Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Starostwo zaprasza na powiatowe obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Na kilka wydarzeń w ramach obchodów rocznicy Powstania Styczniowego zaprasza Starostwo Powiatowe w Słupcy.

-Szanowni Państwo, rok 2023 to rok obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Ten zryw wolnościowy na Ziemi Słupeckiej pozostawił w historii wiele śladów, które powinny być godnie upamiętniane. Dlatego jakiś czas temu podjąłem się przewodzenia Komitetowi Honorowemu, powołanemu by upamiętnić wydarzenia i postaci związane z Powstaniem Styczniowym na naszym terenie. Dopinamy ostatnie szczegóły dotyczące obchodów, mamy wstępny plan wydarzeń w naszym powiecie, które będziemy organizować wspólnie z samorządami gmin, organizacjami społecznymi i wolontariuszami.

22 stycznia czyli w rocznicę wybuchu powstania w słupeckim kościele farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji walczących za wolność naszej ojczyzny. Powstanie wybuchło w czasie, gdy Polski nie było na mapie świata, ale polska krew – była przelewana w starciach z rosyjskim zaborcą. Tego samego dnia odsłonimy mural poświęcony powstaniu styczniowemu, który zostanie namalowany na jednej ze ścian naszej szkoły, słupeckiej zawodówki. Mural powstaje dzięki zaangażowaniu sponsorów, a oszczędności szkoły i naszego starostwa pozwoliły dopiąć budżet tego dzieła. Projekt już mamy zaakceptowany, na pewno będzie to godne i trwałe upamiętnienie wydarzeń sprzed 160 lat.

16 lutego w Strzałkowie, w auli Szkoły Podstawowej, dzięki uprzejmości dyrektora Piotra Gałana, zorganizujemy konferencję naukową poświęconą powstaniu. Naukowcy i badacze historii opowiedzą o przyczynach wybuchu powstania, jego konsekwencjach, a także o tym jak ten zryw przebiegał na Ziemi Słupeckiej.

25 lutego nieopodal Myszakowa w gminie Zagórów, w miejscu gdzie pochowani zostali powstańcy po przegranej bitwie z moskalami, organizujemy apel pamięci. Zaprosiłem do udziału w tym wydarzeniu wojsko, które odda salwę honorową na cześć tych, którzy walczyli do ostatniego naboju i zginęli po heroicznej walce. Podniosłą uroczystość uświetni też obecność kawalerii konnej, prowadzonej przez pana Macieja Chojnackiego.

4 marca przeniesiemy się do historii Lądu. Tam wspólnie z gminą Lądek oficjalnie odsłonimy, i poświęcona zostanie odnowiona figurka, która stoi w miejscu wspólnej mogiły powstańców styczniowych. Trzech powstańców z oddziału generała Edmunda Taczanowskiego zginęło w potyczce pod Lądem 12 lipca 1863 roku. Gmina odnowiła to miejsce pamięci dzięki środkom zewnętrznym.
Tego dnia planujemy oficjalnie oddać do użytku przebudowywany właśnie most w Lądzie. To będzie dobry dzień, by temu obiektowi, kluczowemu jeśli chodzi o transport i ruch kołowy mieszkańców powiatu, nadać imię Ojca Maksa Tarejwy – kapelana powstańców, który zagrzewał Polaków do walki i nawoływał miejscową ludność do buntu. Ojciec Tarejwo zginął tragiczną śmiercią w Koninie, skazany na powieszenie przez zaborców. To wielka postać związana z Lądem, dlatego przeprawa przez Wartę będzie godnym miejscem by upamiętnić tego zakonnika.
Wieczorem tego samego dnia zapraszam wszystkich do kościoła przyklasztornego w Lądzie. Zaprosiłem do Lądu Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Warszawy. W koncercie upamiętniającym Powstanie Styczniowe zagra niemal pięćdziesięciu muzyków najwyższej klasy, którym będą towarzyszyli soliści z naprawdę mocnymi głosami. Widowisko muzyczne będzie oczywiście z darmowym wstępem dla wszystkich zainteresowanych.

5 marca spotkamy się w Mieczownicy w gminie Ostrowite. To tam rozegrała się największa bitwa Powstania Styczniowego na Ziemi Słupeckiej. I tam organizowane przez nas obchody nabiorą wymiaru wielkiego widowiska. Udało nam się pozyskać dotację z Biura Niepodległa, na kwotę 64 tysięcy złotych, na zorganizowanie rekonstrukcji bitwy pod Mieczownicą. Wniosek napisany przez jednego z pracowników starostwa, w imieniu powiatu złożyło stowarzyszenie Razem Warto działające przy słupeckim ekonomiku. Rekonstruktorzy wcielą się w role powstańców styczniowych z oddziałów Antoniego Garczyńskiego i Kazimierza Mielęckiego oraz wrogich im wojsk carskich. W inscenizacji zobaczyć będzie można różne formacje powstańców jak strzelcy, kosynierzy, oddziały carskiej piechoty liniowej, kawalerię i artylerię. Po stronie wojsk carskich znajdą się repliki armat historycznych z obsługą, a w rolę kawalerzystów wcielą się doświadczeni kaskaderzy konni. Użyte zostaną pokaźne środki pirotechniczne, zobaczymy militaria z tamtych lat, będzie pokaz mody damskiej i męskiej doby powstania styczniowego, kaskaderzy konni w strojach carskiej kawalerii wykonają pokaz musztry konnej i pokaz sprawności bojowej z elementami akrobatyki, tzw. dżygitówki. A na koniec tego dnia – wielka bitwa pod Mieczownicą. Starcie zbrojne, z hukami armat, strzałami czarnego prochu i wiele więcej. Tym sposobem chcemy przypomnieć mieszkańcom, szczególnie tym młodych, czym było Powstanie Styczniowe…

Szczegółowy plan wydarzeń będziemy przedstawiać Państwu na bieżąco, w naszych mediach społecznościowych i na stronie www.powiat-slupca.pl. Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego to ważne wydarzenie tożsamościowe, historyczne i kulturowe. Dlatego już dziś zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w przygotowywanych przez nas przedsięwzięciach- informuje Jacek Bartkowiak, Starosta Powiatu Słupeckiego.

Jedna odpowiedź

  1. Smutna rocznica. Powstańcy byli kompletnie nieprzygotowani. To nie mogło się udać. Szczególnie dotkliwe represje ze strony carskiej Rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *