach ograniczonej prędkości” oznaczonych kwadratowym znakiem z wpisanym limitem prędkości (znak B-43).

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Musi się wtedy poruszać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, a także nie utrudniać ruchu pieszym.

 

Czy wymagane są uprawnienia do kierowania?

Dla osób w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

 

Hulajnoga elektryczna – zakazy

Przepisy zabraniają:

– kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

– przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,

– ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

 

Hulajnoga elektryczna – parkowanie

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi). W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

– hulajnoga elektryczna musi być ustawiona, jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

– hulajnogę elektryczną należy ustawić równolegle do krawędzi chodnika,

– szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

W nowelizacji wskazano też wysokość opłat za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego. Pojazdy te mogą zostać usunięte z drogi na koszt właściciela, m.in. w przypadku pozostawienia ich w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Dyspozycję usunięcia pojazdu z drogi może wydać policjant lub strażnik gminny (miejski).

 

Hulajnoga elektryczna – konsekwencje prawne

Polskie prawo przewiduje kary za złamanie zasad poruszania się przez kierującego hulajnogą elektryczną po drogach publicznych (mandat karny lub wniosek o ukaranie do Sądu).

Dotyczą one m.in. jazdy chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu, za korzystanie podczas jazdy z telefonu, przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych, za kierowanie na drodze publicznej będąc pod wpływem alkoholu.

Mandat karny można nałożyć na osobę, która ukończyła 17 lat. W przypadku młodszych osób stosuje się pouczenie lub kieruję się sprawę do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

Kierujący hulajnogą elektryczną, zwykłą hulajnogą, deskorolką, jadąc na rolkach, czy rowerze nie musi mieć założonego kasku ochronnego. Zalecamy jednak jego stosowanie mając na uwadze zdrowie i życie użytkowników tych pojazdów.

Pamiętajmy, że najważniejszy jest rozsądek i odpowiedzialność, tak na drodze, jak i w każdej dziedzinie życia! A dorośli muszą wziąć pod uwagę fakt, że nie wystarczy kupić dziecku prezent, nauczmy pociechy bezpiecznie z nich korzystać!

 

 

„Jak można pędzić hulajnogą 40 km/h bez kasku?”

Jedna odpowiedź

  1. Dobrze, że Policja przestrzega ale jeszcze lepiej jak egzekwuje zwłaszcza jazdę po chodnikach i nie tylko hulajnóg ale również rowerów!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *