Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Słupecki Sanepid oceni wagę plecaków szkolnych

Oceny obciążenia uczniów ciężarem tornistrów szkolnych dokonała Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupcy.

Od dłuższego czasu zwraca się uwagę na przeciążone tornistry/plecaki, które noszone przez dzieci są obok braku aktywności fizycznej jednym z czynników wpływających na występowanie wad postawy i bólu kręgosłupa. Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder i kolan. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę dziecka – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.

W związku z narastającym problemem przeciążenia tornistrów/plecaków noszonych przez uczniów – zwłaszcza tych najmłodszych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy informuje, że w miesiącu maju i czerwcu zostanie przeprowadzona ocena obciążenia uczniów ciężarem tornistrów szkolnych w wybranych losowo szkołach powiatu słupeckiego.

-Zgodnie z zaleceniami tornister nie powinien ważyć więcej niż 10–15% masy ciała ucznia; powinien posiadać usztywnioną ściankę przylegającą do pleców; jego ciężar powinien być rozłożony równomiernie; cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej; powinien mieć równe, szerokie szelki; tornister należy nosić na obu ramionach i ważne jest, aby: długość szelek umożliwiała swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców, dodatkowe zapięcie spinało szelki z przodu klatki piersiowej.

O wynikach ważenia tornistrów poinformujemy po zakończeniu akcji-mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słupcy
lek. med. Zygmunt Jasiński


Brak komentarzy

Dodaj komentarz