Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Straciła kilkanaście tysięcy złotych. Została oszukana metodą „na policjanta”.

Jednym z częściej ostatnio zgłaszanych w Polsce przestępstw są oszustwa, podczas których sprawcy, dzwonią do potencjalnych ofiar i opowiadają różne ”legendy”, aby wyłudzić pieniądze. Niestety mieszkanka naszego Powiatu, chcąc pomóc członkowi rodziny, dała się nabrać oszustom, którzy zastosowali metodę „na policjanta”.

W miniony weekend do seniorki z gminy Zagórów zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna podający się za policjanta. Twierdził, że jej bratanek miał poważny wypadek samochodowy i potrzebne są pieniądze na kaucję.

Po pewnym czasie do mieszkania starszej pani przyszła po pieniądze kobieta, która przedstawiła się jako adwokat. Staruszka przekazała jej swoje oszczędności, a także złotą biżuterię. W ten sposób pokrzywdzona straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Niestety w całym kraju Policja często odnotowuje przypadki oszustw metodą „na policjanta”. Przestępcy zwykle wyszukują osobę w starej książce telefonicznej, gdzie oprócz numeru telefonu, widnieje tam imię i nazwisko osoby oraz adres. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze.

Podają się za funkcjonariusza lokalnej policji lub CBŚP. Twierdzą, że członek rodziny miał wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję lub wyciągnięcie osoby z policyjnego aresztu. Zdarza się, że informują, że śledzą oszustów działających metodą na wnuczka i potrzebna jest pomoc w policyjnych działaniach.

Dzwoniący fałszywy policjant prosi o przekazanie pieniędzy i oznajmia, że odda je właścicielowi po przeprowadzaniu akcji. Niestety wiele osób wierząc, że pomaga komuś bliskiemu daje się nabrać na ten sposób wyłudzania pieniędzy.

 

Aby nie stać się ofiarą oszusta prosimy o stosowanie się do poniższych zasad:

 

Zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Nie obdarzać zaufaniem osób, które telefonicznie podają się za krewnych lub policjantów i prosza o przekazanie pieniędzy.

Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom.

Funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o udziale w policyjnych akcjach i nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. Szczególnie starajmy się dotrzeć do osób starszych i mieszkających samotnie.

W Powiecie Słupeckim sporadycznie dochodzi do takich oszustw, ale policjanci apelują szczególnie do rodzin i bliskich osób starszych, aby uczulać je na takie, bądź podobne sytuacje.

 

TEKST: KPP Słupca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *