Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Starosta odpiera zarzuty w sprawie szpitala

Oficjalne stanowisko wobec ostatnich publikacji prasowych dotyczących rozbudowy słupeckiej lecznicy przedstawił starosta, Mariusz Roga.

Przypomnijmy, że 30 czerwca minął termin, w którym poszczególne samorządy powiatu słupeckiego miały zadecydować, czy dołożą do tej inwestycji. Dziś wiemy, że tak się nie stanie. W ostatniej chwili Gmina Strzałkowo, Gmina Słupca, Gmina Powidz oraz Gmina Zagórów wycofały te punkty z porządku obrad swoich sesji. Swoje stanowisko tłumaczyły tym, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, powiat słupecki ma obowiązek uzyskania pozytywnej opinii w trybie decyzji administracyjnej od wojewody. Ma to być konieczne jeśli zadanie przekracza 3 000 000 zł. Takiej starosta nie przedstawił zatem według samorządów nie mogły udzielić szpitalowi pomocy finansowej. Włodarz powiatu ma jednak zupełnie inne zdanie.

O całej sprawie pisaliśmy TUTAJ. Krótko po publikacji artykułu otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie starosty w tej sprawie.

-W nawiązaniu do informacji prasowych relacjonujących ostatnie posiedzenia Rad Gmin powiatu słupeckiego wyjaśniam, że nie ma żadnej przeszkody prawnej, abyśmy to my samodzielnie podjęli decyzję o rozbudowie szpitala powiatowego. Powoływanie się na nowe uregulowania prawne jest niczym innym, jak wyszukiwaniem abstrakcyjnego usprawiedliwienia dla swoich decyzji. Przypominam, że planowana inwestycja jest czynnością niezbędną, dostosowującą nasz szpital do wymogów standaryzacji ministerialnej, koniecznej dla ubiegania się o kontrakt w dziedzinie „lecznictwo szpitalne”ze środków NFZ. Nie jest planowane zwiększenie liczby łóżek szpitalnych ani ilość i rodzaj oddziałów. Budując za „swoje” (środki samorządu powiatowego i samorządów gminnych) nie podlegamy pod znowelizowane przepisy Dodam też, że dopełniłem wszelkich formalności proceduralnych informując Wojewodę Wielkopolskiego o powyższym w wymaganym terminie– pisz starosta.

-Stanowczo podkreślę również, że z planów rozbudowy szpitala nie zrezygnujemy. Już przystąpiliśmy do modyfikacji specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wyłaniając w pierwszym etapie wykonawcę dokumentacji techniczno – budowlanej. Póki co dysponujemy środkami finansowymi własnymi (na ten cel planujemy zaciągnąć kredyt w wysokości 17 mln zł) i mam nadzieję, że Miasta Słupcy i Gminy Ostrowite (osobiście spotkam się z Radami tych gmin szukając potwierdzenia Ich pozytywnych decyzji, za które wyrażam ogromną wdzięczność i szacunek). Do innych „półprawd” i „nieprawd” nie będę się odnosił, gdyż planuję całą energię skupić na społecznie oczekiwanej rozbudowie szpitala– dodaje Mariusz Roga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *