Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Stracą mandaty radnych?

Pismo w sprawie pozbawienia mandatów radnych Natalii Bobrowskiej-Bartkowiak i Przemysława Niezbeckiego do przewodniczącego Piotra Gałana złożył Mariusz Król.

Zdaniem Króla mandaty dwóch radnych powinny zostać wygaszone. W swoim piśmie powołuje się on na Ustawę o Samorządzie, która zabrania radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia Powiatu.

Jak tłumaczy Król chodzi o prace jakie w słupeckim szpitalu wykonują Natalia Bobrowska-Bartkowiak i Przemysław Niezbecki.  -Jeżeli radny wcześniej prowadził taką działalność, jest zobowiązany zaprzestania jej prowadzenia w ciągu 3 miesięcy od złożenia ślubowania- czytamy w piśmie. Niewypełnienie tego obowiązku ma stanowić podstawę do wygaszenia mandatów.

Taką uchwałę musi podjąć Rada Powiatu. Według niego mandaty wspomnianych radnych straciły już ważność, a ta może się wiązać z tym, że uchwały podejmowane przez Powiat również są nieważne. Całe pismo znajdziecie poniżej.

Zostało ono wysłane między innymi do wiadomości Wojewody, Prokuratur oraz CBA.  Zupełnie inne zdanie mają w tej sprawie sami zainteresowani. Powołując się na przepisy prawa i wyroki Sądu Administracyjnego tłumaczą, że nienaruszają ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym uzyskali mandat.

Ich stanowisko również znajdziecie poniżej.

 

 

14 odpowiedzi

  1. Stracili mandaty z mocy prawa. Zakaz łączenia mandatu radnego powiatowego z prowadzeniem działalności gospodarczej na własny rachunek na majątku powiatu jest zakazem bezwzględnym.

    1. NSA w wyroku utrzymał w mocy zarządzenie zastępcze wojewody, stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego w związku z naruszeniem przez niego art. 24f ust. 1 usg poprzez prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej w lokalu będącym własnością gminy, w której lekarz ten uzyskał mandat.
      Czy rzeczoni radni prowadzą praktykę w lokalu będącym własnością gminy?

      1. Uzyskują dochód z działalności, którą prowadzą na majątku jednostki organizacyjnej powiatu, czyli na majątku powiatu.

        1. Panie Mariuszu wykonują na szpitalnym sprzęcie praktykę lekarską w ramach kontraktu, nie działalności.
          Druga kwestia – SPZOZ to osoba prawna i jej majątek nie jest majątkiem powiatu.

          Kompromitacja to najwłaściwsze słowo.

  2. Proszę mi wytłumaczyć jak można być radny po wyroku, że jest winny a nie dostaje kary? Jak to się dzieje? Winny bez kary i zostaje radnym? Genialne a kontrakt i out?

    1. Najpierw został radnym. Czyn nie dotyczył działalności radnego. Poza tym przeczytaj życiorys świeżo mianowanego ministra edukacji narodowej.

      1. Interesuje mnie radny z powiatu a nie jakiś minister. Radny może być złodziejem byle nie ukradł czegoś ze starostwa?!

  3. Panie król jaki ty mądry jesteś… Podsadzają cie twoje ziomki z PSL a ty jak taki piesek sluzysz… Wstydź się..

  4. Cały czas się zastanawiam i nie mogę tego pojąć dlaczego Pan Bartkowiak i władza w powiecie nie robi czystki na stanowiskach w starostwie i instytucjach podległych. Przecież dlatego na Was głosowaliśmy, żeby było inaczej, nowe twarze i osoby a tu nic… Dopóki będą tam osoby z PSL-u nie będzie dobrze.. to trochę tak jakby PiS zostawił u władzy ministrów z PO…. Panie Starosto, czekamy….

  5. SP ZOZ w Słupcy jako jednostka organizacyjna powiatu jest majątkiem powiatu. Niezbecki i Bobrowska – Bartkowiak mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. W ramach tej działalności wykorzystują mienie powiatu. Mają umowy o pracę. Pracują na mieniu powiatu, a to może być korupcjogenne.

    1. Część 6.
      Radna Bobrowska – Bartkowiak i radny Niezbecki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonują działalność usługową na rzecz powiatu ( SP ZOZ w Słupcy jest jednostką organizacyjną powiatu ). Otrzymują za to wynagrodzenie. Nie jest istotne, że nie korzystają z żadnych nieruchomości czy ruchomości na zasadzie wynajmu. Ci radni korzystają z mienia powiatowego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą poprzez to, że otrzymują wynagrodzenie z budżetu powiatu.

  6. Czyli nie można być karnym tylko w momencie startowania na radnego ale potem można działać niestosując się do przepisów, być winnym? Rozumiem – prawo dla uczciwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *