Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Strażackie święto w gminie Strzałkowo

Ochotnicza Straż Pożarna w Sierakowie była gospodarzem tegorocznych Gminnych Obchodów Dnia Strażaka w gminie Strzałkowo. Uroczystość połączono z jubileuszem jednostki, która obchodzi właśnie 50- lecie istnienia.

Gminne obchody Dnia Strażaka rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowie Kościelnym. Nabożeństwo w intencji strażaków odprawił proboszcz parafii ks. Marek Żurawski. Następnie, druhowie oraz zaproszeni goście przenieśli się do remizy w Sierakowie, gdzie odbyła się oficjalna część spotkania. Po złożeniu meldunku i odegraniu hymnu państwowego przyszedł czas na przypomnienie historii jubilatki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sierakowie powstała w 1966 roku z inicjatywy: druha Stanisława Nowaka, druha Zenona Staszaka oraz nieżyjących już Władysława Przywartego i Zygmunta Remisza. Byli oni nie tylko założycielami jednostki, ale weszli także w skład pierwszego zarządu. W 1967 roku strażacy otrzymali pod władanie grunt i rozpoczęła się budowa remizy. Większość prac była wykonana w czynie społecznym, a materiały kupione zostały z dobrowolnych składek strażaków.  Pierwsze użytkowanie sali miało miejsce w Boże Narodzenie 1971 roku. Zorganizowano wtedy zabawę taneczną, a dochód z niej przeznaczono na dokończenie budowy. Ostatecznie, obiekt został ukończony w 1974 roku. Z końcem lat 90. jednostka zakupiła za własne środki pierwszy samochód marki Żuk, a w roku 2001 decyzją Rady Gminy Strzałkowo oddano w wieczyste użytkowanie grunt, na którym wybudowano salę. Przez kolejne lata odbywały się bieżące remonty: wymieniono okna, naprawiono dach oraz podłogę i odnowiono elewację. W 2013 roku podczas Gminnych Obchodów Dnia Strażaka jednostka otrzymała nowy wóz Volkswagena T-4.

Gminne święto braci strażackiej, które w tym roku ponownie zawitało do Sierakowa ,było znakomitą okazją do wyróżnień. Specjalne podziękowania za wieloletnia działalność na rzecz jednostki otrzymali druhowie: Zenon Staszak i Stanisław Nowak – założyciele OSP Sierakowo. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wielkopolskiego ZOSP RP w Poznaniu, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie: Romuald Nowak (OSP Sierakowo), Sławomir Wojtaszak (OSP Sierakowo) i Marek Kościuszko (OSP Babin). Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Roman Gaca (OSP Sierakowo), Sławomir Olek (OSP Kornaty), Stanisław Kasprzyk (OSP Kornaty) i Marek Olewski (OSP Kornaty). Z kolei uchwałą Prezydium Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Słupcy, Odznaką Strażak Wzorowy wyróżniono druhów: Daniela Gibowskiego (OSP Brudzewo), Andrzeja Szkudlarka (OSP Sierakowo) i Arkadiusza Wojtaszaka (OSP Sierakowo). Z okazji jubileuszu, prezes OSP Sierakowo Bogdan Wojtaszak podziękował tym, którzy wspierają jednostkę w codziennej działalności. Specjalne podziękowania odebrali: wójt gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński oraz przedstawiciel Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Strzałkowie Marcin Karpiński. Jak przystało na jubileusz nie zabrakło także prezentów dla jubilatki. Część oficjalną uroczystości zakończył krótki koncert Orkiestry Dętej OSP Strzałkowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *