Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

„SPONtanicznie w obiektywie”

Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Gminy Strzałkowo przy wsparciu Lokalnego Centrum Wolontariatu w Strzałkowie realizuje projekt „SPONtanicznie w obiektywie” w ramach programu Działaj Lokalnie z Unii Nadwarciańskiej.

-Głównym celem projektu jest integracja społeczna mieszkańców gminy Strzałkowo z przebywającymi na jej terenie obywatelami Ukrainy przebywającymi czasowo na terenie gminy. Celem pośrednim jest podjęcie działań zmniejszających negatywne skutki pandemii, zwłaszcza zamknięcia się osób w domach i braku aktywności społecznej, czy kulturalnej.

Projekt to pewnego rodzaju terapia zajęciowa dla osób sprawnych i niepełnosprawnych, w tym przypadku około 40 uczestników. Od lipca do listopada zaplanowano warsztaty fotograficzne, artystyczno-kulturalne oraz kulinarne. Przedsięwzięcie zakłada również wspólne wyjazdy integracyjne, dzięki którym uczestnicy poznają walory turystyczne powiatu słupeckiego. Większość działań zaplanowano na terenie gminy Strzałkowo, a głównym miejscem spotkań i warsztatów będą sale Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Strzałkowie oraz Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego. Ale uwzględniono również zajęcia wyjazdowe w Powidzu i Lądzie.

Prowadzący warsztaty zawodowi fotografowie będą uczyć podstaw i historii fotografii, obsługi aparatu oraz telefonu komórkowego w zakresie techniki wykonywania zdjęć i ich obróbki, a następnie zaproszą uczestników do robienia własnych zdjęć w atelier i zdjęć w plenerze, w tym podczas wycieczek zorganizowanych na terenie powiatu. Podczas zajęć artystyczno-kulturalnych grupy polskich i ukraińskich uczestników projektu przygotują krótkie programy artystyczne prezentujące kulturę danego kraju oraz wykonają pracę „zdjęcia na drewnie”.

W czasie warsztatów kulinarnych obie grupy nauczą się nawzajem przygotowywać tradycyjne potrawy charakterystyczne dla danego państwa. Na zakończenie projektu planowane jest spotkanie podsumowujące, na które będą zaproszeni goście, tak aby szerzej zaprezentować efekty pracy uczestników. Planowana jest wystawa zdjęć, prezentacja filmu dokumentującego przebieg projektu. Namacalnym efektem projektu będzie wydanie kalendarza na rok 2023 ze zdjęciami uczestników przedsięwzięcia, który otrzymają oni sami, ich rodziny oraz goście i osoby wspierające projekt.

W lipcu odbył się pierwszy z pierwszy plener fotograficzny na polach w „Lawendowym Lądzie”. W sierpniu zaplanowany został wyjazd nad Jezioro Powidzkie.

Realizacja projektu zapewni wzrost poczucia własnej wartości uczestników projektu, spowoduje podniesienie stopnia aktywności w społeczeństwie, posłuży przełamywaniu barier związanych z postrzeganiem niepełnosprawności, czy nastawieniem do uchodźców. Obywatele Ukrainy będą mogli poznać powiat słupecki i przekazać informacje o kulturze swojego narodu. Obie grupy będą mogły w sposób niemal profesjonalny dokumentować w formie zdjęć otaczający ich świat, ich codzienne życie oraz emocje. Powstałe fotografie będą pamiątką na całe życie-czytamy w informacji Stowarzyszenia.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz